Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı sonuçlandı. Buna göre Merkez Bankası, politika faizlerini değiştirmedi ve politika faizini yüzde 8 seviyesinde sabit tuttu.

Kararın ardından dolarda önce yukarı, ardından da aşağı yönlü bir hareket izlendi. Karardan önce 3.7730 TL seviyelerinde olan dolar kararın hemen ardından 3.7830 TL seviyesine yükseldi.  Dolar saat 14.15 itibariyle ise 3.7790 TL seviyesine çıktı. ardından dolarda gevşeme görülürken, saat 15.00 itibariyle tekrar 3.76'lı seviyelere geriledi. Dolar akşam saatlerinde ise önce 3.80 TL'ye ardından da 3.83 TL'ye yükseldi.

Öte yandan Euro/TL de dolar kuruna paralel karar öncesi seyrettiği 4,4634 seviyesinden önce 4,47 seviyesine yükseldi, ardından 4.43 TL'ye gerilese de akşam saatlerinde 4.49'a dek çıktı.

FAİZLER DEĞİŞMEDİ

Merkez Bankası'ndan faizlerle ilgili yapılan açıklama şöyle: 

Para Politikası Kurulu (Kurul), Merkez Bankası bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve Borsa İstanbul Repo–Ters Repo Pazarlarında uygulanmakta olan faiz oranları ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının aşağıdaki gibi sabit tutulmasına karar vermiştir:

a) Gecelik faiz oranları: Marjinal fonlama oranı yüzde 9,25, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7,25,
b) Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 8.
c) Geç Likidite Penceresi faiz oranları: Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0, borç verme faiz oranı yüzde 12,25.

YÜKSEK ENFLASYON RİSK OLUŞTURUYOR

Son dönemde açıklanan verilerin iktisadi faaliyetin güçlü seyrettiğine işaret ettiği belirtilen açıklamada, iç talepteki iyileşme devam ederken Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisinin sürdüğü kaydedildi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Kurul, yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmektedir. Enflasyonun bulunduğu yüksek seviyeler ve çekirdek enflasyon görünümüne ilişkin gelişmeler fiyatlama davranışlarına dair risk oluşturmaya devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, sıkı para politikası duruşunun korunmasına karar vermiştir.

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme ve hedeflerle uyum sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir."

Toplantıya Katılan Kurul Üyeleri şöyle:

Murat Çetinkaya (Başkan), Ömer Duman, Erkan Kilimci, Emrah Şener, Murat Uysal, Abdullah Yavaş