HABERTURK.COM

İstanbul Bahçelievler Siyavuşpaşa Mahallesi Narlı Sokak'ta 7 katlı bir apartman çöktü. Binanın boş olduğu öğrenilirken, bölgeye itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi. 

Bahçelievler'deki çökmeden yaralı kurtulan kadın konuştu

Binanın çöktüğü sırada yoldan geçenler olduğu bildirilirken, enkaz altında kalan olup olmadığı araştırılıyor. Çökme sırasında bir bina ve park halindeki bazı araçlar da hasar aldı.

SAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI!

Çöken bina ile ilgili de Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

'ENKAZ ALTINDA BİR KAĞIT TOPLAYICISI OLABİLİR'

Bahçelievler Belediye Başkanı Hakan Bahadır ise yaptığı açıklamada "Görgü tanıkları bir kağıt toplayıcısının binada olduğu söylüyor. Şu an araştırıyoruz. AFAD da enkaz altında kalan olmadığını düşünüyor " şeklinde konuştu.

DHA'nın haberine göre, Bahadır binada oturan olmadığını, yıkılacağı için boşaltılan binanın alt katına kaçak olarak bazı hurdacıların girdiğinin söylendiğini anlattı. Bazı kişilerin kağıt toplayan hurdacının dışarı çıktığını, bazılarının da içeride olduğunu söylediğini dile getiren Bahadır, "AFAD, itfaiye ve belediyenin arama ve kurtarma ekipleri burada çalışıyoruz. AFAD'ın köpekleri geldi. Dinleme cihazları getirildi. Yıkılan binanın altında kimse olup olmadığına bakılıyor. Yıkılan bina yandaki 7 katlı binanın 4 katının yan duvarına biraz hasar vermiş. Orada da yaralı ve ölüm vakamız yok, sadece maddi kayıp var. Tüm ekipler çalışıyoruz. Yıkılan binanın altında bir insan var mı, araştırıyoruz." dedi.

'YIKIMI YARIN İÇİN PLANLANMIŞ'

Bahadır, AFAD'ın verdiği ilk bilgiye göre enkaz altında hiç kimsenin olmadığını, hafriyat kaldırılarak araştırmaya devam edildiğini söyledi. Binanın ruhsatını 1991'de aldığını belirten Bahadır, "Kentsel dönüşüm kapsamında boşaltılan binanın yarın da yıkımı planlanmış. Görgü tanıkları, binanın giriş katından demirlerin alındığını söylüyorlar. Ondan dolayı bina yana doğru yatıyor. Bina çökmüyor, yan yatıyor. Binanın etrafında güvenlik şeridi var ama satmak adına her şeyi alıyor insanlar. Binanın bugün yıkılmasının, yan yatmasının nedeni bu. Bunun doğru olma ihtimali vardır diye düşünüyorum." diye konuştu.

Bahçelievler Belediye Başkanı Bahadır, ilçede bulunan yaklaşık 22 bin binanın yüzde 35'inin 1999 Marmara Depremi'nden sonra dönüşüme uğradığını, bina stoğunun 3'te birinin yeni olduğunu söyledi.

 

İlçedeki binaların 3'te 2'sinin ise eski olduğuna işaret eden Bahadır, "Geldiğimizden beri 10 aydır Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile beraber kentsel dönüşümle ilgili çalışmalarımızı hızlandırdık. İnsanları ikna etmeye, yani 'Mezar evlerde oturacağınıza gelin eviniz küçülsün, imkanlarınız ölçüsünde katkı sağlayın, yenileyin.' diye gayret ediyoruz. 40 yıldır böyle kurulmuş. Orada biraz sıkıntımız var. Arkadaşlarımızı ikna edemiyoruz ama Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ve Cumhurbaşkanımız bize söz verdi. Eğer ada bazlı 5 dönüm civarında birleşirse, kat artışı değil metrekare artışı vererek bir kolaylık sağlayacağız ve yenilenmesine gayret edeceğiz. Kentsel Dönüşüm Ofisi kurduk. Özellikle arkadaşlarımız apartman sakinlerine çizim yaparak gösteriyor. Elimizden geleni yapıyoruz. Hükümetimizin verdiği kira ve taşıma yardımı gibi imkanlar var. Vatandaşlarımızı bir an öne dönüşüm için ikna etmeye çalışıyoruz." şeklinde konuştu.

 

 

'ELEKTRİK VE DOĞALGAZ BAĞLANTILARI KESİLMİŞTİ'

Siyavuşpaşa Mahallesi Muhtarı Selami Aykut da "Bina bir ay önce boşaltılmıştı. Elektrik, su ve doğalgaz bağlantıları kapatılmıştı. Sokakta bir kağıt toplayıcısı olma ihtimaline karşı arama çalışmaları yapılıyor. Ekiplerimiz çalışmalarını sürdürüyor" ifadelerini kullandı. 

DEPREMDE HASAR ALMIŞ

Binanın İstanbul'da 26 Eylül'de meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki depremde hasar görüp mühürlendiği ve bir ay önce de çökme tehlikesi nedeniyle boşaltıldığı öğrenildi. 

VALİLİK'TEN AÇIKLAMA

İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bahçelievler ilçemiz Siyavuşpaşa Mahallesinde; alınan ilk bilgilere göre bugün saat 14.44’de kentsel dönüşüm sebebiyle bir ay önce boşaltılan ve içinde kimsenin yaşamadığı belirtilen bir bina henüz bilinmeyen bir nedenle çökmüştür.

Olay yerine AFAD, itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edilmiş, çevrede güvenlik önlemleri alınmıştır.

Çökme sırasında herhangi bir vatandaşımıza yönelik olumsuz bir durum olup olmadığı araştırılmaktadır. Gelişmelerden bilgi verilecektir."

İSTANBUL VALİSİ YERLİKAYA: HERHANGİ BİR YAŞAM BELİRTİSİNE RASTLANILMADI

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, olay mahallinde yaptığı açıklamada 'Hamdolsun ki, arama kurtarma çalışmalarında herhangi bir yaşam belirtisine rastlanılmadı' diye konuştu. 

Yerlikaya konuşmasını şöyle sürdürdü: 

Henüz belli olmayan bir sebepten dolayı yıkıldı. 5,5 saatten beri iki şeyin üzerinde durduk. Birincisi 27 Aralık'ta Hacı Temur Apartımanı, 26 Eylül 5.8 Silivri depreminden sonra yapılan tetkiklerden sonra riskli olduuğu için Bahçelievler Belediyemiz tarafından boşaltılmış. Elektrik, doğalgaz kesilmiş. Muhtarımız gerekli kontrolleri yapılmış. Tevafuk, yarın bu bina yıkılacaktı. Bugün kaymakamlığımız, ilçe nüfus müdürlüğümüze talimat verdi ve binada oturanların hepsini tek tek aradık, teyid ettik. Hiçbiri binada olmadığını söyledi, bundan dolayı şükrediyoruz. Emek Caddesi'nin üzerinden Narlı Sokak'a doğru inen sokağında bir vatandaşımız, enkazın altında bir kişinin kaldığını söyledi. Bu iddia doğru olduğu düşüncesiyle 7 saatten beri AFAD, itfaiye, K9 ekipleri, Bahçelievler Belediyesi arama tarama çalışmasını yaptı. Kot seviyesine kadar çalışmalar yapıldı hamdolsun herhangi bir şeye rastlanmadı. Tekrar şükrediyoruz bir yaşam belirtisi bulunmadı. Biz ikinci bir aşamaya geçiyoruz. Hiç kimsenin olmadığını düşünüyoruz, buna inanıyoruz, inanmak istiyoruz. Ama tekrar ihtiyatlı olarak bakiye kalan enkazı arkadaşlarımız buradaki harfiyatı çekecekler. Başta Bahçelievlerimiz, mahallemiz, tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun. Temennimiz, duamız bu minval bina yıkılması inşallah son bulur. Buradan bir ders çıkarmak lazım. Depremden sonra tespit etmiş olduğumuz ağır hasarlı binaların sayısı fazla değil. Süratle vatandaşla işbirliğimizi en üst noktaya çıkartıp, bir an önce boşaltıp, yıkmamız lazım. Bahçelievler kaymakamımız, belediye başkanımız yıkılma hadisesi olduğu andan itibaren buradaydı. Çevre Şehircilik İl Müdürlüğümüz, itfaiye, K-9, AFAD olayın başından beri buradaydı. Çalışmalarda yüreğiyle gayret gösteren bütün arkadaşlarımıza yürekten teşekkür ediyorum. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığımız bir açıklama yaptı, bu binanın yıkılması benim uhdemde dedi. Bu işin yönetimi tamamen cumhuriyet savcılığımızda, bekleyip göreceğiz. Nasıl bir netice çıkacağını ben de çok merak ediyorum. 

 

ÇÖKEN BİNANIN ALTINDA KALMAKTAN SON ANDA KURTULAN KADIN KONUŞTU

Çökme sırasında kızını okula bırakmak için aracına binen Elif Cengiz, yaşadıklarını anlattı. Cengiz, "Annemlerin binasının önünde aracımı park etmiştim. Kızımı okula bırakmak için araca bindim Tam hareket ettirdim. Binanın yıkıldığını gördüm. Her taraf toz bulutu oldu. Arabayı geri hareket ettirdim yoksa benim de üzerime düşüyordu. Toz bulutu kalktıktan sonra annemlerin binasının üzerine çöktüğünü gördüm. Bina depremden dolayı boşaltılmıştı. Ama hiçbir şeklide ne belediye ne müteahhit hiçbir önlem alınmadı. Bina yanlamasına annemlerin binasının üstüne çöktü. Bu sırada da annem mutfakta yemek yapıyor. Yattığı odaya gidiyor sonra. Televizyonu kapatayım derken üzerine yıkılıyor duvar. Şu anda hastanede annem. Durumu iyi." diye konuştu.

7 KATLI BİNANIN SADECE 4 KATI İÇİN RUHSAT ALINMIŞ!

Binanın yıkılmadan önceki fotoğraflarına Google Maps'ten ulaşılırken, yapının ruhsatının sadece 4 kat için alındığı ve diğer katlarının ise kaçak olarak inşa edildiği belirtildi.

İSTANBUL VALİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA

İstanbul Valiliği olayla ilgili olarak yaptığı açıklamada Bahçelievler'deki Temur Apartmanı ile ilgili olarak "henüz tespit edilemeyen bir nedenle çökmüştür" ifadelerini kullandı. 

Açıklamada şöyle dendi: 

Binanın 1991 yılında yapıldığı, 26 Eylül'de Silivri açıklarında meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki deprem sonrası yapılan tetkiklerde riskli olduğu tespit edilmiş, 27 Aralık 2019 tarihinde Bahçelievler Belediyesi tarafından 6306 sayılı yasa kapsamında tamamen tahliye edilerek, ilgili kurumlarca elektrik, su ve doğalgaz bağlantıları kesilmiş, binada ikamet eden bulunmadığı anlaşılmıştır. 

Olay yerine AFAD Arama Kurtarma Birliği ve K9 köpek arama timi, polis, 112 Acil Sağlık, itfaiye, İSKİ, İGDAŞ, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Bahçelilevler belediye ekipleri sevk edilmiştir.  Enkaz altında kalan bir kimse olup olmadığının tespiti konusunda AFAD, itfaiye ve Bahçelievler Arama Kurtarma Birliği ekipleri çalışmalarını sürdürmektedir. 

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından olayla ilişkin soruşturma başlatılmıştır. Yıkılan binanın yanındaki 5 bina tedbir amacıyla boşaltılmış, bina sakinlerinin misafir edilmesi için Bahçelievler Belediyemizce gerekli hazırlıklar yapılmıştır. 

 

4 DAKİKA ÖNCE DEPREM

İstanbul Valiliği'nden bina çökme saati 14.44 olarak açıklanırken, Kandilli Rasathanesi verilerine göre ise saat 14.40'ta merkez üssü Marmara Denizi olan 1,9 büyüklüğünde deprem meydana geldiği öğrenildi.

14:40:26 -  40.8325N 28.8613E - 11.9 KM - 1.9 - MARMARA DENIZI