Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Sikorsky'den jandarmanın o operasyonuna ödül!

    Sikorsky Firması, Jandarma Genel Komutanlığı'nın 2018 Temmuz ayında gerçekleştirdiği"hayat kurtarma" operasyonunu ödüllendirdi. Sikorsky, kurtarma faaliyetindeki cesaret ve yeteneklerinden dolayı jandarma personeline "KurtarmaSertifikası" ödülü verdi.

    Olay, 10 Temmuz 2018'de Jandarma Havacılık Başkanlığınabağlı Diyarbakır Jandarma Hava Grup Komutanlığına gelen bir ihbarın değerlendirilmesi sonucu gerçekleşti. Çoğu çocuk ve kadınlardan oluşan12 vatandaşınserinlemek için girdikleri Dicle Nehri'nde suların aniden yükselmesi ile nehir ortasında bulunan bir adacıkta mahsur kalması ihbarı üzerine bölgede kurtarma operasyonu başlatıldı.

    Yapılan keșifler sonucu nehirdeki su seviyesinin helikopteri emniyetsiz bir duruma sokmayacağı, geç kalınması halinde ise vatandașların hayati tehlikesi olabileceği üzerine, helikopter bölgeye hiçbir bir teçhizatkullanmadan iniș yapmıştı. Mahsur kalanlar helikopterin için alınması ve emniyetli bir noktaya tahliye edilmesi ile operasyon sonlandırılmıştı.

    REKLAM

    KURTARMA SERTİFİKASI VERİLDİ

    Kurtarma operasyonu sonucu ‘Sikorsky Fiması’ tarafında uçuș ekibi Jandarma Pilot Binbașı Utku Așkın, Jandarma Pilot Yüzbașı A. Ayacan Savaș, Jandarma Uzman Havacı AstsubayKıdemli Çavuș Güner Kızıl'a kurtarma faaliyetlerindeki cesaret ve yeteneklerindendolayı "KurtarmaSertifikası"verildi.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ