Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Sağlık Ebeler doğum tekniklerinde eskiye dönüyor
    1

    Öznur KARSLI/GAZETE HABERTÜRK

    21-28 Nisan tarihleri arası Türkiye’de Ebeler Haftası olarak kutlanıyor. Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) göre, ülke genelinde 53 bin 427 çalışan ebe var. Bir ebe başına ortalama 382 doğum düşüyor. Sezaryenin bir doğum yöntemi değil “kurtarma operasyonu” olduğunu söyleyen ebeler, artık doğum tekniklerinde eskiye dönüyor.

    2

    Ebelerin doğum anında kullandığı bir oturak sistemi olan “öreke”lerin modern hali doğum sandalyeleri.

    3

    Sağlıklı bir doğumun masadan değil doğum sandalyesinden geçtiğini kaydeden ebeler, bu yöntemin insan anatomisine en uygun yöntem olduğu görüşünde...

    4

    DOĞUM KOÇLUĞU

    Ebeler alternatif iş olarak doğum koçluğu da yapabiliyor. Asude Oflaz onlardan biri, ebeliğin yanı sıra hamile okulunda eğitmenlik yapıyor. Ebelikte 42 yılı geride bırakmış. Bu zamana kadar 3 bin bebeğin dünyaya gelmesine yardımcı olmuş.

    5

    Oflaz, insan anotomisine en uygun olan ve argoda da kullanılan “öreke”yi şöyle anlatıyor: “Ebenin örekesi aslında bir doğum sandalyesi.

    6

    Ortası boş, yanları leğen kemiklerine destek veren bir sandalye. Şimdi tekrar kullanıyoruz bu yöntemi. Ne kadar faydalı olduğunun farkına vardık.”

    7

    YASA İSTİYORLAR

    Bir çocuğun dünyaya gelmesine yardımcı olan ebeler aslında, özellikle kırsal kesimde kadınların sosyal hayata adapte olmasından kişisel gelişimlerine kadar pek çok konuda katkıda bulunan kişiler.

    8

    Buna rağmen henüz meslekleriyle ilgili bir yasaya tabi değiller. Ebelerin en büyük istekleri de unutulmaya yüz tutan işleri için bir yasa çıkarılması, sertifika programlarının açılması

    9

    AVRUPA'DA EBE YARDIMIYLA DOĞUM ORANI YÜZDE 96

    Türkiye, yüzde 51’le sezaryenin en fazla yapıldığı ülkeler arasında 3’üncü sırada. Sezaryen yöntemini daha çok, büyükşehirlerde yaşayan çalışan kadınlar tercih ediyor.