Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 28 şubat davasında "darbeye teşebbüs" suçundan 14 sanığa verilen müebbet hapis cezalarını onadı.

Kararın ardından davaya bakan Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi aralarında, dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Emekli Orgeneral Çevik Bir ve Genelkurmay Harekat Başkanı Emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın da bulunduğu isimlerin cezalarını kesinleştirdi.

Dosya sanıkların cezalarının infazı için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi. Başsavcılık mahkeme kararında infaza engel bir durum görmedi. Sanıkların infaz erteleme talepleri de reddedildi. Ve sanıklar hakkında yakalama kararı çıkartıldı.

Bu kararın ardından 14 isim cezaevine konulacak. Sanıkların sağlık koşulları gerekçesiyle infaz erteleme talebi ise adli tıp raporu sonrası değerlendirilecek.

İŞTE O İSİMLER

Hakkında yakalama kararı çıkartılan 14 isim şöyle: Ahmet Çörekçi (89), Aydan Erol (81), Cevat Temel Özkaynak, Çetin Doğan (84), Çetin Saner (81), Çevik Bir (82), Erol Özkasnak (75), Fevzi Türkeri (80), Hakkı Kılınç, İdris Koralp (83), İlhan Kılıç (84), Kenan Deniz, Vural Avar ve Yıldırım Türker

RÜTBELERİ ALINACAK

Ankara 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nce 28 Şubat davasında cezası kesinleşen hükümlüler ile ilgili Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı'na da yazı gönderildi.

Sanıklar hakkında mahkemece verilen 13 Nisan 2018 tarihli karar ve bu karara ilişkin kesinleşme şerhleri Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı'na iletildi. Yazıda, "Kesinleşen karara göre 1632 sayılı Askeri Ceza Kanunu'nun 30 ve 31'inci maddelerine göre gereğinin yapılarak infazından mahkememize bilgi verilmesi hususunda gereği rica olunur" denildi.

Söz konusu maddeler kapsamında hükümlülerin rütbelerinin alınarak, TSK ile ilişiklerinin kesileceği belirtildi.

EMEKLİ ORGENERAL ÇETİN DOĞAN TUTUKLANDI

Sanıklar arasında yer alan dönemin Genelkurmay Harekat Başkanı emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın Bodrum ilçesindeki villasında hareketli dakikalar yaşandı. Çırkan Mahallesi'ndeki villasından 3 koruması eşliğinde özel otomobiliyle saat 15.30'da ayrılan Doğan Bodrum Adliyesi'ne gitti.

ADLİYE ÇIKIŞI KONUŞTU: SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYİZ

Saat 15.30 sıralarında Bodrum Adliyesi'ne giden Emekli Orgeneral Çetin Doğan, saat 16.30 sıralarında çıkış yaptı. Savcıya ifade verdiği belirtilen Doğan, yaptığı açıklamada, "Sözün bittiği yerdeyiz. Her şey ortada. Elbette bunun bir sonu gelecek. Sanırım ki bu yüz karası bir şey" dedi. Sağlık kontrolünden geçirilen Doğan, tutuklanarak Muğla Kapalı Cezaevi'ne götürüldü.

Bu arada Doğan'ın avukatı Hüseyin Ersöz, Twitter hesabından bir paylaşım yaptı. Ersöz paylaşımında şöyle dedi:

"84 yaşındaki Çetin Doğan, Bodrum Adliyesi´ndeki işlemlerinin ardından, Muğla Kapalı Ceza İnfaz Kurumu´na teslim edilmek üzere polis nezaretinde yola çıktı. Bodrum Devlet Hastanesi´nde yapılacak doktor kontrolü sonrasında infaz başlamış olacak" dedi.

EMEKLİ ORGENERAL ÇEVİK BİR, MİLAS'TA YAKALANDI

14 sanıktan biri olan dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Emekli Orgeneral Çevik Bir de, bugün saat 15.30 sıralarında, Bodrum'un Dirmil Mahallesi, Cennetköy Sitesi'ndeki villasından korumaları ile ayrıldı.

İstanbul'a gitmek üzere yola çıktığı öğrenilen emekli orgeneral Bir, otomobili, 17.30 sıralarında Milas ilçe merkezinde ana yolda polis tarafından duruldu. Yakalanan Bir, Milas İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Bir'in işlemlerinin ardından Milas Adliyesi'ne sevk edildi. Burada savcıya ifade verdiği belirtilen Bir, Muğla Cezaevi'ne gönderildi.


HAKKI KILINÇ TUTUKLANDI

Sanıklar arasında yer alan dönemin Jandarma Genel Komutanlığı Harekat Başkanı emekli korgeneral Hakkı Kılınç, Antalya İl Emniyet Müdürlüğü´nden gelen özel ekip tarafından Manavgat ilçesinde gözaltına alındı. Gözaltına alınan Hakkı Kılınç, sağlık kontrolü sonrası Manavgat Adliyesi'ne sevk edildi. Hakkı Kılınç işlemlerinin tamamlanmasının ardından tutuklandı.

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri

CEVAT TEMEL ÖZKAYNAK, EROL ÖZKASNAK, FEVZİ TÜRKERİ VE YILDIRIM TÜRKER İNFAZ SAVCILIĞINA SEVK EDİLDİ

28 Şubat davasında haklarındaki hapis cezası kesinleşen 14 kişiden Ankara'da bulunan Cevat Temel Özkaynak, Erol Özkasnak, Fevzi Türkeri ve Yıldırım Türker, ceza infaz kurumuna gönderildi.

28 Şubat davasında cezası kesinleşen, haklarında yakalama kararı verilen 14 emekli generalden Ankara'da gözaltına alınan 4'ü, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince, sağlık kontrolünün ardından infaz savcılığına sevk edildi.

Emekli generaller Cevat Temel Özkaynak, Erol Özkasnak, Fevzi Türkeri ve Yıldırım Türker, infaz savcılığındaki işlemleri sonrası ceza infaz kurumuna teslim edilmek üzere polis nezaretinde Ankara Adliyesi'nden ayrıldı.

Yargıtayın, 28 Şubat davasında 14 sanığa verilen müebbet hapis cezalarını 9 Temmuz'da onamasının ardından dün Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi, bu 14 kişi hakkındaki hükmün kesinleşme kararını infaz savcılığına göndermişti.