CHP Kurultayı'ndan son dakika haberler! Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu seçim gününde son durum

04.02.2018 - 09:22 | Güncelleme: HABERTURK.COM

CHP'nin 36. Olağan Kurultayı'nın 2. gününde Parti Meclisi (PM) ve Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyelerinin seçimi yapıldı. Kılıçdaroğlu'nun A takımından 2 isim PM için aday olmadı.Habertürk TV'de yer alan habere göre, PM için 488 kişi aday oldu. Cinsiyet kotası nedeniyle CHP Parti Meclisi'ne 3 ismin girmesi de kesinleşmişti. Parti Meclisi seçiminin ilk sonuçları da belli oldu. Ayrıca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP lideri Kılıçdaroğlu'na telgrafla kongre tebriğinde bulundu. Cumartesi günkü genel başkanlık seçimini Kılıçdaroğlu 790 oyla kazanmıştı. Muharrem İnce ise 447 oy almıştı. Dünkü seçime 'imza' tartışması damgasını vurmuştu. Kurultaya dair tüm gelişmeler ve haberler HABERTURK.COM'da...

CHP'nin Ankara Spor Salonu'nda gerçekleştirilen 36. Olağan Kurultayı'nın ikinci gününde Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu üyelikleri için seçim yapılacak. Son gelen bilgilere göre, PM üyeliği için, 523 aday adaylığı başvurusunda bulunuldu. Ankara Spor Salonu'ndaki hareketlilik de arttı. 60 kişilik Parti Meclisi (PM) ve 15 kişilik Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyelerinin belirlenmesi için oy verme işlemi ise başladı. 

KILIÇDAROĞLU’NU ZAFERE 3 BÜYÜK ŞEHİR TAŞIDI!

DAKİKA DAKİKA GELİŞMELER

09:00

PM ÜYELERİ

PM üyeliğine Bilim Yönetim ve Kültür Platformu'ndan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun önerdiği 12 isim arasından seçilen 8 üye şöyle Prof. Dr. Lale Karabıyık, Prof. Dr. Zeki Kılıçarslan, Doç. Sibel Özdemir, Prof. Dr. Burhan Şenatalar, Prof. Dr. Yüksel Taşkın, Prof. Dr. Fethi Açıkel, Prof. Dr. Ayşe Eser Danışoğlu ve Doç. Dr. Yunus Emre.

488 kişinin aday olduğu PM üyeliğine seçilen 52 kişinin ismi ise şöyle Gamze İlgezdi, Sera Kadıgil, Yavuz Karan, Yıldırım Kaya, Haluk Koç, Bülent Kuşoğlu, Hakkı Süha Okay, Faik Öztrak, Ali Öztunç, Gamze Pamuk Ateşli, Oğuz Kaan Salıcı, Orhan Sarıbal, Selin Sayek Böke, Yaşar Seyman, Gamze Taşcıer, Ayça Taşkent, Bülent Ecevit Tatlıdil, Bülent Tezcan, Erdoğan Toprak, Seyit Torun, Pınar Uzun, Öztürk Yılmaz, Gökan Zeybek, Onursal Adıgüzel, Veli Ağbaba, Haydar Akar, Gülizar Biçer Karaca, Tekin Bingöl, Çetin Osman Budak, Emre Çam, Mehmet Ali Çelebi, Ünal Çeviköz, M.Gül Çiftçi, Semra Dinçer, Emine Gülizar Emecan, Sevda Erdan Kılıç, Aykut Erdoğdu, Muharrem Erkek, Ali Haydar Hakverdi, Akif Hamzaçebi, Turan Hançerli, Müslüm Sarı, Haluk Pekşen, Gökhan Günaydın, Tuncay Özkan, Necati Yılmaz, Gaye Usluer, Ali Şeker, Erdal Aksünger,Eren Erdem, Gülçin Timur ve Zilhan Cihaner.

108 kişinin aday olduğu YDK üyeliğine seçilen 15 kişinin ismi de şu şekilde Tuba Torun, Erdoğan Kılıç, Uğur Bayraktutan, Gülsüm Filorinalı, Sezgin Kaya, Öncü Özbay, Selahattin Emre, Ahmet Ersen Özsoy, Mahir Polat, Mustafa Serdar Soydan, Emrah Arslan, Cem Artantaş, Turan Aydoğan, Süleyman Bülbül ve Banu Gençkan.

07:26

CHP'nin, Ankara Spor Salonu'nda gerçekleştirilen 36. Olağan Kurultayı'nda Parti Meclisi (PM) ve Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) seçiminin resmi olmayan sonuçları açıklandı.

04:56

108 kişinin başvuru yaptığı YDK seçimlerinin sonuçları belli oldu. 

Toplam 15 üyeden oluşan YDK asil listesinde yer alan isimler ve aldıkları oylar ise şöyle: "Tuba Torun 603, Erdoğan Kılıç 553, Uğur Bayraktutan 548, Gülsüm Filorinalı 542, Sezgin Kaya 534, Öncü Özbay 526, Selahattin Emre 498, Ahmet Ersen Özsoy 486, Mahir Polat 486, Mustafa Serdar Soydan 478, Emrah Arslan 444, Cem Artantaş 436, Turan Aydoğan 432, Süleyman Bülbül 420 ve Banu Gençkan 378."

01:53

Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından 12 adayın gösterildiği Bilim Yönetim ve Kültür Platformu'nun (BYKP) seçim sonuçları açıklandı.

BYKP seçim sonuçları ise şöyle:

"Prof. Dr. Lale Karabıyık (931), Prof. Dr. Zeki Kılıçaslan (724), CHP İstanbul Milletvekili Doç. Dr. Sibel Özdemir (880), Prof. Dr. Yüksel Taşkın (743), Prof. Dr. Burhan Şenatalar (897), Prof. Dr. Fethi Açıkel (733), sanatçı Onur Akın (682), eski milletvekili Prof. Dr. Ayşe Eser Danışoğlu (831), CHP Ankara Milletvekili Murat Emir (705), Doç. Dr. Yunus Emre (881), Prof. Dr. Ali Rıza Erbay (635) ve CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer (558)"

00:30

CHP Kurultayında ikinci gün Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu oylamaları yapıldı. Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu yeni üyelerinin isimlerinin bulunduğu sandıklar açıldı.

23:00

CHP'nin 36. Olağan Kurultayı'nda, 60 kişilik Parti Meclisi (PM) ve 15 kişilik Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyelerinin belirlenmesi için oy verme işlemi  sona erdi.

22:40

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi (PM) ve Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyelerinin belirlendiği 36. Olağan Kurultay'ın ikinci gününde oyunu kullandı. Ankara Spor Salonu'na gelen Kılıçdaroğlu, "1 No'lu" sandığın bulunduğu kabine girdi.Kabinde yaklaşık 8 dakika kalan Kılıçdaroğlu, PM ve YDK üyelerinin belirlendiği iki zarfı sandığa attı.

Kılıçdaroğlu, oy kullandıktan sonra İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun yanında bulunan ve "sağlık sorunlarının olduğu" ifade edilen Şerif Madendere isimli partiliyle ayaküstü görüştü.Kemal Kılıçdaroğlu daha sonra partililerin "Halkın umudu Kılıçdaroğlu" sloganları eşliğinde salondan ayrıldı.

19:25

CHP'nin 36. Olağan Kurultayı'nda, 60 kişilik Parti Meclisi (PM) ve 15 kişilik Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyelerinin belirlenmesi için oy verme işlemi başladı. Habertürk TV'den Ömer Topsakal, Kemal Kılıçdaroğlu'nun listesinde mevcut parti üyelerinden yüzde 50'nin değiştiğini ifade etti.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel Habertürk TV'ye yaptığı açıklamada, "Siyasette bu tür ayrılmalar zaman zaman oluyor. Sayın genel başkanın takdiri ile oluşturulmuş bir liste. Normal şartlarda yüzde 30- 40'lık değişiklik oluyor" dedi.

17:46 Kılıçdaroğlu'nun anahtar listesi belli oldu. Mevcut MYK'daki iki isim listede yer almadı. Haluk Koç, Tekin Bingöl ve Gürsel Tekin de listede yer alan isimler arasında. Öztürk Yılmaz ile emekli Büyükelçi Ünal Çeviköz de listede yer aldı. 

Habertürk TV'den Ömer Topsakal'ın 18. 00 bülteninde aktardığı bilgilere göre; Kılıçdaroğlu'nun anahtar listesinin ilk sırasında Gamze İlgezdi yer alıyor. Kılıçdaroğlu'nun listesinde 4 MYK üyesi ise yok. 2 ismin tümden adaylıktan çekildiği belirtiliyor.

Kılıçdaroğlu'nun listesi şu isimlerden oluşuyor:

"Gamze İlgezdi, Sera Kadıgil, Yavuz Karan, Yıldırım Kaya, Haluk Koç, Bülent Kuşoğlu, Hakkı Süha Okay, Ekrem Kerem Oktay, Faik Öztrak, Ali Öztunç, Gamze Pamuk Ateşli, Oğuz Kaan Salıcı, Orhan Sarıbal, Selin Sayek Böke, Yaşar Seyman, Sezgin Tanrıkulu, Gamze Taşcıer, Ayça Taşkent, Bülent Ecevit Tatlıdil, Umut Tekin, Bülent Tezcan, Gülçin Timur, Erdoğan Toprak, Seyit Torun, Pınar Uzun, Öztürk Yılmaz, Ali Rıza Yılmaz, Gökan Zeybek, Onursal Adıgüzel, Veli Ağbaba, Haydar Akar, Ali Hikmet Akıllı, Erbil Aydınlık, Mehmet Bekaroğlu, Gülizar Biçer Karaca, Tekin Bingöl, Çetin Osman Budak, Emre Çam, Mehmet Ali Çelebi, Celal Çelik, Ünal Çeviköz, M.Gül Çiftçi, Semra Dinçer, Emine Gülizar Emecan, Sevda Erdan Kılıç, Aykut Erdoğdu, Muharrem Erkek, Gökçe Gökçen, Fatma Güner, Ali Haydar Hakverdi, Akif Hamzaçebi, Turan Hançerli."

Kılıçdaroğlu'nun Yüksek Disiplin Kurulu adayları ise şu isimlerden oluştu:

"Sezgin Kaya, Erdoğan Kılıç, Öncü Özbay, Ahmet Ersen Özsoy, Mahir Polat, Mustafa Serdar Soydan, Tuba Torun, Emrah Arslan, Cem Artandaş, Turan Aydoğan, Uğur Bayraktutan, Süleyman Bülbül, Selahattin Emre, Gülsüm Filorinalı ve Banu Gençkan."

17:40 Salonda farklı "anahtar liste"ler de dağıtılmaya başlandı ancak henüz Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile Muharrem İnce'nin listeleri açıklanmadı.

17:37 Parti Meclisi için daha önce parti sözcülüğünden istifa eden İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke ile Gürsel Tekin, Erdoğan Toprak, Sezgin Tanrıkulu, Mehmet Bekaroğlu, İlhan Cihaner ve Akif Hamzaçebi gibi isimler de aday oldu. Ayrıca milletvekillerinin tamamına yakının da aday olduğu gözlendi. Eski Yarbay Mehmet Alkan da adaylar arasında.

17:10 Salon içinde delegeler dışında kimsenin kalmaması uyarıları yapıldı. Oy kullanılması için oy pusulaları bekleniyor.

15:46 Muharrem İnce'den 'mükerrer imza' tartışmasına ilişkin yeni açıklama: "49 delegenin mükerrer imza attığını iddia ettiler, bu 49 delegenin kimler olduğunu hala tarafıma bildirmediler. Bu 49 delegenin listesini hala bekliyorum."

15:14
Habertürk TV'den Ömer Topsakal'ın aktardığına göre, Kılıçdaroğlu'nun A takımından iki isim PM'ye aday olmadı. MYK'da yer alan Kamil Okyay Sındır PM'ye aday olmadı. Aynı zamanda genel başkan yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran da aday olmadı.

15:00 15 kişilik YDK üyeliği için ise 108 aday yarışacak. Kesinleşen listelerin ilan edilmesinin ardından seçim için hazırlıklara geçildi.

14:35 Parti Meclisi için aday sayısı kesinleşti. 488 kişi aday oldu. 

DİVANDAN 'TİNER' UYARISI

13:55 PM üyesi adayların isimlerinin oy kabinlerine yazılması ve afişlerinin asılması sonucu divandan açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada oy kabinlerine afişlerin asılmasının ve isimlerin yazılmasının doğru olmadığı belirtildi. Yapılan bu açıklama sonrası görevliler kabinleri dolaşarak afişleri söktü, yazıları silmeye çalıştı. Ancak yazılar silinemeyince dışarıdan tiner getirildi. Divan, tinerden etkilenmemesi için salonda bulunan partilileri uyararak, oy kabinlerinden uzaklaşmasını istedi. Daha sonra yazılar tiner ile silindi.  Seçimin ise oy kabinindeki yazıların tamamen silinmesinin ardından başlayacağı bildirildi. Ayrıca her kabinin başında özel güvenlik görevlisi görevlendirildi.

3 İSMİN PM ÜYELİĞİ KESİNLEŞTİ

13:18  CHP Parti Meclisi'ne (PM) Bilim Yönetim ve Kültür Platformu'ndan girecek 8 aday için 12 kişilik isim listesi açıklandı.
Buna göre, CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Lale Karabıyık, Prof. Dr. Zeki Kılıçaslan, CHP İstanbul Milletvekili Doç. Dr. Sibel Özdemir, Prof. Dr. Burhan Şenatalar, Prof. Dr. Yüksel Taşkın, Prof. Dr. Fethi Açıkel, Onur Akın, eski milletvekili Prof. Dr. Ayşe Eser Danışoğlu, CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Doç. Dr. Yunus Emre, Prof. Dr. Ali Rıza Erbay ve CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer PM'ye 8 üyelik için aday gösterildi.

Habertürk TV'den Ömer Topsakal'ın aktardığına göre, cinsiyet kotası nedeniyle Lale Karabıyık, Ayşe Eser Danışoğlu ve Sibel Özdemir'in PM üyeliğine kesin gözüyle bakılıyor.

ERDOĞAN'DAN KILIÇDAROĞLU'NA TEBRİK TELGRAFI

13:06 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan CHP liderine kongre tebriği. Erdoğan, telgrafla Kılıçdaroğlu'nun yeniden genel başkan seçilmesini kutladı. 

12:16 Başvurulara ilişkin itiraz ve çekilmeler için bir saatlik süre tanındı.

11:40 CHP'nin 36. Olağan Kurultayı'nda Parti Meclisi (PM) ve Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyelikleri için müracaat edenlerin isimleri okundu.

11:33 Yapılacak olan seçim için salon ortasına oy kullanımı için kabinler oluşturuldu. Aday olan bazı kişilerin yakınları tarafından kabin içerisinde afişlerin asıldığı ve isimlerinin yazıldığı görüldü. Oy kullanılacak kabinlerin çoğunda bazı adayların afişleri yer alıyor.

11:30 Habertürk TV'den Ömer Topsakal'ın aktarıdığına göre, bin 266 delegenin oy kullanması beklenen seçimde PM üyeliği için 523 kişi aday adaylığı başvurusunda bulundu. Adaylar arasında çekilmelerin de olabileceği belirtildi.

11:10 Ankara Spor Salonu'nda PM ve YDK seçimi için hareketlilik arttı. 

10:00 CHP PM adaylarının afişleri kurultay salonunda

09:30 CHP Kurultayı'nın ikinci gününde Parti Meclisi adayları Ankara Spor Salonu'na gelmeye başladı.

MUHARREM İNCE'DEN YENİ AÇIKLAMA CHP'de dünkü başkanlık seçiminde yaşanan mükerrer imza tartışmasıyla ilgili olarak Muharrem İnce'den yeni açıklamalar geldi. İnce, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, "127 yeterli imzayı bulamadı, aday olması için 49 imza bağışlıyorum dediğiniz kişi 447 oy aldı. Partide kurduğunuz bu korku düzeniyle mi Türkiye’ye özgürlük getireceksiniz?" ifadelerini kullandı

CHP'DE KURULTAY SONRASI EN YETKİLİ ORGAN PM

PM ve CHP'nin kurultaydan sonraki en yetkili organı. CHP'de, kurultay sonrası en yetkili organ PM'ye girmek, partililer için büyük önem taşıyor.

CHP ‘OLAĞANÜSTÜ’ KURULTAYDAN DÖNDÜ

PM SEÇİMİ NASIL YAPILIYOR?

Genellikle "çarşaf liste"nin tercih edildiği kurultaylarda, 52 PM üyesi doğrudan delege tarafından seçiliyor. Genel Başkan tarafından Bilim Yönetim ve Kültür Platformu (BYKP) üyeliği için gösterilen 8 isim de doğrudan PM'ye giriyor. 15 kişilik YDK üyelikleri için de oy kullanılacak.

CHP'nin yeni genel başkanını dün belirleyen delegeler, bugün de bütün adayların, kurayla belirlenen harften başlayarak soyadına göre sıralanmış çarşaf listeyle seçimlere gidecek. Başkanlık Kurulunca bastırılacak liste, ilçe seçim kurulu başkanlığınca mühürlenerek oy pusulasına dönüştürülecek.

İKİ ADAYA DA İMZA ATILIR MI?

Pusulaların ulaşmasının ardından delegeler, bu pusulada seçilecek üye sayısı kadar adaya, adının hizasına işaret koyarak oy verecek. Adayların aldıkları oy sayısına göre sıralama yapılarak asıl ve yedek üyeler belirlenecek.

CİNSİYET KOTASI

PM'nin 8 asıl üyesi ise Bilim Yönetim ve Kültür platformu üyeleri içinden Genel Başkan'ın önereceği 12 kişi arasından seçilecek. Bu adayların oy pusulaları ayrı hazırlanacak. Delege, önce bu üyelikler için oy kullanacak. Bu organlarda her iki cinsiyetten en az yüzde 33 oranında üye bulunacak.

CHP KURULTAYI’NIN GALİBİ MUHARREM İNCE’DİR!

DÜN NELER YAŞANDI?

Dün, genel başkanlık seçimi yapıldı. Seçimi, Kemal Kılıçdaroğlu 790 oyla kazandı. Diğer aday Muharrem İnce ise 447 oy aldı.

GENEL BAŞKANLIK SEÇİMİNDE 'İMZA' TARTIŞMASI

Dünkü seçime 'imza' tartışması damga vurmuştu. İnce'ye imza veren 2 delegenin imzasını geri çektiği, 49 delegenin ise mükerrer imza verdiği iddia edilmişti. Muharrem İnce ise iddiaları yalanlamış ancak CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, iddianın doğru olduğunu, Kılıçdaroğlu'nun kendisine de verilen 49 mükerrer imzanın Muharrem İnce'ye aktarılmasını talep ettiğini söylemişti.

İLK GÜN YAŞANANLAR! DAKİKA DAKİKA HABERTURK.COM'DA CHP'nin "Adalet ve Cesaret" temalı 36. Olağan Kurultayı'nda Kemal Kılıçdaroğlu genel başkan olarak seçildi. Kurultayın ilk gününde yaşananlar dakika dakika Haberturk.com'da

+41

CHP'nin 36. Olağan Kurultayı'nın ikinci gününde Parti Meclisi (PM) ve Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyelikleri belirlenecek. 

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
Misafir - 5 ay önce - Cevapla
4 0 +4
Hani Parti meclisinde Halk nerede, kimi kandırıyorsunuz
Misafir - 5 ay önce - Cevapla
4 1 +3
Lütfen chp ile MHP yi aynı torbaya koymayalım. "ŞEHİTLER ÖLMEZ VATAN BÖLÜNMEZ"
Misafir - 5 ay önce - Cevapla
6 8 -2
CHP seçimlerin sonucu, Türkiye Cumhuriyetinde artık ikinci parti İYİ parti
Misafir - 5 ay önce - Cevapla
21 3 +18
Bunlar daha birbirlerine güvenemiyorum biz nasıl güvenip oy verelim
Misafir - 5 ay önce - Cevapla
12 3 +9
bu arada chp mhp ortaklığına gerek kalmadı. chp artık ikinci parti bile olamaz.
Misafir - 5 ay önce - Cevapla
13 1 +12
Chp bu durumda % 18 geçemez
Misafir - 5 ay önce - Cevapla
15 0 +15
Bu delege sistemiyle CHP binyıl geçse de iktidar olamaz.
Misafir - 5 ay önce - Cevapla
13 0 +13
Batıda delege sayısı seçmen sayısına ve oya göre orantılı değil oldukça düşük, CHP oyunu aldığı yerlerin seçmenine haksızlık yapıyor bu zihniyetle mi Türkiye yönetecek ,eşitlikten yana olacak.
Misafir - 5 ay önce - Cevapla
11 2 +9
CHP'nin tavri yanlis. Derhal kapatilmali.
Misafir - 5 ay önce - Cevapla
24 5 +19
RTE kazandı diye kestirmeyin lütfen . akıllı destekleyici muhalefeti kim istemez. İnceyi destekliyordum olmadı malesef
Misafir - 5 ay önce - Cevapla
39 16 +23
RTE kazandı chp kaybetti...
Misafir - 5 ay önce - Cevapla
104 1 +103
mhp gibi chpninde icinde fırsatcılar var,kendi düzenleri bozulmasında parti yuzde onda alsa kafi diyorlar.bu sonuca en cokk cumhubaskanı sevinmistir
Misafir - 5 ay önce - Cevapla
82 1 +81
Bence Kılıçdaroğlu'na kurulda oy verenlerin yüzde sekseni çıkarları için oy veriyor bay Kemal yetersiz biri bunu herkes biliyor bu akp nin karşısında asla tutunamicagnida biliyorlar menfaatleri içinde bunu destekliyolar yazık Atatürk'ün partisine
Misafir - 5 ay önce - Cevapla
17 4 +13
muharrem incenin listesine kedi girdi ve sayın incenin seçimi kaybetmesine sebep oldu ve çok yazık oldu .
Misafir - 5 ay önce - Cevapla
49 1 +48
Asiri solcu devrimci Muharrem Ince fazla asiriligidan dolayi kaybediyor ama 8 kere maglup olan Kilicdaroglu da bu sefer CHP yi batiracak.
Misafir - 5 ay önce - Cevapla
82 1 +81
Bu sonuca en çok Akpartili ler sevindi
Misafir - 5 ay önce - Cevapla
90 0 +90
Sayın Erdoğan K.kılıçtaroğluna tebrik telgrafı göndermiş.Elbet gönderecek bu kongre en çok onun işine gelir bende 30 senelik chp li olarak Erdoğanı kutlamak istiyorum şimdiden nasılsa yerel ve genel seçimleri başkanlık dahil chp nin satılmış delegeleri tarafından tepsi içinde sunuldu
Misafir - 5 ay önce - Cevapla
122 5 +117
Mhp ve chp IYI Parti meral hanıma çalışıyor sagolsunlar
Misafir - 5 ay önce - Cevapla
2 0 +2
seçime giremiyor boşuna hayale kapılma.
Misafir - 5 ay önce - Cevapla
24 4 +20
Sayın Kılıçtaroğlu başkanlığınızı tebrik ederim.Sayenizde yerim daha da sağlamlaştı. Tuttuğun altın olsun.(son cümle yazara aittir :) )
Misafir - 5 ay önce - Cevapla
40 0 +40
chp kendini bitirmistir. Ince secilseydi. oylari yukari cekecekti. simdi chp nin oylari yuzde 17 lere dogru gider.
Misafir - 5 ay önce - Cevapla
66 0 +66
CHP ye bir daha oy yok.
Misafir - 5 ay önce - Cevapla
68 1 +67
Chp bir duzen partisidir boylede devam edecektir onumuzdeki secimde yine kaybeden chp olacak umut yok
Misafir - 5 ay önce - Cevapla
109 14 +95
Bu sonuc iyi partiyi yuzde 30 lara tasir
Misafir - 5 ay önce - Cevapla
22 0 +22
muhalefet başarısızlık politikalarını değiştirmezse maalesef hiç bir şey değişmez..
Misafir - 5 ay önce - Cevapla
47 0 +47
8 seçimdir kendi adamlarini yerlestire yerlestire 9. secimide kaybetmeye hak kazandi. tebrikler kilictaroglu
Misafir - 5 ay önce - Cevapla
15 0 +15
Partinin çizgisi ortada iken, en yetkili organ kim olacak sorusunun yanıtı belli aslında.
Misafir - 5 ay önce - Cevapla
13 1 +12
Futboldaki gibi...kasetci antrenor başarili kadrosunu 1-2 takviye disinda DEGISTIRMIYOR:))
Misafir - 5 ay önce - Cevapla
192 19 +173
Oylar IYI parti meral akşenere
Misafir - 5 ay önce - Cevapla
4 23 -19
Ne alaka
Misafir - 5 ay önce - Cevapla
8 32 -24
CHP’yi başarısından dolayı tebrik ederiz.
Misafir - 5 ay önce - Cevapla
14 1 +13
:))
Misafir - 5 ay önce - Cevapla
133 3 +130
Bu seçimin tek analizi 9.seçimide kaybetmek için kılıçtaroğlunu seçtiler :))))))))
Misafir - 5 ay önce - Cevapla
118 3 +115
Bitmiş bir parti