ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'ye uygulanacak yaptırımlar konusunda yazılı bir açıklama yaptı.

Trump, yaptığı yazılı açıklamada, yakın zamanda şu anda görevde olan ve eskiden görev yapmış olan Türkiye hükümeti yetkililerine ve diğer kişilere "Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki istikrarı bozan eylemlerine katkıda bulundukları" için yaptırım uygulanmasına yetki veren bir başkanlık kararnamesini imzalayacağını belirtti.

 

Başkan Trump, "Ayrıca, çelik tarifeleri, Mayıs ayındaki indirimden önceki seviye olan yüzde 50’ye çıkarılacak. ABD aynı zamanda, Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülen, Türkiye ile 100 milyar dolarlık ticaret anlaşmasına ilişkin müzakereleri de hemen durduracak." bilgisini paylaştı.

"Bu başkanlık kararnamesi, ABD'nin Suriye'de insan hakları ihlalleri, ateşkesi önleme, yerinden edilmiş kişilerin evlerine dönmesini engelleme, mültecileri zorla geri döndürmeye çalışma, Suriye'de barışı, güvenliği ve istikrarı tehdit etme eyleminde bulunmuş olabilecek kişilere de güçlü yaptırımlar uygulamasına olanak tanıyacak." ifadesini kullanan Trump, kararname ile finansal kurumlar da dahil mal varlığına el koyma ve ABD'ye girişin yasaklanması gibi çok sayıda sonucu olacağını vurguladı.

TÜRKİYE'YE SİVİLLERİ KORUMA MESAJI

Trump, göreve geldiği ilk günden beri yönetiminin ABD'nin güvenliği için çalıştığı ve DEAŞ'ı yüzde yüz yok ettiğine işaret ederek, "Türkiye bu kazanımları tehlikeye atmamalıdır. Türkiye aynı zamanda Suriye'nin kuzeyinde sivillerin, bilhassa da savunmasız etnik ve dini azınlıkların korunmasını öncelik haline getirmelidir. Sivillerin hedef gözetmeksizin hedef alınması, sivil altyapıların yok edilmesi, etnik ve dini azınlıkların hedef alınması kabul edilemez." değerlendirmesinde bulundu.

Suriyeli mültecilerin eve dönüş sürecinin güvenli, gönüllü ve onurlu bir şekilde olması gerektiğine vurgu yapan Trump, şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye'nin askeri müdahalesi sivilleri tehlikeye atıyor, bölgedeki barış, güvenlik ve istikrarı tehdit ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a açıkça, Türkiye'nin eylemlerinin insani krizi tetiklediğini ve savaş suçu olabilecek şartlar oluşturduğunu söyledim. Türkiye, dini ve etnik azınlıklar da dahil sivillerin korunmasını garanti etmeli ve şimdi ya da gelecekte, bölgedeki DEAŞ teröristlerinin tutuklanmasından sorumlu olmalıdır. Ne yazık ki, Türkiye, saldırısının insani etkilerini azaltıyor gibi görünmüyor."

 TÜRKİYE'YE "EKONOMİK" TEHDİT

Öte yandan, DEAŞ'ın yenilgiye uğratılması sebebiyle Amerikan askerlerini Kuzey Suriye'den çektiğini belirten Trump, Suriye'den çekilen ABD askerlerinin DEAŞ'ın tekrar bir araya gelmesini engellemek ve bölgedeki gelişmeleri gözlemlemek amaçlı başka bir bölgeye konuşlandırılacağını ifade etti.

Trump, geriye kalan DEAŞ militanlarının etkisiz hale getirilmesi için küçük bir birliğin Suriye'nin güneyindeki At Tanf bölgesinde kalacağını kaydederek, "ABD, Suriye'deki bu kötü eylemleri mümkün kılan, kolaylaştıran ve finanse edenleri hedef almak için ekonomik yaptırımları agresif bir şekilde kullanacak. Türk liderler bu tehlikeli ve yıkıcı yolu izlemeye devam ederse, Türkiye ekonomisini hızlı bir şekilde yok etmeye hazırım." değerlendirmesinde bulundu.

TRUMP, TWEETLERİNE VE TEHDİTLERİNE DEVAM EDİYOR

Trump, Suriye'deki Amerikan varlığı ve Türkiye'nin operasyonuyla ilgili yeni tweet'ler atmayı sürdürüyor.

Neredeyse gün aşırı birbiriyle çelişen mesajlar veren Trump, son tweet'lerinde de Ankara'ya yönelik yaptırım mesajını yineledi.

İşte Trump'ın Twitter'dan attığı son mesaj:

"TÜRKİYE İLE SAVAŞA GİRMEMİZ GEREKTİĞİNİ Mİ DÜŞÜNÜYOR?"

"200 yıldır birbirleriyle savaşan insanların arasındaki başka bir savaşa girmeyeceğiz. Avrupa'nın DEAŞ mahkumlarını alma şansı vardı, ancak bunun maliyetini üstlenmek istemediler. 'Bırakalım ABD ödesin' dediler. Kürtler, bizim müdahil olmamız için bazılarını serbest bırakabilir. Türkiye veya pek çok DEAŞ'lının geldiği yer olan Avrupa ülkeleri onları kolaylıkla yeniden yakalayabilir, ancak ellerini çabuk tutmak zorundalar. Türkiye'ye büyük yaptırımlar geliyor. İnsanlar gerçekten NATO üyesi Türkiye ile savaşa girmemiz gerektiğini mi düşünüyor? Asla bitmeyen savaşlar bitecek!. Bizi Ortadoğu kargaşasına çekenlerle, şu an orada kalmamızı isteyenler aynı."

"AVRUPA ÜLKELERİ REDDETTİ"

Akşam saatlerinde yine sosyal medya hesabından açıklamlarına devam eden Trump; Fox muhabiri Katie Pavlich'in "Avrupalılar, kredileri için İŞİD sorunuyla başa çıkmak istemedi. Bu durumda olmamızın nedeni bu. Şimdi, Merkel nihayet ayağa kalktı ve Türkiye'ye geri çekilmelerini söylüyor. Avrupalıların çok fazla sorumluluğu yok mu?" şeklindeki sözlerini hatırlattı ve "Teşekkür ederim Katie, DEAŞ mahkumları geldiklerini Avrupa ülkelerine teklif ettim ve birçok kez reddedildi. Muhtemelen ABD'nin her zaman olduğu gibi yüksek bir maliyet getireceklerini düşündüler." ifadelerini kullandı. 

"DEAŞ Hilafetinin % 100'ünü mağlup ettikten sonra, birliklerimizi büyük ölçüde Suriye'den çıkardım." diyen Trump; tweetlerinde, "Suriye ve Esad Kürtleri korusun ve Türkiye ile kendi toprakları için savaşsınlar. Generallerime dedim ki; 'Suriye ve Esad için, düşmanlarımızın toprağını korumak için neden savaşalım?' Kürtleri korumak için Suriye’ye yardım etmek isteyen herkes buyursun etsin. Bu Rusya da olabilir, Çin de, Napoleon Bonaparte da. Umarım başarılı olurlar, biz 7 bin mil uzaktayız!" ifadelerine yer verdi. 

TRUMP, MEKSİKA SINIRINA ODAKLANACAK

Trump, "Bazıları ABD’nin 7 bin mil uzaktaki düşmanımız Beşar Esad tarafından yönetilen Suriye’nın sınırını korumamızı istiyor. Aynı zamanda Suriye ve kim yardım etmek isterse, Kürtleri korumak istiyor. Bense Amerika Birleşik Devletleri’nin bir parçası olan güney sınırımıza odaklanmak isterim. Bu arada (göçmenlerin) sayıları azaldı ve duvar inşa ediliyor." dedi. 

ABD lideri son olarak Türkiye ve PKK'nın uzun yıllardır çatıştıklarını hatırlatarak, "Kürtler ve Türkiye uzun yıllardan bu yana savaşıyor. Türkiye PKK'yı teröristlerin en kötüsü olarak tanımlıyor. Diğerleri gidip bir taraf için savaşmak isteyebilir. Bırakalım çatışsınlar" diye tweet atmıştı.