Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Sağlık Korona aşısında bir ilk! Son dakika: İngiltere'de başlıyor

    Oxford Üniversitesinden yapılan açıklamada, Covid-19 aşısının 6-17 yaş arasındakilerde güçlü bir bağışıklık tepkisi oluşturup oluşturmadığını değerlendirmek için 300 gönüllü üzerindeki klinik denemelerin bu ay başlayacağı belirtildi.

    Açıklamada, çocuklar üzerinde ilk kez yapılacak klinik çalışmaların başkent Londra, Southampton ve Bristol kentlerinde bulunan Oxford Üniversitesine ait merkezlerde sürdürüleceği kaydedildi.

    "ÇOCUKLARDA VE GENÇLERDE AŞIYA BAĞIŞIKLIK YANITI OLUŞTURMAK ÖNEMLİ"

    Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Oxford Üniversitesi Aşı Çalışmaları Grubu Baş Araştırmacısı Andrew Pollard, çocukların çoğunun Covid-19 salgınından etkilenmediğini ancak çocuklarda ve gençlerde aşıya bağışıklık yanıtı oluşturmanın önemli olduğunu aktardı.

    REKLAM

    Pollard, bu yeni denemelerin Covid-19 virüsünün kontrolüne ilişkin anlayışı daha genç yaş gruplarına genişleteceğini ifade etti.

    İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA), 30 Aralık'ta Oxford Üniversitesinin İngiliz-İsveç ilaç firması AstraZenaca iş birliğinde geliştirdiği Covid-19 aşısının güvenli olduğunu açıklayarak, ülkede yaygın kullanımını onaylamış, aşının uygulanmasına 4 Ocak'ta başlanmıştı.

    İngiltere Aşılama ve Bağışıklama Komitesi, daha önce yayımladıkları "aşılamada öncelikliler listesi"nde, 16 yaşın altındakilere aşının yapılmaması tavsiyesinde bulunmuştu.

     Erkekler sınıfta kaldı! 8 ülkeden çıkan sonuç şaşırttı!
    Erkekler sınıfta kaldı! 8 ülkeden çıkan sonuç şaşırttı! Haberi Görüntüle
     Korkutan açıklama! "Vuhan'dakine göre çok hızlı"
    Korkutan açıklama! "Vuhan'dakine göre çok hızlı" Haberi Görüntüle
     Şaşırtan sonuç! Sesten Covid-19 tanısı
    Şaşırtan sonuç! Sesten Covid-19 tanısı Haberi Görüntüle
    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ