Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
İsrail Savunma Bakanı Gantz, Fransa’yı ziyaret edecek
0:00 / 0:00
Reuters / HABERTURK.COM

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, İsrail merkezli siber şirket NSO tarafından üretilen ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'u da hedef aldığı iddia edilen casus yazılımları görüşmek üzere bu hafta Fransa'ya gidecek.

Fransa'nın Le Monde gazetesine göre, Macron'un telefonu, NSO Group'un Pegasus yazılımını kullanan Fas tarafından, muhtemel gözetlenen hedefler listesindeydi. Macron hafta sonu, iddiaların araştırılması için soruşturma çağrısında bulundu.

İsrail bunun üzerine resmi bir açıklama yaptı ve Gantz’ın mevkidaşı Fransa Savunma Bakanı Florence Parly ile görüşeceğini belirtti.

Reuters, İsrail Savunma Bakanlığının, Pegasus ve benzeri casus yazılım ve siber gözetim teknolojilerinin ticari ihracatını denetlediğini söyleyerek satışların İsrail Savunma Bakanlığının onayından geçtiğini söyledi.

Paris merkezli, kâr amacı gütmeyen gazetecilik grubu Forbidden Stories ve 17 medya kuruluşunun dahil olduğu rapor kapsamında casus yazılım aracılığıyla gazetecilere, hükûmet yetkililerine ve insan hakları aktivistlerine ait akıllı telefonlara yönelik saldırılarda bulunulduğu söylenmişti.

İsrail, yazılımın ‘‘olası kötüye kullanımını’’ denetlemek için bakanlar arası bir ekip kurdu.

Yazılımı üreten şirket ise casus yazılıma ilişkin raporların ‘‘yanlış varsayımlar ve doğrulanmamış’’ teorilerle dolu olduğunu söyleyerek yazılımın sadece devlet istihbaratı ve kolluk kuvvetler tarafından terör ve suçla mücadele için kullanılmasının amaçlandığını iddia etti.

İsrail basını, İsrail Savunma Bakanı Gantz’ın gezisinin casus yazılım olayından önce planladığını aktardı. Önceden planlandığı söylenen ziyaret kapsamında, Lübnan’daki ekonomik kriz ve dünya güçlerinin İran nükleer anlaşmasını yeniden başlatma çabalarına odaklanılacağı bildirildi.

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri

Bu haberin seslendirmesi Voiser tarafından yapılmıştır.