Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ramazan İstanbul Ramazana hazır

    GAZETE HABERTÜRK

    İstanbul’da, on bir ayın sultanı Ramazanın manevi iklimi ve atmosferi, kentin sembolü haline gelen meydanların yanı sıra hazırlanan etkinlik alanlarında coşkuyla yaşanacak.

    Yenikapı ve Maltepe şehir parklarının yanı sıra Sultanahmet ve Beyazıt meydanları ile Feshane’nin bahçesinde Ramazan boyunca sanatsal ve kültürel etkinlikler yapılacak.

    Ramazanda tasavvuf müziğinden şiir dinletilerine, geleneksel gösteri sanatlarından sohbetlere kadar onlarca etkinlik İstanbullularla buluşturulacak.

    Ramazan etkinlikleri, Büyükşehir Belediyesi tarafından Anadolu yakasında 1 milyon 200 bin metrekare alan üzerine kurulan Maltepe Sahili ile, Avrupa yakasında 700 bin metrekare alan üzerine kurulan Yenikapı sahili etkinlik alanında gerçekleştirilecek. İstanbullular bu alanlarda iftar öncesi ve sonrasında düzenlenecek tasavvuf müziği dinletilerinin yanı sıra, tiyatro ve sahne gösterileriyle ramazanı doyasıya yaşayacak.

    ‘VİDEO MAPPING’

    Sultanahmet Meydanı’nda ilk iftar; 15 bin kişilik dev iftar sofrasında Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’ndan getirilen gerçek top atışıyla binlerce kişi tarafından hep birlikte yapılacak. Ayrıca fetih kutlamalarında da kullanılan yöntemle ses, ışık, görsel animasyon ve seslendirmelerden oluşan ‘video mapping sunumu’ yapılacak.

    Vatandaşlar Ramazan boyunca, etkinlik alanlarına kurulan çarşılarda, sıcak yemekten tatlılara, simitten Osmanlı şerbetine kadar geleneksel tatların yanı sıra el sanatları ürünlerinden giyime, kitaptan hediyelik eşyaya ihtiyaç duydukları her şeye rahatlıkla ulaşabilecek.

    ‘İFTAR BİLETİ’

    Kentin tüm ilçelerinde de Ramazan etkinlik alanları ve iftar çadırları kuruldu. Ayrıca mahallelerde sokak iftarları için sofralar kurulacak. Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Ramazanda hayırseverlerin katkısıyla ihtiyaç sahibi bin ilçe sakinine ‘İftar Bileti’ni dağıtılacağını belirtti.

    ÇEŞİT ÇEŞİT HURMALAR TEZGÂHTA

    Kent esnafları da Ramazan hazırlıklarını tamamladı. Özellikle en çok rağbet gören alışveriş merkezlerinden Mısır Çarşısı’nın esnafı, Ramazanın vazgeçilmezi hurma başta olmak üzere sucuk, pastırma, güllaç, zeytin, ceviz ve kuru kayısı gibi ürünleri tezgâh ve raflarına yerleştirdi.

    Vatandaş Ramazan alışverişine başlarken, çarşıyı ziyaret eden yabancı turistlerin de hurmaya yoğun ilgi gösterdiği görüldü. Ramazan nedeniyle tezgâhlarda hurmanın yaklaşık 10 çeşidi bulunuyor. Ayrıca kuru kayısı, elma ve armut gibi komposto çeşitlerine tezgâhlardaki yerini aldı.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ