Naim Süleymanoğlu'nun kızları Sezin Süleymanoğlu ile Esin Süleymanoğlu, 'Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu'nun kendilerinden izin alınmadan çekildiğini, bu durumun da gizli kalması gereken bazı hususların deşifre olarak kamuoyunda küçük düşmelerine neden olacağını belirtti.

Sezin Süleymanoğlu ile Esin Süleymanoğlu, Asliye Hukuk Mahkemesi'ne verdikleri dava dilekçesinde filmle ilgili şikayetlerini "Naim Süleymanoğlu'nun kardeşi Muharrem Süleymanoğlu ile yapım şirketi Dijital Yapım Evi Reklam Film Sanayi şirketi ve yapımcı Mustafa Uslu arasında film sözleşmesi yapılmış. Filmin sinemalarda gösterilecek ve bundan da sadece Muharrem Süleymanoğlu bir bedel alacakmış. Filmin iyi iş yapması halinde bize birer daire alınacağı yönünde duyum aldık. Muharrem Süleymanoğlu, filmde kullanılmak üzere babamızın 3 madalyasını yapım şirketine vermiş. Film çekimleri halen devam etmektedir. Naim Süleymanoğlu'nun kızları olarak ne madalyaların filmde kullanılmasına ne de gösterilmesine iznimiz vardır. Film yapılmasının amacı, haksız kazanç elde etmeye yönelik olup hayatında gizli kalması gereken bazı hususların filmde işlenecek olması, ileride bizleri küçük düşürmeye yönelik bir takım olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Bu durumun şimdiden önüne geçilmesini istiyoruz" sözleriyle dile getirdi.

Peki, Sezin Süleymanoğlu ile Esin Süleymanoğlu'nun açtığı dava nasıl sonuçlanır?
Habertürk'ten Mehmet Çalışkan'ın hukukçulardan aldığı bilgiye göre;
* Kamuya mâl olmuş kişilerin özel hayatlarını da konu edinen eğitim ve haber maksatlı olmayan, ticari amaçlı yapımlar (Sinema - film - tiyatro oyunu) için yasal varislerinden (Hayatta olan eşi ve çocuğu - çocukları) izin alınması şart.
* 'Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu' örneğinde olduğu gibi kamuya mâl olmuş kişinin hayatını konu edinen filmin çekimi için yasal varisi olmayan kardeşinden alınan izin geçersizdir.

Mahkeme, 'Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu'nun gösterimini durdurabilir mi?
Hukukçular, Mustafa Uslu'nun Sezin Süleymanoğlu ile Esin Süleymanoğlu'nun rızası olmadığı taktirde filmin gösteriminin durdurulmasına yönelik karar alabileceğini söyledi.

'Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu'nda rekortmen halterciyi Hayat Van Eck canlandırdı.

Sezin Süleymanoğlu ile Esin Süleymanoğlu, filmde kullanılan madalyalara el konulmasını da isteyerek, "Madalyaların usule aykırı şekilde film çekiminde kullanılması ve iade edilmemesi nedeniyle ayrıca savcılığa suç duyurusunda bulunacağız. Merhumun Olimpiyat, Avrupa ve Dünya şampiyonluğu madalyalarının çekiminin ve yayımının tedbiren yasaklanmasını, maddi ve manevi zararlarımızın giderilmesini talep ediyoruz" dedi.

Yapımcı firmanın konuyla ilgili açıklaması şöyle;
Dijital Yapım evi ve Muharrem Süleymanoğlu arasında bir anlaşma yapılmıştır. Söz konusu anlaşma iddia edildiği gibi değildir. Bu anlaşmada Muharrem Süleymanoğlu, yakında kitapçılarda yerini alacak 'Kardeşim Naim: Cep Herkülü Naim Süleymanoğlu' isimli kitabının sinema filmi, televizyon dizisi, belgesel vs prodüksiyonlarda konu edilmesine, işlenmesine, kullanılmasına muvafakat etmiş ve bu konudaki haklarını şirketimize devretmiştir.

Yapımcılığını Dijital Yapım Evi ve Mustafa Uslu'nun üstlendiği 'Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu' isimli sinema filmi, Muharrem Süleymanoğlu'nun, merhum Naim Süleymanoğlu ile anılarını kitap haline getirdiği bu kitaptan ve kendisi ile yapılan röportajdan derlenen senaryo çerçevesinde çekilmektedir. Söz konusu filmde, ilgili haberlerde iddia edildiği gibi Naim Süleymanoğlu'nun hayatında gizli kalması gereken herhangi bir husustan bahsedilmemektedir. Aksine şirketimiz tarafından çekilen ve Kasım ayında vizyona girmesi planlanan filmde; Naim Süleymanoğlu'nun hayatı, çocukluğu, kazandığı başarılar, spor hayatı, Bulgaristan'da yaşayan soydaşlarımızın sesi olması ile sınırlı olarak ve kardeşi Muharrem Süleymanoğlu'nun anıları, bilgileri çerçevesinde anlatılmakta, Naim Süleymanoğlu bu filmde verdiği mücadeleler ve kazandığı başarılarla övülmekte, yüceltilmektedir.

Merhum Naim Süleymanoğlu, kamuya mal olmuş, dünya ve olimpiyat şampiyonu milli bir sporcudur. Onun hayatının, sporda kazandığı başarıların, karşılaştığı güçlüklerin ve sonunda sahip olduğu galibiyetlerin; çekilecek bir sinema filminde yer alması Süleymanoğlu'nun aziz varlığına saygı göstermek ve yüceltmek, hem de bu başarıların gelecek kuşaklara aktarılması anlamında büyük önem taşımaktadır. Naim Süleymanoğlu'nun hayatının ve başarılarının övüldüğü filmde kendisinin ve kızlarının manevi değerlerinin küçük düşürülme ihtimali söz konusu değildir.

Diğer yandan ilgili haberlerde Naim Süleymanoğlu'nun 3 tane olimpiyat madalyasının Yapım şirketinde olduğu ve asıllarının filmde kullanılacağı iddia edilmişse de bu madalyaların şirketimizde bulunmadığını, 'Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu' filminde Naim Süleymanoğlu'nun orijinal madalyalarının değil ‘replika'larının kullanılmakta olduğunu, bu sebeple söz konusu bu iddianın da doğru olmadığını belirtmek isteriz.