Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Sağlık Beyin sildirmek mümkün mü?

    “Beynimi sildirdim” açıklamasıyla gündem oluşturan Ebru Polat’ın söylemine bilimsel açıklama geldi. Psikofarmakoloji Kongresi açılışında kendisine bu konuyla ilgili soru sorulan Prof. Dr. Mesut Çetin “Beyin silinmesi diye bir tedavi yöntemi yoktur” dedi.

    Psikofarmakoloji Derneği’nin “Beyin Aklımızda” sloganı ile düzenlediği 8'inci Uluslararası Psikofarmakoloji Kongresi & 4ncü Çocuk ve Ergen Psikofarmakolojisi Sempozyumu’nun açılışı Antalya’da yapıldı.

    Kongredeki bilimsel paneller ve konferanslar esnasında “Beyin silinmesi diye bir tedavi yöntemi var mıdır?” sorusuna Prof. Dr. Mesut Çetin “Beyin silinmesi diye bir tedavi yöntemi yoktur. Orada bahsedilen TMU dediğimiz veya TMS (Trans Manyetik Stimülasyon) denen tedavi şekli bizim de uyguladığımız bir tedavi şeklidir. Özellikle EKT gibi tedavilerle unutkanlık gibi hafıza bozukluklarına neden olabilmektedir o tedavi şekilleri. TMS ve TMU dediğimiz tedavi yönteminde aksine hafıza bozuklukları olmamaktadır o yüzden bizim özellikle tercih ettiğimiz bir tedavi yöntemidir. 8. Uluslararası Psikofarmakoloji Kongremizde bu konu detaylı olarak tartışılacak, workshop ve videolarla izleyicilere aktarılacaktır” açıklamasında bulundu.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ