Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Sağlık Cinsel Sağlık Adetliyken sevişmek sakıncalı mı?
    1

    Hormonların yeni bir dengeye ulaşması ve "Regl iken hamile kalınmaz" inancının getirdiği rahatlama nedeniyle regl döneminde kadınların cinsel isteklerinin arttığına dikkat çeken Cinsel Terapi Uzmanı Dr. Cem Keçe, regl döneminde seks hakkında merak edilenleri anlattı.

    2

    Çoğu kadın bu dönemde değişen hormonları nedeniyle yaşadığı cinsellikten daha fazla haz alabilir ve daha kolay boşalabilir.

    3

    Bu dönemde cinsel isteğin artmasının diğer bir nedeni de rahimden vajinaya, oradan da dışarı akan kanın kendiliğinden bir cinsel uyarı yaratmasıdır.

    4

    Ancak çoğu zaman kadınlar, cinsel ilişkinin zor ve ağrılı olacağını ya da kanama nedeniyle partnerine itici geleceğini düşünerek, artan cinsel isteklerini bastırma ve seks yapmayı erteleme yoluna giderler.

    5

    Aslında seks açısından en elverişsiz zaman regl döneminin hemen öncesidir, çünkü kadınların bu dönemde libidoları en düşük düzededir, gergin ve öfkelidirler, enerjileri de yok denecek kadar az olur.

    6

    REGL DÖNEMİNDE SEKS KONUSUNDAKİ YANLIŞ BİLGİLER...

    7

    Regl döneminde kadının vücudundan "pis" kanın dışarı atıldığı sanılır ve bu nedenle erkekler genellikle partnerleri regl dönemindeyken cinsel ilişkiye girmek istemezler.

    8

    Ancak bu bilgi tamamen yanlıştır. Her sağlıklı kadının rahim duvarı her ay, döllenmiş bir yumurtaya uygun ortamı sağlayacak doku değişiklikleri nedeniyle kalınlaşır.

    9

    Döllenme, yani gebelik gerçekleşmediğinde bu dokular işlevsiz hale gelir ve regl dönemi olarak adlandırılan süreçte kan ile birlikte vücuttan atılır.

    10

    Dolayısıyla bu kan pis değildir. Regl dönemi hakkındaki yanlış bilgilerden bir diğeri de “Regl sırasında hamile kalınmaz”dır. Ancak bu da yanlış bir bilgidir.

    11

    Çünkü kadının yumurtlama döngüsünün erken olması ya da yumurtanın çatlaması durumunda regl döneminde de hamile kalması "teknik olarak" mümkündür ama bu durumun görülme oranı çok ama çok düşüktür.

    12

    REGL DÖNEMİNDE SEKS ZARARLI MI?

    13

    Regl döneminde seksin hem tıbbi açıdan hem de "kalite ve estetik" açıdan bazı sakıncaları vardır. Ama bu döneminde seksin bazı avantajların olduğu da bilinen bir gerçektir.

    14

    Bu dönemde kadının cinsel isteğindeki artışın yanı sıra, araştırmalar cinsel ilişki sonrasında kadının regl ağrılarının ve kramplarının azaldığını gösteriyor.

    15

    Ancak regl döneminde, cinsel ilişkide dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biri prezervatif kullanımıdır. Çünkü bu dönemde, rahim ağzı, kanın dışarı atılmasını sağlamak üzere açıldığından erkeğin penisiyle dışardan gelecek bakteri ya da virüslerin rahme geçişi kolaylaşarak enfeksiyon gelişme riski olabilir.

    16

    Ayrıca hem kadın hem erkek açısından kanla bulaşan cinsel hastalıklara yakalanma olasılığında da artış söz konusu olabilir.

    17

    REGL DÖNEMİNDE SEKS ÖNERİLERİ...

    18

    Regl döneminde seks yapmak her çiftin kendi inanç ve düşüncelerine kalmıştır ama istedikleri halde, birtakım çekince ve kaygılar yüzünden seks yapmayanlar için işte birkaç öneri:

    19

    1- Regl döneminde seks yapmak istiyor ama ortalığın kirlenmesinden endişeleniyorsanız, duşun altını tercih edebilir ya da yatağınıza koyu renk bir çarşaf sermeyi deneyebilirsiniz.

    20

    2- Uzun süren bir ön sevişmenin ardından, daha yumuşak ve yavaş bir cinsel ilişki yaşayabilirsiniz.

    21

    3- Partneriniz ve kendiniz için en rahat pozisyonları tercih edebilirsiniz; kanın dışarı akışını engelleyen misyoner pozisyonunu deneyebilirsiniz ve kalçanızın altına yükseltici olarak küçük bir yastık koyabilirsiniz.