Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Yaşam Cami ile binanın arasında kaldı... 500 yıllık! - Haberler
    1

    Osmanlı Devleti döneminde yaşayan ve dokuma işleriyle uğraştığı için kendisine Hasırcıoğlu denilen Maksut Efendi, 1500'lü yıllarda günümüzdeki Yıldırım ilçesinde bir cami yaptırdı. DHA'nın haberine göre Hasırcıoğlu'nun yaptırdığı cami restorasyonlarla tarihi kimliğini kaybetti ancak günümüze kadar ayakta kaldı.

    2

    1500'lü yıllarda vefat eden Hasırcıoğlu, caminin yan tarafında defnedildi. Artan nüfus ve bina yapılaşmasıyla Hasırcıoğlu ve ailesinin kabirleri, bina ve cami arasında sıkıştı.

    3

    `500 YILLIK MEZARLAR´

    Konuyla yetkililerin ilgilenmesi gerektiğini belirten Namazgah Mahalle Muhtarı Ruhhan Görgün, "Mahallemiz tahmini 1420-1450 yılları arasında Osmanlı Devleti döneminde kurulmuş bir mahalle. Mahallemizde önemli değerler var. Bu değerler içerisinde Baba Zakir, Sofu Mehmet Efendi, Maksut Efendi gibi zatlar mahallemizde bulunmaktadır. Bu mahalle, Bursa'nın en eski mahallelerinden biri."

    4

    "Bu mezarların şeceresinin Vakıflar Genel Müdürlüğü´nde olduğunu düşünüyoruz. Burada bulunan Makremevi Camii'ni yaptıran kişi burada meftun bulunuyor. Maksut Efendi burada ailesiyle birlikte meftun durumda. Bu sokak Hasırcıoğlu diye geçiyor."

    5

    "Bu cami de 1500'lü yıllara dayanıyor. Mezar taşlarında da 1500'lü rakamlar görünmektedir. Bu da mezarların yaklaşık 500 yıllık olduğunun ifadesidir. Bunlar Osmanlıca olduğu için tarihçilerin araştırma yapması gerekiyor" dedi.

    6

    `KAMULAŞTIRMA BEKLEMEYE ALINDI´

    Camii ve kabirlerin etrafının genişletilmesi için ilgili kurumlara dilekçe verdiklerini belirten Ruhhan Görgün, "Zaman zaman Yıldırım Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından temizliği yapılıyor. Fakat bu yeterli olmuyor."

    7

    "Burada bir restorasyon çalışması yapılabilir. Mezarlar cami ve ev arasında sıkışmış durumda. Cami ve kabirlerin etrafının genişletilmesi için dilekçe verdik fakat şu anda kamulaştırmada sıkıntı olduğu için beklemeye alınmış durumda" ifadelerini kullandı.

    8
    9
    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ