Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Sağlık Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş: "Türkiye sağlık turizminin merkezi olacak"

    Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, 2023 hedefleri kapsamında Türkiye'nin dünyada sağlık turizmi alanında lider ülke durumuna geleceğini söyledi.

    Gümüş, yaptığı açıklamada, Türkiye'de şehir hastanelerinin de kurulmasıyla uluslararası hasta bakım hizmetlerinin büyük önem kazandığını söyledi.

    Türkiye'ye yakın ülkelerde yaşayan yaklaşık 1 milyar insanın sağlık hizmeti konusunda sorun yaşadığını belirten Gümüş, ''Türkiye'de sağlık hizmeti alması noktasında yeni bir çalışma yapılacak. Uluslararası Hasta Hizmetleri Başkanlığı adı altında bir başkanlık meclisimize gidiyor. Bu başkanlık uluslararası hasta anlaşmaları, kalite, akreditasyon, fiyatlandırma, pazarlama gibi konuları çalışacak." diye konuştu.

    Gümüş, komşu ülkelerin kamu ve özel sektörden sigortalı şekilde faydalanılması gibi taleplerinin olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

    ''Şu anda Türkiye'de 2 milyar dolar civarında uluslararası hasta hizmet geliri var. Bu çalışmalar artırıldıktan sonra önümüzdeki 10 yıldaki hedef 20 milyar dolar olarak ortaya konulmuştur. Şehir hastaneleri, özel, üniversite hastaneleri ve özellikle mükemmeliyet merkezlerimizi dikkate alarak bunları dünyaya duyuracağız. Buradan özellikle çeşitli anlaşmalarla da çeşitli uluslararası hastaların Türkiye'ye gelmesi teşvik edilecek.''

    3 yıl içerisinde 95 bin yatak kapasiteli şehir hastanelerine ulaşacaklarını vurgulayan Gümüş, ''Burada yaklaşık olarak 10 bin uluslararası hasta hizmeti verecek kapasiteyi Türkiye'de planlıyoruz. Bölge ülkelerdeki nüfusu dikkate alarak ülkemiz 2023 yılı projesinde, dünyada sağlık turizm alanında lider ülke durumuna gelecektir. Bunun altyapı çalışmaları tamamlanıyor. Bu konuda sağlık personeli eğitimi, yabancı dil başta olmak üzere çalışıyoruz'' ifadelerini kullandı.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ