Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Psikoteknik belgesi nedir? Psikoteknik belgesi nasıl ve nereden alınır? Psikoteknik belgesi ücreti 2021

    Psikoteknik belgesi nedir? Psikoteknik belgesi nasıl ve nereden alınır? Sorusu sürücüler tarafından merak konusu oldu. İçişleri Bakanlığı genelgesiyle 30 Haziran'dan itibaren ticari araç sürücülerinin psikoteknik belgesinin olması mecburi hale getirildi. İşte psikoteknik belgesi ile ilgili merak edilenler...

    PSİKOTEKNİK BELGESİ NEDİR?

    Psikoteknik Belgesi, İnsan unsurundan kaynaklı trafik kazalarını asgariye düşürmek, sürücünün trafiğe çıktığı andan itibaren hafıza ve hız kontrolü gibi durumlarda davranış ve tepkilerini ölçmek için uygulanıyor.

    Psikoteknik raporlarının, refleks, algı ve muhakeme gibi testleri ölçtüğünü belirten Trafik Güvenliği ve Psikoteknik Merkezleri Dernek Başkanı Cengizhan Kutlu, "1.5 saatlik test sırasında bu süre içerisinde sürekli dikkat testi, muhakeme testi, koordinasyon testi, seçici dikkat testi, hız mesafe tahmin testi, çarpışma tahmin testi, görsel algı bellek testi, kişilik testi, görsel süreklilik testi, çevresel görsel görüş testi, tepki hızı testi ve trafiğe ilişkin görüş testi olmak üzere 12 farklı test uygulanarak riskli sürücüleri tespit edip, bu riskli sürücüleri trafikten uzaklaştırıp kazaları azaltmak hedefleniyor" dedi.

    REKLAM

    Bütün ticari araç kullanıcılarının Türkiye'nin 847 noktasında yer alan merkezlere 1 Temmuz tarihine kadar bu belgeyi almak için sabah 08.00 ile 23.00’a kadar gidebileceklerini ifade eden Kutlu, "Aldıkları değerlendirme sonucu, psikiyatri doktorunun onayından sonra e-nabız rapora düşecektir. 1 Ocak tarihinden önce rapor alan sürücülerin mutlaka e-nabız uygulamalarından rapor sonuçlarını kontrol etmelerini istiyoruz. Bu tarihten sonra alanlar ise, mutlaka e-devlet üzerinden raporlarının kontrol etmeliler" diye konuştu.

    Sadece servis, şehirlerarası otobüs, toplu taşıma değil herkesin bu testte tabi tutulması gerektiğinin altını çizen Kutlu, "Sosyal hassasiyetimizi arttırmamız gerekiyor. Ticari araç sürücülerinin bu raporu almasının ardından bir yılda Türkiye genelinde trafik kazalarında yüzde 10 gibi bir azalma bekliyoruz" dedi.

    3 Eylül 2021 tarihinde tüm servis şoförleri meslekî yeterlilik belgesi almaları da zorunlu hâle geldiğini belirten Kutlu, "Bu raporu almadan önce ise psikoteknik raporu alma mecburiyeti var. Ticari araç kullanıcılarının 1 Temmuz 2021 tarihine kadar psikoteknik raporu almalarını istiyoruz. Sürücülerin, psikoteknik merkezlerimize dinlenmiş olarak gelmelerini istiyoruz. Gelmeden önce mutlaka randevu almaları gerekiyor. 200 liraya 5 yıllık psikoteknik değerlendirme raporu alınabiliyor" dedi.

    Yapılan araştırmaya göre, trafik kazalarının yüzde 45’inin karar verme, yüzde 40'nın kabiliyet ve algılama, yüzde 13’ünün ise kritik refleksten kaynaklandığını anlatan Cengizhan Kutlu, "Bizler sürücü kurslarına kayıt olmadan önce psikoteknik değerlendirme testinin yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu rapor, hastane raporundan daha önemli. Anne ve babalar, çocuklarını sürücü kurslarına yazdırmadan önce mutlaka psikoteknik testine gitmelerini sağlasın" diye konuştu.

    REKLAM

    PSİKOTEKNİK BELGESİ NEREDEN ALINIR?

    Psikoteknik test belgesi almak isteyenlerin, İl Sağlık Müdürlükleri tarafından yetkilendirilen merkezlerde 1 saat süren ve bir dizi testten oluşan psikoteknik testine girmeleri gerekiyor. Sürücüler test sonrası alınan psikoteknik raporu ile birlikte bir psikiyatri uzmanına muayene oluyorlar. Sonrasında alınan raporlar İl yada İlçe Sağlık Müdürlüklerince onaylanıyor.

    Psiko-teknik Değerlendirmede İncelenecek Sürücü Özellikleri

    Psikoteknik değerlendirmede sürücü özelliklerinden aşağıda belirtilen yetenekler bu amaçla geliştirilmiş bilgisayar destekli testler aracılığı ile ölçülür;

    1) Zihinsel Yetenek ve Beceriler

    -Dikkat

    -Anlama ve Değerlendirme (Muhakeme) Yeteneği

    -Hız ve Mesafe Algılama

    -Geniş Görüş Alanı İçinde Uyaran Fark Etme

    -Şekil Algılamada Görsel Süreklilik

    REKLAM

    2) Psikomotor Yetenek ve Beceriler

    -Tepki Hızı

    -Koordinasyon Düzeyi

    Psikoteknik belgesi ücreti

    Özel ve resmi kuruluşlarda sürücüler için uygulanmakta olan psikoteknik değerlendirme asgari ücreti, değerlendirmenin uygulandığı ilin il sağlık müdürlüğü tarafından, o ildeki uygulayıcıların ve ilgili meslek kuruluşunun görüşü alınarak, il umumi hıfzıssıhha kurulu kararı ile belirlenebilir.

    Haberi Hazırlayan: Büşra Kamış
    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ