Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Son dakika... Çavuşoğlu: Türkiye, Suriye'ye gireceğim derse girer!

    Dışişleri Bakanı MevlütÇavuşoğlu, ABD'nin Suriye'den çekilme kararına ilişkin, "Sürecin PYD/YPG'nin bölücü gündemine hizmet etmemesi gerektiğini net bir şekilde ilettik." dedi.

    Çavuşoğlu, 2018 yılı Türk dış politikasını değerlendirme toplantısında, Suriye ile ilgili Münbiç yol haritasının bir an önce uygulanması ve Fırat'ın doğusuna geçilmesi konusunda Türkiye'nin kararlılığının sıklıkla tekrarlandığını vurgulayarak "Takvimde bir gecikme olduğunu ABD tarafı da kabul ediyor." diye konuştu.

    BakanÇavuşoğlu, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Fırat'ın doğusunda YPG/PKK'nın Türkiye'ye yönelik tehdidinin artması sonucunda buraya da müdahale edileceğini açıklamasının ardından Suriye'de önemli gelişmeler olmaya başladığına, ABD yönetiminin sahadan çekileceğini açıkladığına dikkati çekti.

    ABD'nin Suriye'den çekilmesinin nasıl koordine edileceği ve sahada boşluk oluşmasının önüne nasıl geçileceğinin Dışişleri, Milli Savunma bakanları ve askerler düzeyinde karşılıklı ele alındığını belirtenÇavuşoğlu, "Bu kararı memnuniyetle karşıladığımızı ve ABD ile yakın diyalog içinde olacağımızı da vurgulamak isterim. Esasen bu çekilme sürecinin PYD/YPG'nin bölücü gündemine hizmet etmemesi gerektiğini de muhataplarımıza net bir şekilde ilettik." ifadelerini kullandı.

    DEAŞ ile mücadele konusundaÇavuşoğlu, Türkiye'nin Suriye’de DEAŞ’ı tek başına etkisiz hale getirecek güce sahip olduğunu söyledi.

    Çavuşoğlu, ABD Suriye’den çekilinceye kadar Münbiç yol haritasının tamamlanması için Washington ile mutabakat sağladıklarını kaydetti.

    Türkiye Fırat'ın doğusuna girmek için fazla beklemeycek. Dünya, TSK'nın Fırat'ın doğusuna girmesini kabul ediyor." dedi.

    REKLAM

    "SUUDİLERLE İKİLİ BİR SORUN OLARAK GÖRMÜYORUZ"

    Çavuşoğlu, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti hakkında ise, "Kaşıkçı cinayetinde Türkiye´nin izlediği politika, tüm dünya tarafından takdirle karşılandı. Ancak buna rağmen henüz cesedin nerede olduğu belli değil, talimatı kim verdi,bunlar yok. Bu soruşturma henüz neticelenmedi. Kaşıkçı cinayeti adli bir vaka, suçtur;ama Suudi Arabistan ile ikili bir sorun olarak görmüyoruz" diye konuştu.

    Çavuşoğlu, "Çekilme sürecini değerlendirmek üzere Rusya'ya gideceğim" açıklamasında bulundu.

    FRANSA'YA UYARI

    Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Fransa’nın YPG’yi korumak amacıyla Suriye’de kalması halinde bunun ne Fransa’ya ne de YPG’ye faydası olacağını söyledi.

    "TRUMP’IN ZİYARETİ İÇİN HENÜZ TARİH BELLİ DEĞİL"

    "ABD bir müttefik olarak sorumluluklarını tam olarak yerine getirdi demek için erken" diyen Çavuşoğlu, Trump’ın Türkiye'ye yapacağı ziyaret için henüz tarihin belli olmadığını söyledi.

    "İİT YEMEN TEMAS GRUBU TOPLANTISI İÇİN ÇAĞRIDA BULUNDUK"

    Türkiye'nin Yemen'de siyasi çözüm için çaba sarf ettiğini söyleyenÇavuşoğlu, "Uluslararası toplumun ve diğerlerinin çabalarını desteklediğimiz gibi, şimdi İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Yemen Temas Grubu Toplantısı için İİT'ye çağrıda bulunduk. Önümüzdeki ay içinde, yani 2019'un Ocak ayında bu toplantıyı İstanbul'da gerçekleştirmeyi düşünüyoruz." diye konuştu.

    Yemen'deki iç savaşın beşinci yılına girdiğine dikkati çekenÇavuşoğlu, "Burada çok açık söylüyorum, Körfez ülkelerinin yanlış politikaları ve başlangıçta yanlış adımlar ve daha sonra bu yanlış adımların farklı boyuta çekilmesiyle burada birçok insan maalesef açlıktan ve hastalıktan, çocuklar kadınlar öldü." dedi.

    "TRUMP, CUMHURBAŞKANIMIZDAN LİSTE İSTEDİ"

    Çavuşoğlu ayrıca ABD'deki FETÖ mensuplarının iade süreci ile ilgili de "Trump listeyi bizzat Cumhurbaşkanımızdan istedi. 84 kişilik listeyi biz götürdük, Pompeo ve Bolton’a verdik. FBI'ın FETÖ soruşturmasını ciddiye alıyorum. New Jersey'de bir imamın tutuklandığını New York'ta vatandaşlarımız bize söyledi." şeklinde konuştu.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ