Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

ABD'deki Rıza Sarraf davası soruşturmasına ilişkin eski CHP milletvekili Aykan Erdemir hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine, "Türkiye'den ABD'deki davaya sahte delil ve belge götürdüğü" iddiasıyla FETÖ firarisi Bankalar Yeminli Murakıbı Osman Zeki Canıtez ile CHP eski Milletvekili Aykan Erdemir hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Başsavcılığın aktardığına göre, ABD'deki davada listede ismi yer alan iki kişi hakkında yakalama kararı çıktığı belirtildi. Yakalama kararı, "ABD'de yer alan kurgu ve plan işbirlikçiliği" adı altındaki soruşturma kapsamında gerçekleşti.

Geçtiğimiz gün ABD’de tutuklu Reza Zarrab davasında yargıç, “davanın tek sanığının eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla olacağını” açıklamıştı.

Savcılıkla işbirliği yapacağı konuşulan Zarrab, dünkü duruşmaya da katılmamış, jüri seçimi sadece Atilla için yapılmıştı.

"ABD Zarrab’a karşı” olan davanın adı, “ABD, Atilla’ya karşı” olarak değiştirilmişti.

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Türkiye’ye kumpas kurulduğunu belirtip, “Zarrab tehditle iftiracılığa zorlanıyor” demişti.

CANITEZ'İN BYLOCK KULLANICISI OLDUĞU TESPİT EDİLDİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında, ABD'de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları hakkında devam eden yargılamada tanık olan Osman Zeki Canıtez'in, FETÖ'nün şifreli haberleşme programı ByLock kullanıcısı olduğu tespit edildi. Canıtez'in, takipsizlikle sonuçlanan 25 Aralık soruşturmasında bilirkişi olarak görev yaptığı da ortaya çıktı.