Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Ekin TÜRKANTOS / HT PAZAR

eturkantos@htgazete.com.tr

Doğal hallerinde zaten güzel olan bitkiler, suluboya ile yeniden yorumlandığında nostaljik bir hal alıyor. Bitki ressamı, şu anda Cumhurbaşkanlığı himayesindeki ‘Resimli Türkiye Florası’ üzerinde çalışıyor.

Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nde tamamlayan Işık Güner’in ilginç bir hikâyesi var. Güner, okulu bitirir bitirmez ANG Vakfı’nın düzenlendiği, eğitmenliğini Londra Botanik Bahçesi ressamlarından Christabel King’in yaptığı bitki resim kurslarına katılıyor. Bunun o anda hayatını değiştirecek bir karar olduğundan habersiz... Zira, bu sayede bitki ressamı oluyor!

Bitki ressamlığı mesleğini 2006’dan beri sürdüren Güner’in resimleri uluslararası kitaplarda yer alıyor. Şu aralar Cumhurbaşkanlığı himayesindeki ‘Resimli Türkiye Florası’ üzerine çalışıyor. Ayrıca, “Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi”nde ve Edinburgh’ta eğitmenlik yapıyor. Güner, Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’nin Türkiye’nin enstitü gibi çalışan tek bahçe olduğunu söylüyor. Burada bitkileri tanıtmanın ötesinde çocuk ve yetişkinler için eğitimler düzenleniyor. Güner’in kurslarına ilgi gittikçe artıyor. O da, hocası Christabel King gibi yeni bitki ressamları yetiştiriyor.

LONDRA’DAN ‘EN İYİ RESİM’ ÖDÜLÜ

Güner, ismini uluslararası yarışma ve projelerde de duyuruyor. Mesela, Edinburgh Botanik Bahçesi’yle birlikte Darwin isimli bir projede de yer aldı. 7 yıldır “Şili orman altı bitkileri” üzerine, içinde 40 resminin yer alacağı bir kitap için çalışıyor. Kitabın 2015’te basılması planlanıyor. Birçok ödülü bulunan sanatçı, en son ‘Gunnera Tinctoria’ adlı resmi ile Kraliyet Bahçıvanlık Cemiyeti’nden, Londra’da serginin en iyi resmi ödülünü aldı.

SON SÖZÜ DOĞA SÖYLÜYOR

Güner’in ajandasını son günlerde ‘Resimli Türkiye Florası’ projesi dolduruyor. Ünü hızla yayılan ressam, Cumhurbaşkanlığı himayesindeki bu önemli projenin sanat editörlerinden biri. “İnsanların kurslara ilgisi arttıkça ‘Resimli Türkiye Florası’ projesini yapmaya karar verdik” diye anlatıyor. Projeyi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği ortaklaşa yürütüyor. Kitapta yer alacak bitki türlerini bilimadamları belirliyor. Bitkilerin resmedilmesi için çiçeklenme dönemini takip etmek gerekiyor. Dolayısıyla doğru zamanı aslında doğa söylüyor.

‘BİTKİYİ EN İYİ ÇİÇEKLENME DÖNEMİ ANLATIYOR’

Türkiye’de 11 bin çeşit bitki yer alıyor ve bunların 4 bin tanesi endemik, yani sadece ülkemizde yetişiyor. Güner, Türkiye’deki endemik bitki sayısı toplamının Avrupa’daki tüm bitki örtüsünün toplamına eş olduğu bilgisini de bizimle paylaşıyor. İşin teknik kısmına gelince; Işık Güner, önce bitkiyi bulunduğu yerde fotoğraflıyor, karakalem ile eskiz çalışması yapıp en son birebir ölçülerinde suluboya ile boyuyor. Ama bazı bitkiler, doğadan koparıldığında öldüğü için çalışma süreleri de kısa oluyor. Soğanlı bitkiler ise dayanıklı...

Bir bitkiyi güzel çizmek yeterli değil. Bitkinin karakteristik özelliğini vermek, birebir boyutlarda çizmek ayrı önem taşıyor. Bu anlamda da ressamın bilimadamıyla birlikte çalışması çok önemseniyor. Güner’e göre, bitkiyi en iyi çiçeklenme dönemi anlatıyor. Zıpkın denilen bir aletle, bitkiye zarar vermeden doğadan alınıyor. “Bitki resimleri yapmaya başladıktan sonra bitkilere başka bir gözle bakmaya başlıyorsunuz” diyor Güner; yeni bitkilerle tanıştığında çok heyecanlandığını söylüyor.

Bitki ressamlığının ilk kuralı sabır

Güner için bitki resimleri yapmak meditatif bir çalışma. “Neticede uğraştığınız şey bitkiler. Bu kadar betonarmenin arasında çok keyif alıyorum” diyor. Bitki ressamı olmak isteyenler için ilk kural sabır... Bitkiye nazik davranmak, temkinli olmak ve gözlemlemek gerekiyor.

Bitkiyi talan etmediği sürece bir çocuğa “Aman o bitkiye dokunma” demeyi doğru bulmuyor. Bitkilerle etkileşime girmek ve onlara yakından bakmak isteyen çocukları önemsiyor. “Çocuklar havucun topraktan çıktığını bilmiyor, nereden bilsinler ki” diyor.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’ne gelip bahçedeki çiçekleri almak isteyen yetişkinler gördüğünü de şu sözlerle anlatıyor: “Özel düzenlenmiş bir bahçeden çiçek almayı insan nasıl isteyebiliyor? İnanın akıl mantık almıyor. Görgü, tecrübe ve bilgi yok. Ama onlara da çok kızamıyorum çünkü şehirde gidecek park, bahçe yok.”

Bitki ressamlığının ilk kuralı sabır “Gunnera Tincoria” bitkisi, Işık Güner’e Kraliyet Bahçıvanlık Cemiyeti tarafından “En İyi Resim” ödülü getirdi.