Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Konya'daki katliama kınama
    Sesli Dinle
    0:00 / 0:00

    Konya'da bir eve düzenlenen silahlı saldırıda 7 kişinin öldürülmesi sonrasında tepkiler çığ gibi geldi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, korkunç olayla ilgili, "Ülkemizdeki birlik ve beraberliği baltalamak isteyen çevrelerin olayları başka bir yöne çekmeye çalışması şaşırtıcı değildir. Kardeşliğimiz üzerinden yapılacak provokasyonlara asla müsaade etmeyeceğiz" dedi.

    Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Konya'da yaşanan katliamda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine sabır ve başsağlığı diliyorum. Faillerinin yakalanarak adalete teslim edilmesi için çalışmalar hassasiyetle sürdürülmektedir. Ülkemizdeki birlik ve beraberliği baltalamak isteyen çevrelerin olayları başka bir yöne çekmeye çalışması şaşırtıcı değildir. Kardeşliğimiz üzerinden yapılacak provokasyonlara asla müsaade etmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

    ALTUN: VAHŞİ KATLİAMIN İDEOLOJİK SAİKLERLE İŞLENDİĞİ PROPAGANDASI BİR PROVOKASYONDUR

    İletişim Başkanı Fahrettin Altun da, Twitter hesabından şu açıklamayı yaptı: "Konya'da meydana gelen vahşi katliamda hayatını kaybedenlere Cenabı Allah’tan rahmet, yakınlarına da sabırlar diliyorum. Bu cinayetin, bu vahşi katliamın ideolojik saiklerle işlendiği propagandası tam anlamıyla bir provokasyondur, yalandır.

    Sayın Cumhurbaşkanımız, bu elim olayın aydınlatılması için yapılan çalışmaları yakından takip etmektedir. Faillerin en kısa sürede yakalanarak adalete teslim edilmeleri için olayla ilgili çok yönlü soruşturma devam etmektedir.

    REKLAM

    Toplumu bölmek ve halkı birbirine düşürmek için bu vahşi olayı istismar etmeye çalışan fırsatçı ve sorumsuz şahısları itidale davet ediyoruz. Medyamızı ve kamuoyumuzu olayla ilgili yaratılan bilgi kirliliği konusunda dikkatli olmaya çağırıyoruz.

    Bu vesileyle bir kez daha hatırlatmak isterim ki birlik ve beraberliğimizi ne bölücü unsurlar, ne de böylesi elim bir hadiseyi istismar etmeye çalışan kötü niyetliler bozabilir. Biz biriz, beraberiz, Türkiyeyiz."

    KURTULMUŞ: ŞİDDETLE LANETLİYORUM

    AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş, "Konya'daki insanlık dışı saldırıda yedi vatandaşımızın alçakça katledilmesi yüreklerimizi dağladı. Hayatını kaybedenlere Allah’tan sonsuz rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum.

    Bu vahşi saldırıyı yapanları şiddetle lanetliyorum. Bu olaydan Türk- Kürt düşmanlığı oluşturmaya çalışanlar bilsinler ki, asırlar boyu süren kardeşlik iklimimizi hiçbir provokasyon bozamayacaktır.

    Kardeşliğin şehri Konya'mızda estirilen fitne ve ırkçılık provokasyonuna karşı milletimizin sağduyusu galip gelecektir. Canilerin en ağır cezayı alacağına ve olayın tüm ayrıntısıyla aydınlatılacağına eminim." dedi.

    YILDIRIM: PROVOKASYON YAPILDIĞINA ŞAHİT OLUYORUZ

    AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım da, "Konya’daki katliamda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine sabır ve başsağlığı diliyorum. Bu vahşetin failleri yakalanıp en ağır şekilde cezalandırılacaklardır. Bir husumetten kaynaklı vahşice gerçekleştirilen bu olay üzerinden provokasyon yapıldığına şahit oluyoruz. Şunu herkes bilsin ki; bu ülkede hiç kimsenin gücü birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi bozmaya yetmez" paylaşımında bulundu.

    AK PARTİ SÖZCÜSÜ ÇELİK: FAİLLER EN AĞIR ŞEKİLDE CEZALANDIRILACAK

    AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de, "Konya’da bir aileden 7 kişinin canice öldürülmesi hepimizin yüreğini yaktı. Bu canice eylemi lanetliyoruz. Vefat edenlere Allah’tan rahmet diliyoruz. Bir husumetten kaynaklı gerçekleştirilen bu canice olayın failleri yakalanacak ve en ağır şekilde cezalandırılacaktır" paylaşımında bulundu.

    Çelik, şunları kaydetti: "Canice gerçekleştirilen bu olayı etnik bir çatışma gibi sunanların amacı provokasyondur. Canice gerçekleştirilen bu olay üzerinden provakatif açıklamalar yapanlar, katliam siyasetinin temsilcileridir.

    İnsanların acılarını suistimal edip, Türkiye’nin kardeşliğini hedef alanlar, 'nefret siyaseti' üretiyorlar. Bu canice olayın bir husumetten kaynaklandığı bilinmesine rağmen etnik bir çatışma gibi sunulması Türkiye’deki kardeşliğe dönük bir nefret siyasetidir...

    Katliam ve nefret siyaseti üretmeye çalışanlara asla müsaade etmeyeceğiz. Türkiye’nin birlik ve beraberliğine kastetmeye çalışanlar, hedeflerine asla ulaşamazlar, buna kimsenin gücü yetmez.

    Bu topraklar üzerindeki kardeşlik, sarsılmaz bağlarla birbirine bağlıdır. Acılar üzerinden provokasyon üretenlerin hesapları hep boşa çıkacaktır.

    Husumetten kaynaklanan bu canice olayı bir etnik çatışma gibi sunanlar, ırkçı nefret siyaseti üretmeye çalışıyorlar. Irkçı nefret siyaseti üretmeye çalışanların yaptıkları büyük bir sorumsuzluk ve canice bir siyasi propagandadır.

    Kaybettiğimiz canlara rahmet diliyoruz. Acı hepimizin acısıdır."

    ADALET BAKANI: ÇOK YÖNLÜ SORUŞTURULUYOR

    Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, olayın çok yönlü soruşturulduğunu açıkladı. Gül'ün Twitter'dan yaptığı açıklama şöyle:

    "Konya’da gerçekleşen menfur cinayetler başsavcılık talimatları çerçevesinde çok yönlü soruşturulmaktadır. Olayı yakından takip ediyoruz. Provokatif yönlendirmelerin aksine olayın etnik veya ideolojik bir saikle gerçekleştiğine dair bir bulgu söz konusu değil.

    Birlik ve beraberliğimizi bozmak için fırsat kollayanları, vesile arayanları kınıyorum. İlgili makamlar vahim olaya ilişkin olarak kamuoyunu aydınlatmaya devam edecektir. Milletimizin derin ve köklü kardeşliği her türlü provokasyonun üzerindedir."

    SAĞLIK BAKANI: MEMLEKET HEPİMİZİN

    Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, saldırıya şu sözlerle tepki gösterdi:

    "Memleketim Konya’da bir eve yapılan silahlı saldırıyla akıl almayacak yedi cinayet işlendi. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Konya’nın acısı ortak, hiçbir amaca alet edilemeyecek kadar büyük. Katillerin yeri hapishane, memleket hepimizin."

     Konya'da korkunç saldırı: 7 ölü!
    Konya'da korkunç saldırı: 7 ölü! Haberi Görüntüle
    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ