Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Gökhan ARTAN / HABERTURK GAZETE

“ERTUĞRUL 1890” filmi Japonya’nın Oscar ödülleri olarak nitelenen 39. Japon Akademi Ödülleri’ne 10 dalda aday gösterildi. Türk Hava Yolları’nın sponsoru olduğu “Ertuğrul 1890”ın, en iyi film, senaryo, erkek oyuncu, yönetmen, görüntü, müzik, ışık, ses, montaj ve sanat yönetmeni dallarında aday olduğu ödüller, 4 Mart tarihinde düzenlenecek bir törenle sahiplerini bulacak.

Türk-Japon ilişkilerini geliştirmek amacıyla 125 yıl önce yola çıkan Osmanlı gemisi Ertuğrul fırkateyninin Japonya Kushimoto’da geçirdiği kaza sonrasında Japon halkının Osmanlı mürettebatını kurtarmak için gösterdiği büyük çaba ile başlayan ve yıllar sonra İran-Irak savaşı sırasında Tahran’da mahsur kalan 215 Japon’un THY uçağı ile kurtarılmasıyla pekişen dostluğun anlatıldığı film, ilk Türk- Japon ortak yapımı sinema filmi olma özelliğini taşıyor.

Geçtiğimiz ekim ayında Türk Hava Yolları, Türk-Japon diplomatik ilişkilerinin 125. yıldönümü sebebiyle Airbus 330 tipindeki bir uçağının gövdesini İran-Irak savaşı sırasında Japon vatandaşlarını kurtaran o dönemdeki uçağın renkleri ile boyayarak uçağın ismini Kushimoto olarak değiştirmişti.