Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Türk sinemasının en önemli isimlerinden biri olan Şener Şen bugün 78 yaşında. Başarılı birçok projelerde yer aldı başarısının yanı sıra herkes tarafından merak edilen usta oyuncu kimdir?

Şener Şen

26 Aralık 1941 tarihinde, o zamanlar marangozluk yapan ünlü oyuncu Ali Şen'in oğlu olarak Adana'da dünyaya geldi. Sanat hayatına İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrolarında sahneye çıkarak başladı. Babası gibi sinema sanatçısı olmak istemeyen Şener Şen, kendisini tiyatro oyunculuğuna adadı. Radyo tiyatrolarında da oynadı. Ancak tiyatrodan elde ettiği kazanç yetmediği için sinemaya girmek zorunda kaldı. Dublajdan tanıdığı yönetmenlere, “Figüran olarak beni de çağırın. Ama bir şartım var, yevmiyemi o gün alayım” der.

Sinemaya ilk adım attığı yıllarda figüranlık dahil her işi yaptı. Beş yıl boyunca - bazı filmlerde sadece dans etmek veya başrol oyuncusundan dayak yemek gibi- küçük rollerde yer aldı. Kariyerinde dönüm noktası 1975 yılında Ertem Eğilmez'in filmi Hababam Sınıfı'ndaki ‘'Badi Ekrem'’ tiplemesi oldu. Aynı filmde İnek Şaban tiplemesi ile ün yapan Kemal Sunal ile müthiş bir ikili oluşturdu ve o yıllarda büyük gişe hasılatı yapan Süt Kardeşler, Şabanoğlu Şaban, Tosun Paşa, Kibar Feyzo, Çöpçüler Kralı ve Davaro gibi filmlerde oynadı.

Şener Şen, 1984'e kadar yardımcı roller oynadı. O dönemde Anadolu piyasasına hâkim olan işletmecilerin, Arzu Film ve Ertem Eğilmez'e yaptıkları baskı sonucunda artık başrollerde oynaması gündeme gelir. Ancak o güne kadar özellikle Kemal Sunal ve İlyas Salman'la birlikte yaptığı filmlerde oynadığı uyanık, üçkâğıtçı, sahtekâr, dolandırıcı tiplemeleri canlandırmış olan Şen bu kez halkın istediğini yapmamayı seçti. “Onların istediği filmi yapmam, başrol oynayacaksam kendi istediğim filmi yaparım” diyerek Başar Sabuncu'nun  filminde ilk kez başrole çıktı. Filmde canlandırdığı Ali Rıza Bey karakteri işine son derece bağlı bir mutemettir. Bu nedenle çevresindekilerce hor görülür. Zimmetine para geçirdiği söylentileri ortalığa yayılınca itibar görür ve el üstünde tutulmaya başlar. Ertem Eğilmez'in bu film için ona “Eğer bu film tutmazsa senin hayatın başlarken biter. Bir daha bir fırsat yakalayamazsın. Ama öbürünü seçersen yılda beş, altı film yaparsın, para da kazanırsın” demesine rağmen, Namuslu o yılın en iyi iş yapan filmleri arasına girdi ve Şener Şen'in sinema kariyerindeki ikinci perde açıldı.

Namuslu filmiyle üçkağıtçı, sahtekar karakterleri canlandırmaktan sıyrılan Şener Şen artık iyi, insanları kandırmayan, saf, temiz yürekli karakterleri canlandırmaya başladı. Nesli Çölgeçen’in Züğürt Ağa sın da saf bir köy ağasını, Milyarder 'de piyangodan büyük ikramiye kazanan istasyon şefini, Muhsin Bey 'de şöhret olmak isteyen bir gence yardım eden organizatörü başarı ile oynadı. Bu yıllarda moda olan müzikallerde de gözüktü.

Ertem Eğilmez'in son filmi olan ve Türk sinema seyircisinin sinema önlerinde uzun kuyruklar oluşturduğu taşlamalarla dolu Arabesk filminde Müjde Ar ile başrolleri paylaştı. 1996'da ise Türk sinemasında bir devrim yaratan “Eşkıya” filminde Uğur Yücel ile birlikte oynadı. Yavuz Turgul'un senaryosunu yazdığı ve yönettiği bu film Türk sinema sektöründe o dönem için bir rekor kırarak 2,5 milyonu aşkın seyirciyi sinemalara çekti.

Gaziantepli kebap üstadı Ali Haydar'ı canlandırdığı İkinci Bahar (1998-2001) dizisinde diğer başrol oyuncusu Hanım adlı Trakyalı bir mezeciyi canlandıran Türkan Şoray'dı.

Yönetmenliğini Yavuz Turgul'un yaptığı Gönül Yarası (2005) filmindeki emekli öğretmen Nazım rolüyle 42. Altın Portakal Film Festivali'nde 'En İyi Erkek Oyuncu ödülü'nü kazandı.Senaryolarını Yavuz Turgul'un yazdığı, "nesli tükenen bir kabadayıyı" canlandırdığı Kabadayı (2007) ile başrollerini Çetin Tekindor ve Cem Yılmaz'la paylaştığı Av Mevsimi (2010) en son rol aldığı filmler olmuştur. Şen, 2015 yılında Aygaz Otogaz reklamıyla ekranlara geri dönmüştür.

28 Aralık 2016'da Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü'nü 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın elinden alan Şener Şen törende yaptığı konuşmada; "Hikayeler hayatı nasıl yaşayabiliriz konusunda bize yol göstericilerdir. Ben canlandırdığım karakterlerin iyiye ve doğruya hizmet etmesi için özenle seçtim. Bir aktör için intihar sayılabilecek uzun yıllar istediğim hikayeyi bekledim. İyiyi, doğruyu ve güzeli arayan toplumların her zaman barış içinde yaşayacağına inandım. Bu ödülü toplumsal barışımıza bir katkısı olması umudu ile kabul ediyorum" dedi.

Oynadığı filmler

Yaşasın Hayat   Babası Ali Şen'le beraber oynadığı ilk film
1964 Hizmetçi Dediğin Böyle Olur    
1967 Sözde Kızlar Serseri  
1971 Altın Prens Devler Ülkesinde Tintin  
1971 Görünce Kurşunlayın Kamyonet Şöförü  
1972 Katerina    
1973 Aşk Mahkumu Doktor  
Bitirimler Sosyetede Garson  
Bir Demet Menekşe    
1974 Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz Devlet Dairesinde Müdür Arayan Adam/Nubar Terziyan Seslendirmesi  
Ayrı Dünyalar Kumarbaz  
1975 Bak Yeşil Yeşil Ahmet  
Bizim Aile Şener  
Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı Badi Ekrem  
Aptal Şampiyon Fong  
1976 Hababam Sınıfı Uyanıyor Badi Ekrem  
Tosun Paşa Lütfü  
Süt Kardeşler Kumandan Hüsamettin  
1977 Hababam Sınıfı Tatilde Badi Ekrem  
Şabanoğlu Şaban Kumandan Hüsamettin  
Çöpçüler Kralı Zabıta Amiri  
Gülen Gözler Vecihi  
1978 Kibar Feyzo Maho Ağa  
Sultan Bakkal Bahtiyar  
Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor Badi Ekrem  
Neşeli Günler Ziya  
1979 Erkek Güzeli Sefil Bilo Maho Ağa  
N'olacak Şimdi Şakir  
1980 Banker Bilo Banker Maho  
1981 Gırgıriyede Şenlik Var Haydar  
Davaro Sülo  
1982 Adile Teyze Sadık  
Çiçek Abbas Şakir  
Dolap Beygiri Banker Yakup  
1983 Gırgıriyede Cümbüş Var Duman Haydar  
Şekerpare Ziver  
Şalvar Davası Ağa  
1984 Gırgıriyede Büyük Seçim Duman Haydar  
Namuslu Ali Rıza  
1985 Züğürt Ağa Ağa  
Aşık Oldum Şakir  
Çıplak Vatandaş İbrahim  
1986 Milyarder Mesut  
Değirmen Kaymakam Hilmi  
1987 Muhsin Bey Muhsin Bey  
Selamsız Bandosu Latif Şahin  
1988 Zengin Mutfağı Lütfü Usta  
Arabesk Şener  
1990 Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni Haşmet Asilkan  
1992 Gölge Oyunu Abidin  
1993 Amerikalı Şeref The Türk  
1996 Eşkıya Baran  
1998 İkinci Bahar Ali Haydar Televizyon dizisi
2004 Gönül Yarası Nazım  
2007 Kabadayı Ali Osman  
2010 Av Mevsimi Cinayet masası polisi Avcı Ferman  
2017 Yol Ayrımı Mazhar Kozanlı