Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Türk sinemasının en önemli isimlerinden biri olan Şener Şen bugün 78 yaşında. Başarılı birçok projelerde yer aldı başarısının yanı sıra herkes tarafından merak edilen usta oyuncu kimdir?

Şener Şen

26 Aralık 1941 tarihinde, o zamanlar marangozluk yapan ünlü oyuncu Ali Şen'in oğlu olarak Adana'da dünyaya geldi. Sanat hayatına İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrolarında sahneye çıkarak başladı. Babası gibi sinema sanatçısı olmak istemeyen Şener Şen, kendisini tiyatro oyunculuğuna adadı. Radyo tiyatrolarında da oynadı. Ancak tiyatrodan elde ettiği kazanç yetmediği için sinemaya girmek zorunda kaldı. Dublajdan tanıdığı yönetmenlere, “Figüran olarak beni de çağırın. Ama bir şartım var, yevmiyemi o gün alayım” der.

Sinemaya ilk adım attığı yıllarda figüranlık dahil her işi yaptı. Beş yıl boyunca - bazı filmlerde sadece dans etmek veya başrol oyuncusundan dayak yemek gibi- küçük rollerde yer aldı. Kariyerinde dönüm noktası 1975 yılında Ertem Eğilmez'in filmi Hababam Sınıfı'ndaki ‘'Badi Ekrem'’ tiplemesi oldu. Aynı filmde İnek Şaban tiplemesi ile ün yapan Kemal Sunal ile müthiş bir ikili oluşturdu ve o yıllarda büyük gişe hasılatı yapan Süt Kardeşler, Şabanoğlu Şaban, Tosun Paşa, Kibar Feyzo, Çöpçüler Kralı ve Davaro gibi filmlerde oynadı.

Şener Şen, 1984'e kadar yardımcı roller oynadı. O dönemde Anadolu piyasasına hâkim olan işletmecilerin, Arzu Film ve Ertem Eğilmez'e yaptıkları baskı sonucunda artık başrollerde oynaması gündeme gelir. Ancak o güne kadar özellikle Kemal Sunal ve İlyas Salman'la birlikte yaptığı filmlerde oynadığı uyanık, üçkâğıtçı, sahtekâr, dolandırıcı tiplemeleri canlandırmış olan Şen bu kez halkın istediğini yapmamayı seçti. “Onların istediği filmi yapmam, başrol oynayacaksam kendi istediğim filmi yaparım” diyerek Başar Sabuncu'nun  filminde ilk kez başrole çıktı. Filmde canlandırdığı Ali Rıza Bey karakteri işine son derece bağlı bir mutemettir. Bu nedenle çevresindekilerce hor görülür. Zimmetine para geçirdiği söylentileri ortalığa yayılınca itibar görür ve el üstünde tutulmaya başlar. Ertem Eğilmez'in bu film için ona “Eğer bu film tutmazsa senin hayatın başlarken biter. Bir daha bir fırsat yakalayamazsın. Ama öbürünü seçersen yılda beş, altı film yaparsın, para da kazanırsın” demesine rağmen, Namuslu o yılın en iyi iş yapan filmleri arasına girdi ve Şener Şen'in sinema kariyerindeki ikinci perde açıldı.

Namuslu filmiyle üçkağıtçı, sahtekar karakterleri canlandırmaktan sıyrılan Şener Şen artık iyi, insanları kandırmayan, saf, temiz yürekli karakterleri canlandırmaya başladı. Nesli Çölgeçen’in Züğürt Ağa sın da saf bir köy ağasını, Milyarder 'de piyangodan büyük ikramiye kazanan istasyon şefini, Muhsin Bey 'de şöhret olmak isteyen bir gence yardım eden organizatörü başarı ile oynadı. Bu yıllarda moda olan müzikallerde de gözüktü.

Ertem Eğilmez'in son filmi olan ve Türk sinema seyircisinin sinema önlerinde uzun kuyruklar oluşturduğu taşlamalarla dolu Arabesk filminde Müjde Ar ile başrolleri paylaştı. 1996'da ise Türk sinemasında bir devrim yaratan “Eşkıya” filminde Uğur Yücel ile birlikte oynadı. Yavuz Turgul'un senaryosunu yazdığı ve yönettiği bu film Türk sinema sektöründe o dönem için bir rekor kırarak 2,5 milyonu aşkın seyirciyi sinemalara çekti.

Gaziantepli kebap üstadı Ali Haydar'ı canlandırdığı İkinci Bahar (1998-2001) dizisinde diğer başrol oyuncusu Hanım adlı Trakyalı bir mezeciyi canlandıran Türkan Şoray'dı.

Yönetmenliğini Yavuz Turgul'un yaptığı Gönül Yarası (2005) filmindeki emekli öğretmen Nazım rolüyle 42. Altın Portakal Film Festivali'nde 'En İyi Erkek Oyuncu ödülü'nü kazandı.Senaryolarını Yavuz Turgul'un yazdığı, "nesli tükenen bir kabadayıyı" canlandırdığı Kabadayı (2007) ile başrollerini Çetin Tekindor ve Cem Yılmaz'la paylaştığı Av Mevsimi (2010) en son rol aldığı filmler olmuştur. Şen, 2015 yılında Aygaz Otogaz reklamıyla ekranlara geri dönmüştür.

28 Aralık 2016'da Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü'nü 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın elinden alan Şener Şen törende yaptığı konuşmada; "Hikayeler hayatı nasıl yaşayabiliriz konusunda bize yol göstericilerdir. Ben canlandırdığım karakterlerin iyiye ve doğruya hizmet etmesi için özenle seçtim. Bir aktör için intihar sayılabilecek uzun yıllar istediğim hikayeyi bekledim. İyiyi, doğruyu ve güzeli arayan toplumların her zaman barış içinde yaşayacağına inandım. Bu ödülü toplumsal barışımıza bir katkısı olması umudu ile kabul ediyorum" dedi.

Oynadığı filmler

Yaşasın Hayat Babası Ali Şen'le beraber oynadığı ilk film
1964Hizmetçi Dediğin Böyle Olur  
1967Sözde KızlarSerseri 
1971Altın Prens Devler ÜlkesindeTintin 
1971Görünce KurşunlayınKamyonet Şöförü 
1972Katerina  
1973Aşk MahkumuDoktor 
Bitirimler SosyetedeGarson 
Bir Demet Menekşe  
1974Yaşar Ne Yaşar Ne YaşamazDevlet Dairesinde Müdür Arayan Adam/Nubar Terziyan Seslendirmesi 
Ayrı DünyalarKumarbaz 
1975Bak Yeşil YeşilAhmet 
Bizim AileŞener 
Hababam Sınıfı Sınıfta KaldıBadi Ekrem 
Aptal ŞampiyonFong 
1976Hababam Sınıfı UyanıyorBadi Ekrem 
Tosun PaşaLütfü 
Süt KardeşlerKumandan Hüsamettin 
1977Hababam Sınıfı TatildeBadi Ekrem 
Şabanoğlu ŞabanKumandan Hüsamettin 
Çöpçüler KralıZabıta Amiri 
Gülen GözlerVecihi 
1978Kibar FeyzoMaho Ağa 
SultanBakkal Bahtiyar 
Hababam Sınıfı Dokuz DoğuruyorBadi Ekrem 
Neşeli GünlerZiya 
1979Erkek Güzeli Sefil BiloMaho Ağa 
N'olacak ŞimdiŞakir 
1980Banker BiloBanker Maho 
1981Gırgıriyede Şenlik VarHaydar 
DavaroSülo 
1982Adile TeyzeSadık 
Çiçek AbbasŞakir 
Dolap BeygiriBanker Yakup 
1983Gırgıriyede Cümbüş VarDuman Haydar 
ŞekerpareZiver 
Şalvar DavasıAğa 
1984Gırgıriyede Büyük SeçimDuman Haydar 
NamusluAli Rıza 
1985Züğürt AğaAğa 
Aşık OldumŞakir 
Çıplak Vatandaşİbrahim 
1986MilyarderMesut 
DeğirmenKaymakam Hilmi 
1987Muhsin BeyMuhsin Bey 
Selamsız BandosuLatif Şahin 
1988Zengin MutfağıLütfü Usta 
ArabeskŞener 
1990Aşk Filmlerinin Unutulmaz YönetmeniHaşmet Asilkan 
1992Gölge OyunuAbidin 
1993AmerikalıŞeref The Türk 
1996EşkıyaBaran 
1998İkinci BaharAli HaydarTelevizyon dizisi
2004Gönül YarasıNazım 
2007KabadayıAli Osman 
2010Av MevsimiCinayet masası polisi Avcı Ferman 
2017Yol AyrımıMazhar Kozanlı