Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünyadan Kate Moss uykusunu 17 bin dolara sattı! - Magazin haberleri
    1

    47 yaşındaki ünlü model Kate Moss, Ruh Sağlığı Hayır Kurumu Gurls Talk için açık artırmaya çıkarılan üç NFT çalışmasında yer aldı.

    Bunlardan biri olan "Sleep With Kate" (Kate ile Uyku) adlı video çalışma, çevrimiçi açık artırmaya çıkarıldı. Kate Moss'un bir hayranı video için 5.1699 Ethereum, yani 17 bin dolar (yaklaşık 143 bin TL) ödedi.

    Uyku videosunun bir kısmı "With Foundation" adlı NFT satış sitesinde yer alsa da görüntünün tamamı, sadece satın alan kişiye verildi.

    2

    BEKLEYEN İKİ NFT DAHA VAR

    "Sleep With Kate"in yanı sıra "Walk With Kate" (Kate ile Yürüyüş) ve "Drive With Kate" (Kate ile Seyahat) adlı iki NFT daha açık artırmaya çıkarılacak.

    3

    "İLGİMİ ÇEKİYOR"

    The Sun'ın haberine göre, "Sanat benim için daima anla ilgilidir" diyen ünlü süper model, "Zaman hiçbir zaman yeterli olmayan bir şeydir ve kimseyi beklemez. Kimin bir anımı sahiplenmek isteyeceği fikri ilgimi çekiyor" şeklinde konuştu.

    4

    "UMARIM DAHA FAZLASINI KAZANABİLİRİM"

    Moss, ayrıca konuyla ilgili, "Bu çalışmanın ihtiyacı olan başkalarına yardım etmek için kullanılabileceği fikrine de bayıldım. Umarım daha fazlasını kazanabilirim" ifadelerini kullandı.

    NFT NEDİR?

    NFT, benzersiz bir dijital öğeyi temsil edebildiği ve bu nedenle birbirinin yerine geçemeyen, blok zinciri adı verilen bir dijital defterdeki bir veri birimidir. NFT'ler sanat, ses, video, video oyunlarındaki öğeler ve diğer yaratıcı çalışma biçimleri gibi dijital dosyaları temsil edebilir. Dijital dosyaların kendileri sonsuz bir şekilde yeniden üretilebilirken, onları temsil eden NFT'ler temel blok zincirlerinde izlenir ve alıcılara sahiplik kanıtı sağlar.

    5

    O DA 140 BİN DOLARA SATTI

    Ünlü model Emily Ratajkowski, geçtiğimiz haftalarda bir sanatçının kendi projesinde kullanmasının ardından, görüntülerini geri almak için harekete geçmişti.

    Ratajkowski'nin "Kendimi Geri Almak: Yeniden Dağıtım İçin Bir Model" başlıklı eser, Christie's'te açık artırmaya çıkarılmıştı. İngiliz modelin NFT'si adı açıklanmayan bir kişi tarafından 140 bin dolara satın alınmıştı.

    6

    Söz konusu NFT, sanatçı Richard Prince'in tuvallere basılmış birkaç Instagram gönderisinden oluşan 'Yeni Portreler' serisinin bir parçası olarak 29 yaşındaki modelin fotoğrafını kullanmasının ardından gelmişti.

    7

    "ONUR DUYMAM GEREKİYORMUŞ GİBİ HİSSETTİRDİ"

    Emily Ratajkowski, Eylül 2020'de The Cut için seriyi keşfetme ve görüntüsünün kontrolünü yeniden kazanmaya çalışma deneyimlerini anlatan bir yazı kaleme almıştı.

    Ratajkowski, "Erkek arkadaşım bana seriye dahil olmaktan onur duymam gerekiyormuş gibi hissettirdi. Richard Prince önemli bir sanatçı ve görüntümü bir tabloya layık gördüğü için ona minnettar olmam gerektiği ima edildi" ifadelerini kullanmıştı.

    8

    İngiliz model, daha sonra sözlerini şu şekilde sürdürmüştü:

    Ve bir yandan onur da duymuştum. UCLA'de sanat okudum ve Prince'in Instagram'a Warholcu yaklaşımını takdir edebilirim. Yine de, hayatımı fotoğraflar için poz vererek kazanıyorum ve benden çok daha fazla para eden, zirvedeki, gösterişli bir sanatçının Instagram gönderilerimden birini alıp kendisininmiş gibi satabilmesi garip geldi.

    9

    Emily Ratajkowski'nin yazısına göre; kendisi, Prince'in görüntüsünü kullandığını fark ettiği ilk eseri satın almaya çalıştı fakat çalışma mevcut değildi. Ratajkowski, kendisiyle ilgili Prince'in yaptığı başka bir Instagram tablosunu satın almayı başardığını söylemişti.

    The New York Times'a göre; NFT'ye eklenen görüntü, Ratajkowski'nin New York'taki dairesinde çekilen ve Los Angeles'taki evinde asılı olan Richard Prince tablosunun önünde verdiği pozun dijital birleşiminden oluşuyor.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ