Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Genel Kurul'da konuştu. İşte Yıldırım'ın açıklamaları:

"Demokrasi güzel bir şey! Ama demokrasiyi anlayanlar için güzel... 1990 yılında bu kulübe yönetici oldum. Geldiğimiz zaman Fenerbahçe Kulübü'nde oturacak her bulamıyorduk; küçücüktü... Ben Fenerbahçe'yi 17 sene önce çok kötü bir halde aldım. Yaptıklarımızda ömür boyu övüneceğiz. Biz Fenerbahçe'yi sevdiğimiz için bunları yaptık. Biz ayrıcalıklı Fenerbahçeliyiz. Fenerbahçe için esirgemeden canını verecek insanlarız..."

"Mehmet Ali Aydınlar beni hastayene ziyarete geldiği zaman, "Bu bir komplo, Fenerbahçe alyehine kararlar almayın" dedim. Kendisinin yüzü burada. 3 Temmuz'da Fenerbahçe ruhu yaratıldı... Bunu biz yarattık. Kimse kendisine pay çıkartmasın. Savcı son sözün ne dediğinde "Dar ağınca olsak bile Fenerbahçe" demeseydim böyle olamayacaktı... Beni kimse tehdit edemez. Ben öyle bir babanın oğluyum ki; beni kimse tehdit edemez. Her gecenin bir sabahı olmaz. Bizim kanımız başka akar. Bir gün cevap vermedim. Pazartesi sabahı yeniden Fenerbahçe Başkanı olursa, herkesten hesap soracağım. Artık bitti, bir gün olsun kimseyi tehdit etmedim. Mahkeme bitmiş olsaydı, bu sene görevimi bırakacaktım. Devlete 1998'den bu yana 358 milyon Dolar vergi verdik."

Aziz Yıldırım konuşmasında; Ülker Grubu'nun Fenerbahçe Basketbol Şubesi sponsorluğundan çekildiğini açıkladı.
"Ülker'in Fenerbahçe'den ayrılacağını Murat Ülker bana 2 sene önce söylemişti. Onlara teşekkür ediyorum. Seneye Ülker yok, Fenerbahçe kalıyor sadece... 25 milyon euro lazım. 50 milyon dolar lazım futbolcu alacağız. Kime iylik yaptıysam belamı buldum. Her şeyi anlatacağım..."

"Mahmut Uslu gitti Alex'i almaya... Daum istiyordu. Alex'in menajeri Figer'le Kalamış'ta yemek yedik. Eşi hamileydi seneye gelsin dedi, anlaştık. Aynı yemekte Nobre önerildi onu da aldık. Sonra ertesi sene Alex de geldi. Gayet iyi başladı. Saha içinde muazzam bir çocuk. Alex, Aurellio'nun ailesiyle görüşmezdi. Marco'nun ailesi Brezilya'da sınıf olarak alt seviyedeymiş. Görüş dedim görüşmedi. Yaşı da ilerleyince sıkıntılar başladı. Para para para... Sonra siz bağırdınız. Bütün stadyum yuhaladı. Ben hiç bağırmadım. Alex'e dışarı çık dediniz, yuh dediniz. Kalktım alkışladım Alex'i zamanında. Sahadaki Alex'i hepinizden çok seviyorum. Nobre ile Cristian'ı alın konuşun Alex'i anlatsınlar size, benim anlatamayacağım şeyler var. Sonra sözleşmesi bitti. Her gün evine gittiler yöneticiler...
Herta Berlin ile anlaşma yapmış. O rakamın üstüne çıkıp yeniden anlaştık. Ben bunları bugüne kadar kimseye anlatmadım. Bunları bilin... Daha sonra Aykut Kocaman geldi ve ben 'Bu Alex ile yapamayacağım' dedi, ben de idare et hocam dedim."

"Kasımpaşa maçı... Hapisten yeni çıkmıştım. Çağırdılar beni, Aykut istifa ediyormuş. Aykut istifa etti, Kuyt soyunma odasında dedi ki "Sen neden gidiyorsun her şeyi yapıyorsun ama olmuyorsa kaptan gider" dedi. Maçtan sonra tesise geldim; Alex kadro dışı! Dedim noldu? Aykut antrenmana almamış Alex'i... Çağırdık Alex'i lakayıt tavırla geldi. 'Ben Brezilya'ya gitmek istiyorum' dedi. 'Yolun açık olsun' dedim. Aykut Kocaman'ı gönderecektim ya da Alex'i gönderecektim. Alex'le ilgili daha çok konuşurum. Hep prim prim prim... Biz hapisteyken sürekli para istiyordu. Alex, UEFA için imza bile atmadı.""Tribünleri açıyorum bundan sonra herkese. Esrar da içsinler, kokain de içsinler. Uğraşmıyorum bundan sonra. Devlet uğraşmıyor ben mi uğraşacağım. Bana padişah diyorlar. Padişah olan adam, diktatör olan adam kulübü halka açmaz."

"Benim tek derdim Fenerbahçe'ye leke sürülmesin. Böyle çapulcular yönetimde olacaksa yandık. Ali Koç'a rica ettim. Bıraktığım gün aday olacak, söz verdi. Ali Koç sözünü yemez. Çapulcular Fenerbahçe'ye başkan olamaz" (Bu sırada kongre üyerleri Yıldırım'ın konuşmasını alkışladı)

"Stat yapılırken bi tarafa Migros dedik, diğer tarafa Uzanlar destek verdi. Verdikleri destek; 3 milyon ya. İnsanları heveslendirmek için isimlerini verdik. Heveslendirmek için kandırdık. 3 milyona stat mı yapılır ya! Stadı yaptık diye borç yaptık. Birçok tesis yaptık. Bunları bedava yapmadık. Ben bu paraları evime götürmedim. Cebimden verdiklerim hariç. Yaptıklarım hariç. Yaşadıklarım hariç..."

"Şeref sözü veriyorum, eğer siz o yazdıklarınızı 5 sene içerisinde yapacaksanız 100 milyon dolarlık teminat verin. Adaylığı bırakırım. Teklifim geçerli. 100 milyon dolar teminat mektubu getirsinler hemen adaylıktan çekilirim. Hulusi duydun değil mi? 5 sene içinde Fenerbahçe'yi Avrupa şampiyonu yapacağınıza 100 milyon dolarlık teminat mektubunuzu getirin, ben bırakacağım hemen... Siz bu borçların 5 lirasını ödeyemezsiniz be... Bugünkü yürüyüşü niye iptal ettiler? Az mı para verdin Hulusi? Az mı para verdin oğlum? Stadı tüm gruplara açıyorum. Artık eroin mi içerler kokain mi çekerler ben karışmıyorum. Büyük grup, küçük grup... Herkes gelsin. Kim kimi dövdü, halledersiniz! Beni ilgilendirmez! Kim kimi hallederse artık."

"Ses kaydı diye bir şey yok. Hepsini Ersun Yanal çektirdi. Ben görüntüyü olduğu gibi yayınlayın ne dediğini görsün dedim. Sanki tape gibi görüntüyü yayınladılar."

BAŞKAN ADAYI HULUSİ BELGÜ'NÜN AÇIKLAMALARI
Fenerbahçe Kulübü'nün seçimli olağan genel kurulunda başkanlığa aday olan Hulusi Belgü, göreve gelmeleri halinde 5 yıl içinde Fenerbahçe'yi Avrupa'nın en büyük kulüplerinden biri yapacaklarını söyledi.

Ülker Sports Arena'da yapılan kongrede konuşan Belgü, Aziz Yıldırım'a bir takım eleştirilerde bulunarak, "Göreve gelirsek, 5 yıl içinde Avrupa'nın en büyük kulüplerinden biri olacağız. Sayın Başkan keşke 50 milyon harcasaydınız da UEFA Şampiyonlar Ligi'ne direkt gidip, para kazansaydık. Fenerbahçe'de her dalda şampiyonluk önemlidir. 'Futbolda şampiyon olmasak da olur' diye bir şey yok. Fenerbahçe şampiyon olacak, şampiyon olacak, şampiyon olacak..." diye konuştu.

Hulusi Belgü, Fenerbahçe Ülker Başantrenörü Zeljko Obradovic'i örnek göstererek, "En az onun kadar iyi, dünya çapında bir hoca getireceğiz ve hiç işine karışmayacağız. Soyunma odasına girmeyeceğiz" dedi.


Sarı-lacivertli kulübün başkan adayı, 75 bin kişilik bir stat yapacaklarını aktararak, "Avrupa şampiyonluğuna koşarken 75 bin kişilik statta oynamak istiyoruz. Bu stadı, Salı Pazarı'na yapmak istiyoruz. Bu stat sayesinde 110 milyon dolar daha fazla gelirimiz olacak. Bizim evimiz Kadıköy, stadımız da orada kalacak" şeklinde konuştu.

ALİ KOÇ'A DESTEK
Hulusi Belgü, başkan adayı olması durumunda ne zaman olursa olsun Ali Koç'a destek vereceğini söyledi.

Belgü, gazeteye verdikleri ilanın işe yaradığını savunarak, "Ali Koç, keşke şimdi çıkıp 'adayım' dese, biz de onu desteklesek. Sayın Ali Koç, başkanın sizinle ne konuştuğunu bilmiyorum ama inşallah sözünü tutar. Siz ne zaman hazır olursanız, ben başkan olsam da gönül rahatlığıyla koltuğu size teslim ederim. Ali Koç Fenerbahçe'nin kaderine yazılmıştır" ifadelerini kullandı.

"İSMAİL HOCA GİTTİ, ŞAMPİYONLUK DA GİTTİ"
Hulusi Belgü, Fenerbahçe Teknik Direktörü İsmail Kartal ve Nijeryalı futbolcu Emmanuel Emenike'yle ilgili de konuşarak, şunları kaydetti:
"İsmail hoca da gönderildi. Artık ne olduğunu bilmiyorum. Bir şeyin 'arkasında duracağım' deyince duracaksınız. İsmail hoca gitti, bitti, bizim şampiyonluk da gitti. Karşınızda 'bacak bacak üstüne attı' diye Alex'i gönderdiniz. Maç oynanırken formasını çıkartan futbolcu Emenike'ye ne oldu? Bir hafta sonra ilk 11'de oynadı. Yapmayın."

Belgü, Yıldırım'ın ödenen vergilerle ilgili açıklama yapmasını da eleştirerek "Tabii ki vergi ödeyeceğiz. Biz kendimizi Galatasaray ve Beşiktaş'la nasıl bir tutarız" değerlendirmesinde bulundu.

Belgü, konuşması sırasında zaman zaman Fenerbahçe Kulübü Genel Sekreteri Mahmut Uslu'yla tartıştı. Öte yandan Hulusi Belgü'nün diğer açıklamalrı şöyle:

"İLHAN CAVCAV İLE YARIŞIR OLDUNUZ"
"Hepiniz beni çok iyi tanıyorsunuz. Benim vurmakla, vurdurtmakla, tehditle ilgili şeylerle bir işim olmaz. Sayın Başkan her seçim öncesi son adaylığım diyorsunuz... Böyle böyle 17 yıl geçti ve İlhan Cavcav ile yarışır oldunuz. Vergimizi ödeyeceğiz elbette sayın başkan.. Biz kendimizi nasıl Galatasaray ve Beşiktaş'la bir tutabiliriz. Sizin o çapulcu dedikleriniz, sizi Metris'e götürdüklerinde arabaların önüne yattılar."

"BENİ DÖVDÜRTMEK İÇİN TALİMAT VERİYORDUNUZ"
"O dönem tapelerde beni dövdürtmek için birilerine talimat veriyordunuz. Sesli olarak da dinledik, sesiniz çok benziyordu. Arkadaşımın annesine küfrediyordunuz... Böyle bir şey olabilir mi? Başkanın sinirli anına gelmiştir dedik, bunları unuttuk... Sayın başkan, siniriniz ve hırsınız tüm kulüp çalışmalarını etkiliyor. En önemlisi futbolcularımızı etkiliyor. Sayın Başkan artık Fenerbahçe'nin haklarını savunamıyorsunuz. Bu takım kurşunlandı, hani nerede failler."

LÖW'Ü BERABER GÖNDERDİK
"Sayın Aziz Yıldırım, Löw'ü berabere işten çıkarttık. Neden? Fenerbahçe'de 2. olduğu için. Kaybedilmiş bir şampiyonluk sonrası 'ikinci olmuşuz ne olacak' demeyin Sayın Başkan, Fenerbahçe şampiyonluk için var. Başkan 50 milyon Euro harcasam şampiyon olurduk dediniz. Hesap kitap ortada. Şampiyon olsaydık, Şampiyonlar Ligi'ne giderdik!"

AZİZ YILDIRIM'DAN YANIT GELDİ
Belgü'nün konuşmasından sonra Fenerbahçe Kulubü Başkanı Aziz Yıldırım, tekrar kürsüye çıkarak söz aldı.

Aziz Yıldırım, Hulusi Belgü'nün eleştirilerine cevap vererek, özetle şunları söyledi:
"Fenerbahçe'nin birinci sorunu 75 bin kişilik stat yapmak değildir. Fenerbahçe'nin öncelikli sorunlarını çözmek lazım. 1998'den beri 52 bini hiç dolduramadık. Bütün statlar boş. Bunun için '75 bin kişilik stat yapacağım demek' ihanettir. Salı Pazarı'nı nasıl alacaksın? Bir Kenan Evren Lisesi'ni alamıyoruz. Devletin kuralları, kurumları var. Hiçbir şey alamazsın öyle. Emenike terbiyesizlik yapmıştır ama saygı göstermek lazım. Cezasını veririz. Alex hiç forma çıkarmadı mı? Emenike, Vatan'da 4 gün hapis yattı. Koridorda gördüm. Gözleri şişmiş, böyle açılmış! Oyuncular arasında ayrım yapmamalısınız. O zaman Fenerbahçeli değilsiniz. Hulusi gel böyle bir salon yaptır da ondan sonra konuş..." (Ülker Arena'yı elleri ile göstererek.) Söz ver hadi.. 5 bin kişilik, 2 bin kişilik salonlar yapacağına söz ver... Gideceğim dediysem buradayım daha rahat olun... 10 sene daha buradayım"

Aziz Yıldırım, Fenerbahçe Ülker Başantrenörü Zeljko Obradovic'in A Milli Basketbol Takımı için istendiğini belirterek, "Federasyon Obradovic'i istedi ama biz vermedik. Kulüp çalıştıranın milli takım çalıştırmasına karşıyız" diyerek sözlerini tamamladı.

TOPLANTIDA YAŞANANLAR
Genel kurulda yarın başkan, yönetim kurulu ve diğer kurulların seçimi yapılacak. Saat 10.00’da başlayacak oy verme işlemi 17.00’de tamamlanacak.

Fenerbahçe Kulübü Olağan Genel Kurul toplantısı başladı. Ülker Sports Arena'da çoğunluğa bakılmaksızın gerçekleştirilen toplantıda, yönetim kurulu üyesi Şekip Mosturoğlu'nun yaptığı açılışın ardından Genel Kurul Divan Başkanlığı'na Vefa Küçük seçildi.

Küçük, kulübün geçen yıl değiştirilen tüzüğünün ardından gerçekleştirilen ilk genel kurul toplantısı olduğu için, başkan adaylarına ve üyelere işleyişle ilgili çeşitli hatırlatmalar yaptı.

Sarı-lacivertli kulüpte bir önceki genel kurulda başkan adayı olup Aziz Yıldırım ile yarışan Mehmet Ali Aydınlar da başlama saatinden önce salondaki yerini aldı.

Bütün branşların 2014-2015 sezonunda kazandığı kupalar, yönetim kurulu masasının önünde sergilendi.Misafir olarak kongreye davet edilen, "Hedef 1 Milyon Üye" projesiyle kulübe temsilci üye olanlar da salonda genel kurulu takip ettiler. Salonda yarın yapılacak başkanlık, yönetim ve diğer kurulların seçimi için 21 sandık kurulacak.

AZİZ YILDIRIM VE HULUSİ BELGÜ'NÜN ADAYLIK DİLEKÇESİ VERİLDİ
Aziz Yıldırım'ın 733 kongre üyesi imzalı başkan adaylık başvurusu Genel Kurul Divan Başkanlığı'na sunuldu. Divan başkanı Vefa Küçük, Yıldırım'ın dosyasının kontrol edilmek üzere sicil kuruluna verildiğini duyurdu.

Küçük, sarı-lacivertli kulübün eski yöneticisi Hulusi Belgü'nün ise 350 kongre üyesinin imzasıyla başkan adaylık dosyasını sunduğunu açıkladı. Sarı-lacivertli kulübün yenilenen tüzüğüne göre adaylık başvuruları, genel kurula katılma hakkı olan 200 üyenin imzalı ve noter tasdikli teklifiyle yapılması gerekiyor.

YÖNETİM İBRA EDİLDİ
Fenerbahçe Kulübü'nün seçimli olağan genel kurulunda yönetim kurulu ve denetim kurulunun faaliyetleri ayrı ayrı ibra edildi. Kongrede yönetim kurulu ve denetim kurulu raporlarının okunmasından sonra söz alan üyeler, görüşlerini dile getirdiler. Konuşmalardan sonra genel kurul divan başkanı, yönetim kurulu ve denetim kurulu faaliyetlerini ayrı ayrı oylamaya sundu. Yönetim kurulu ve denetim kurulu faaliyetleri, oy birliğiyle ibra edildi. Yönetim kurulunun çeşitli önergeleri de kongre üyelerince oy birliğiyle kabul gördü.

BAŞKANLAR OY PUSULASI SEÇİMİNİ YAPTI
Fenerbahçe Seçimli Olağan Genel Kurulu'nun ilk gününde yapılan oyu pusula seçiminde Başkan Aziz Yıldırım sarı renkli oy pusulasını seçerken, Hulusi Belgü ise lacivert renkli oy pusulasını seçti.