Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, sezaryen yerine normal doğumun teşvik edilmesine yönelik hayata geçirilecek yeni düzenlemeler hakkında bilgi verdi.

Müezzinoğlu, sezaryenin ancak tıbbi endikasyon olduğunda yapılması gerektiğini vurgulayarak, "Yani gerek bebeği kurtarmak gerekse annenin sağlığını kurtarmak için bir tıbbi endikasyon gerekiyorsa, o zaman yapılabilir. Dünya verileri ile bakıldığında primer sezaryen oranı yüzde 15-20 aralığında. Biz de bu oran ne yazık ki ortalama olarak yüzde 40'lara geldi primer olarak. Sezaryenlerle birlikte baktığımızda yüzde 50'lere geldi" dedi.

"5 YILLIK EYLEM PLANI HAZIRLIYORUZ"

Türkiye'ye ilişkin sezaryen oranların yüksek olduğunun altını çizen Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

"Bu anne için de bebek için de sağlık hizmeti sunan bizler için de doğru değil. Bunu yeniden doğru zemine taşımak için 5 yıllık bir eylem planı hazırlıyoruz. Bir defa 100 doğum yaptıran doktor arkadaşımızın, 100 doğumundan ne kadarının primer sezaryen olduğuna bakılacak. Primer sezaryen oranı yüksekse onu uyaran bilgi notu, yani 'Siz 100 doğumunuzdan 40'ını sezaryen ile yaptınız. Bu bilimsel verilerle örtüşmüyor' diye uyarı mektubunu alacak.

Bir-iki ay sonra bu oranlar yine aynı şekilde devam ediyorsa, belirli oranlardan sonraki doğumlarına kamuda da özel sektörde de SGK'nın ödeme yapmaması gündeme gelecek. Bir süre sonra bu yine aynı şekilde devam ediyorsa hekim arkadaşımızın, yeniden doğumla ilgili 2-3 aylık eğitime girmeden doğum yaptırma iznini elinden alacağız. Ayrıca o hastanenin doğum servisinde, ilgili hekimin doğum yaptırma hizmeti vermesini yasaklayacağız. Bu, kademe kademe planlanan bir yol haritası. Ay sonuna kadar son şeklini alacak."

BEBEKTEN ANNEYE MEKTUP GÖNDERİLECEK 

Yapılacak düzenleme içinde yer alan diğer başlıklar hakkında da bilgi veren Bakan Müezzinoğlu, bebekten annesine mektup gönderileceğini söyledi. Müezzinoğlu, hiçbir annenin bebeğine haksızlık yapma hakkı olmadığına dikkati çekerek kimi anne adaylarının sancı çekmekten korktuğunu ifade ettiğini aktardı. Sancı çekmekten korktuğu gerekçesiyle, sezaryen ile doğum yaptırmasının bebeğe haksızlık olduğunu belirten Müezzinoğlu, "Halbuki normal doğumla yaptığı yolculukta, bebeğin akciğerleri daha sağlıklı oluyor. İmmün sistemi, direnç sistemi daha güçlü oluyor. O nedenle çocuğun sağlıklı gelişimi, normal doğum yolculuğunu yapan çocuklarda daha güçlü, sezaryenle doğan çocuklarda daha zayıf" diye konuştu.

AA