Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Politika Soylu başkanlık sistemini övdü

    AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu,başkanlık sisteminin Türkiye'yi dünya ülkeleri standardına taşıyacak yegane sistem olduğunu söyledi.

    Soylu, Konya'nın Ereğli ilçesinde Belediye Kültür ve Spor Merkezi'nde ''Siyaset Akademisi Lider Ülke Türkiye,Yerel Yönetimler Programı''nda,bir iktidarın 10'uncu yılı sonunda kentsel dönüşüm gibi önemli bir sürece kendini atıyorsa bunun dönüşüm olduğunu ifade etti.

    ''Yeni Anayasa, başkanlık sistemi ve Büyükşehir Yasası bir devrimdir. Bundan 5 yılsonra 'iyi ki geldi' denilecek'' diyen Soylu, şunları kaydetti:

    ''Bu parlamenter sistemle siz Türkiye'yi yönetebileceğinizi mi zannediyorsunuz? Başkanlık sisteminde başkan birinci döneminde hazırlar ikinci döneminde Türkiye'nin her meselesini çözer. Sorumlusu da odur. Yasama meclisi de buna ait yasaları çıkarır, ama el birliğiyle çıkartır. Amerikan seçimleri 49-51 bitti. Bir düşünsenize Türkiye'de parlamenter sistemde 51-49 bittiğini. Herhalde şimdi mahkemelerdeydik. Kavgalar ediyorduk. Bütün şehir merkezlerinde çatışmalar vardı. Başkanlık sistemi Türkiye'yi dünya ülkeleri standardına taşıyacak yegane sistemin adıdır. Siyasete ilk girdiğim günden itibaren haykırdığım bir gerçektir bu benim. Türkiye'ye en yakın sistemlerden bir tanesidir. Daraltılmış bölgeden demokrasiden siyasetin demokratikleşmesinden ülkenin demokrasileşmesine kadar bütün meselelerimizin çözülmesine kadar bilinmelidir ki başkanlık sistemi Türkiye'nin yeni yapısal reformlarından birisi olmalıdır, olmak zorundadır.''

    Başkanlık sisteminin otokratik değil, demokratik bir sistem olduğuna dikkati çeken Soylu, 21. yüzyıla hazırlanmanın, Türkiye'nin yarınlarına hazırlanmasının yolunun 2014 seçimlerinden geçtiğini sözlerine ekledi.

    AA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ