Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

GAZETE HABERTÜRK / MEHMET ÇALIŞKAN

Bugüne kadar 800 besteye imza atan Selmi Andak, 89 yaşında yaşamını yitirdi. Klasik Türk Müziği ve Türk Pop Müziği’nin duayeni olarak kabul edilen, devlet sanatçısı Selmi Andak, 1975-1995 yılları arasında Eurovison Şarkı Yarışması’nın Türkiye finallerinde yarışan 10 şarkıyı besteleyerek bu konuda bir rekor kırdı

Zeki Müren’in ‘Kandil’, Sezen Aksu’nun ‘Ben Her Bahar Aşık Olurum’, Neco’nun ‘O Şarkıyı Henüz Yazmadım’, Yeliz’in ‘Hayalimdeki Adam’, Zerrin Özer’in ‘Unutamadığım’, Asu Maralman’ın ‘Bal Gibi Olur’ adlı şarkıları kariyerlerinde önemli yer tutar. İşte bu ünlülerin mesleklerinde yükselmesinde önemli bir pay da seslendirdikleri şarkıların bestecisinin Andak olması.

BASIN ŞEREF KARTI VARDI
Andak, yaşamı boyunca sadece 800 beste yapmadı, aynı zamanda ‘Uyuyan Güzel’müzikalinin, ‘Bir Garip Orhan Veli’ ile ‘Bu Şehr-i İstanbul ki’ oyunlarının, Mehmet Ali Birand’ın ‘Galatasaray Belgeseli’nin ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hazırlattığı ‘İpek Yolu’ belgeselinin müziklerini de besteledi. Özellikle 1970’li yıllarda söz yazarı Çiğdem Talu ile birlikte dillerden düşmeyen birçok şarkıya hayat verdi.

Cumhuriyet Gazetesi’nde 58 yıldır müzik yazarlığı da yapan, Basın Şeref Kartı sahibi olan Selmi Andak, Türkiye’yi uluslararası müzik yarışmalarında birçok defa hem besteci, hem de jüri üyesi olarak temsil etti. Andak, Parkinson hastalığı nedeniyle uzun süredir tedavi gördüğü Balat Musevi Hastanesi’nde önceki gece saat 12.00’de yaşama veda etti.

Zatürree nedeniyle durumu ağırlaşan Andak yaklaşık bir haftadır da yoğun bakımda tedavi görüyordu. Andak’ın cenazesi yarın Teşvikiye Camii’nde kılınacak öğlen namazından sonra Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

HASTA YATAĞINDA ALBÜM HAZIRLIYORDU
2000 yılında çıkan “Bir Sevgi Yeter - Selmi Andak” adlı CD, 60. sanat yılına adanmıştı. Andak’ın ayrıca 2003 yılında bestelerinden oluşan saygı albümü “Uluslararası Ödüllü Selmi Andak Şarkıları” ile 1975 - 1995 yılları arasında Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finalleri için hazırlamış olduğu bestelerden oluşan “Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finallerinde Selmi Andak Besteleri” albümü bulunuyor.

Kısa süre önce de bestelerinden oluşan “Bal Gibi Olur” ve “O Şarkıyı Henüz Yazmadım” adlı iki karma CD’si Ossi Müzik tarafından müzikseverlerle buluşturulmuştu. Selmi Andak, hasta yatağında da 70. Sanat Yılı’na özel olarak bir albüm hazırlıyordu.

NE DEDİLER?

‘Sanat aşkını hiç kaybetmedi’
Nükhet Duru: Müzik dünyası gerçek bir beyefendisini kaybetmiştir. Son nefesine kadar sanat aşkını kaybetmediğine eminim. Geride kalan yakınları ve bizler onu hiç unutmayacağız.

‘Selmi Andak adı eserleriyle yaşayacak’
Erol Evgin: Türk pop müziğinin ulu bir çınarıdır. Müziğe ömrünü vakfetti. 1974 yılında TRT’nin yayınladığı Toplu İğne Beste Yarışması’nda birlikte çalıştık. Daha sonra 1975 yılında TRT’nin Eurovision seçmelerinde ‘Geli Geliver’ bestesiyle ödül almıştık. Daha sonra kısmet olmadı birlikte çalışmak. Teselli Selmi Andak adının eserleriyle uzun yıllar yaşayacak olmasıdır. Başımız sağolsun.

‘Türk popunda tüm besteleri güzeldi’
Sezen Cumhur Önal: Müzikte bir yol arkadaşımı yitirdim. Türk pop müziğinin tarihsel gelişimi içinde aranjman diye adlandırılan yabancı parçaları Türk diline kazandırdığımız günlerden sonra eserleriyle bir döneme imzasını attı. Festivallerde Türk bayrağını dalgalandırdı. Önemli yorumcularla çalıştı. Türk popunda bütün besteleri güzeldi. Ama son bestesi hepimizi üzdü. Allah rahmet eylesin.

BAKAN GÜNAY’DAN BAŞSAĞLIĞI MESAJI
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da, Selmi Andak’ın vefatından sonra yayınladığı taziye mesajında “Yaşamının her anını müziğe adayan, besteci kimliği ile Türkiye’yi uluslararası alanda temsil ederek ödüller kazanan Selmi Andak, ülkemizin kültürel tanıtımına önemli katkılar sağlamış değerli bir sanatçıydı” dedi.

KİMLİK KARTI
Doğum Tarihi: 1921
Doğum Yeri: İzmir
Eğitimi: Galatasaray Lisesi, İstanbul Hukuk Fakültesi, İstanbul Belediye Konservatuvarı, Paris Ecole Normal de la Musique.
Medeni Durumu: Evli, bir kız çocuğu sahibi.
Albümleri: Bir Sevgi Yeter: 60. Sanat Yılı, Uluslararası Ödüllü Selmi Andak Şarkıları, Eurovision Türkiye Finallerinde Selmi Andak Besteleri.
Ödülleri: Devlet Sanatçısı, ‘Apollonia’, ‘Altın Orfe’, ‘Vina Del Mar’, Los Angeles Dünya Şarkı Festivali’nde 3 ve 4’üncülük. Uluslararası Festivaller Federasyonu FIDOF ile Dünya Festivaller ve Sanatçılar Birliği WAFA’nın ‘Uluslararası İstanbul Şarkıları Yarışması’nda ‘Yaşam Boyu Sanat Ödülü’