Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Yaşam Karaya vuran deniz canlısı şaşırttı!

    ABD'nin California eyaletinde sıra dışı bir deniz canlısı sahile vurdu.

    California Üniversitesi kampüsünün 1,6 kilometre batısında yer alan Kömür Yağı Noktası Rezervi'nde 2 metre boyunda deniz canlısı rastlandı.

    Dev balığın fotoğrafları ilk önce Kömür Yağı Noktası Rezervi'nin Facebook sayfasındapaylaşıldı.Ardından canlının tanımlanmasına yardımcı olmak için dünyanın dört bir yanından uzmanlar tartıştı.

    Araştırmacılar ilk öncecanlının yaygın olarak görülen bir güneş balığı türü olduğunu düşündüler. Ancak daha sonra balığın Kuzey Amerika'da daha önce görülmemiş bir tür olduğu ortaya çıktı.

    REKLAM

    Bu canlıya kuzey yarımkürederastlanması, bilim insanları tarafından şaşkınlıkla karşılandı.

    AkademisyenMarianne Nyegaard, "Görünce inanamadım. Neredeyse sandalyemden düşüyordum" dedi.Nyegaard, balığın Ekvator'dan geçmesine neden olan şeyin merak uyandırıcı olduğunu vurguladı.

    Kendini güneş balıklarına adayan Nyegaard bu türlerin Güney Yarımküre ülkeleri olan Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Afrika ve Şili'de görüldüğünü söyledi.

    Yaygın olarak görülen güneş balığından daha farklı ve zarif deniz canlısı kuzey yarımkürede şimdiye kadar yalnızca 1889'da Hollanda kıyılarında görülmüştü.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ