Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
Bakü'den tarihi mesajlar! Tek yürek, tek bilek, tek yumruk!
0:00 / 0:00
AA

Milli Savunma Bakanı (MSB) Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kuvvet Komutanları ile Türkiye- Rusya arasında kurulacak Ortak Merkez'de görev yapacak Türk askerleri ile Bakü´de bir araya geldi.

"VAZİFEMİZİ YAPMAK İÇİN HAZIRIZ"

AA'da yer alan habere göre Bakan Akar yaptığı açıklamada, "Ortak Merkez´den ateşkesin gözetlenmesi ve takibi söz konusu. Vazifemizi yapmak için arkadaşlarımız burada hazır.

Ortak Merkez çalışmaya başladıktan sonra faaliyetlerimiz yoğunlaşacak ve Türk-Rus askerleri birlikte çalışmak suretiyle Azerbaycanlı kardeşlerimizin hakkını, hukukunu sonuna kadar müdafaa etme görevimizi yerine getireceğiz" dedi.

"TEK YÜREK, TEK BİLEK, TEK YUMRUK"

Bakan Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kuvvet Komutanları ile geldiği Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edildi. Cumhurbaşkanlığı'ndaki kabulde, Aliyev'e, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını ileten Akar, Azerbaycan'da yaşadığı iki duygusal anı asla unutmayacaklarını vurguladı.

"TÜRKİYE'DE HERKES TAVRINIZLA GURUR DUYUYOR"

Bakan Akar, "Bunlardan birincisi 10 Kasım'daki konuşmanız. Gerçekten bir zafer konuşmasıydı. Onu devamlı hatırlıyoruz. İkincisi de bu masada, 30 yıl işgale sesini çıkarmayıp, seyredip her şey bittikten sonra buraya gelip Minsk grubu temsilcisi olduklarını hatırlayanlara karşı verdiğiniz cevabı da büyük bir zevkle, büyük bir ders olarak izleme fırsatı bulduk. Türkiye'deki herkes sizin tavrınızdan dolayı gurur duydu, sağ olun, var olun" diye konuştu.

"NAHÇIVAN- AZERBAYCAN HATTI ÇOK ÖNEMLİ"

Karabağ zaferinin Kafkas tarihinde çok önemli bir yere sahip olduğuna dikkati çeken Akar, "Sizin de belirttiğiniz gibi bu zaferin taçlanması için inşallah en kısa zamanda bu ortak merkezin kurulmasını müteakip Nahçıvan ve Zengilan arasındaki bu hattın tesisi önem taşıyor. Kardeşlerin birbiriyle buluşmasının, Türkiye, Nahçıvan ve Azerbaycan'ın fiziki olarak da birbirlerine bağlanmasının çok önemli olduğunu takdirlerinize sunuyorum" ifadelerini kullandı.

"KARABAĞ BİR CAZİBE MERKEZİ OLACAKTIR"

Akar, 30 yıllık işgalin son bulmasının ardından Aliyev'in liderliğinde Azerbaycan'ın öz topraklarında yapacağı yatırımlarla bölgenin cazibe merkezi haline dönüşeceğine yönelik inancını dile getirerek şunları kaydetti:

"AZERBAYCAN TÜRKİYE BİRLİKTELİĞİ"

"Barış ve huzurun sağlanmasındaki Azerbaycan ile Türkiye'nin birlikteliği, beraberliği, omuz omuza çalışması gerçekten sadece bugün için değil, gelecek için de çok büyük şeyler vadediyor. İnşallah önümüzdeki dönemde bu çalışmalar tek yürek, tek bilek, tek yumruk olarak devam edecek. Dolayısıyla herkesin bir şekilde burayla alakalı planlarını yeniden gözden geçireceğini ve dikkatli olacağını düşünüyoruz."

"TATBİKATLARIMIZ SÜRECEK"

Akar, Türkiye'nin Azerbaycan'a desteğinin geçmişte olduğu gibi bundan sonra da artarak devam edeceğine işaret ederek askeri tatbikat ve eğitimlerin de süreceğini sözlerine ekledi.

ALİYEV'DEN AKAR'A TEŞEKKÜR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gösterdiği destek için teşekkür eden Cumhurbaşkanı Aliyev, "Kardeş Türkiye devletine, Türk halkına, sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, bize gösterdikleri büyük destek için teşekkür ediyorum. Savaş döneminde bize gösterdiği manevi destek bize ilave güç verdi. Bütün dünya görüyor ki Azerbaycan Türkiye birliği, kardeşliği sarsılmazdır. İyi günde, kötü günde biz birbirimizin yanındayız" dedi.

"KORİDORUN OLUŞMASINI ÖNEMSİYORUZ"

Azerbaycan-Ermenistan-Türkiye koridorunun oluşmasına önem verdiklerini vurgulayan Aliyev, "İlk talimatlar verildi. Yakın günlerde Horadiz’den Zengilan’a, oradan da Ermenistan sınırına kadar demir yolunun inşasına başlayacağız. Artık proje hazırlanıyor. Geçici olarak Horadiz’den Zengilan’a karayolu inşa edildi. Demir yolunun inşası maksimum 2 yılda tamamlanacak. Proje bitene kadar demir yolu ile Horadiz’e, oradan da kamyonlarla yükler taşınabilir. Biz artık Azerbaycan’dan Ermenistan, Nahçıvan üzerinden de Türkiye’ye ilk yükleri taşıyabiliriz. 10 Kasım Anlaşması'nın en önemli şartlarından olan Nahçıvan koridorunun açılması da gerçekleştirilecek” dedi.

"İKİ HAFTA İÇERİSİNDE HAZIR OLACAK"

Dağlık Karabağ’da Türkiye Rusya Ortak Gözetim Merkezi konusunda Azerbaycan’ın üzerine düşeni yaptığını belirten Aliyev, “Azerbaycan tarafı gözetim merkezine Ağdam bölgesinde inşa ediyor. Yakın on gün, maksimum iki hafta içeresinde bu gözetim merkezi hazır olacaktır. Bildiğim kadarıyla Türkiye tarafı da faaliyete başlamak için tam hazırdır. Gözetim merkezi ne kadar çabuk faaliyete başlarsa o kadar iyi olacak. Savaştan iki ay geçmesine bakmayarak bölgede hâlâ tehlikeler var. Kontrolsüz Ermeni silahlı çeteleri mevcut. Onların bir kısmı gitmek istemiyor, teslim olmak istemiyorlar. Onun için gözetim merkezi mutlaka olmalı. Bu tehlikeyi ortadan kaldırmak ve gelecekte bölgemizde barışın temin edilmesi için gerekli” ifadelerini kullandı.

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri

Bu haberin seslendirmesi Voiser tarafından yapılmıştır.