Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Galatasaray Kulübünün nisan ayı divan kurulu toplantısı yapıldı. Gayrettepe'deki Dedeman Hotel'deki toplantıya sarı-kırmızılı kulübün başkanı Dursun Özbek ve yönetim kurulu üyelerinin yarı sıra eski başkanlardan Faruk Süren, Duygun Yarsuvat, eski başbakanlardan Mesut Yılmaz ile çok sayıda divan kurulu üyesi katıldı.

Toplantıda konuşan Özbek, "Yeni sezona başlıyoruz. Özellikle futbolda iyi bir sezon geçirmedik. Yaptığımız hatalar ve yanlışlar var. Bunlardan ders çıkarmasını biliyoruz. Önümüzdeki sezonun hazırlığı içindeyiz. Çok etkili olacağını düşündüğümüz çalışmalar var. Önümüzdeki sezonun özellikle futbolda çok daha iyi olacağını düşünüyorum" diye konuştu.

UEFA 17 Yaş Altı Avrupa Futbol Şampiyonası'nda mücadele eden Türk Milli Takımı'nda 7 oyuncuları olduğuna değinen Özbek, "Galatasaray'da 2000'li jenerasyondan gelen bir altyapımız var. Hırvatistan'da 17 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası oynanıyor. Bu şampiyonada 7 sporcumuz, yavru aslanımız var. Bunlar, 17 Yaş Altı Milli Takımı'nın omurgası. Bu yavru aslanlara çok kuvvetli bir alkış istiyorum" ifadelerini kullandı.

RİVA VE FLORYA PROJELERİ
Başkan Özbek, Riva ve Florya arazilerinin değerlendirilmesiyle ilgili çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Basında ve sosyal medyada projelerle ilgili iddialara değinen sarı-kırmızılı kulübün başkanı, "Türkiye'nin kendi içindeki dinamizmi çerçevesinde Galatasaray Kulübünde de dinamik gelişmeler oluyor. Mevcut gelişmelerle ilgili bazı açıklamalar yapmak istedim. Gündemimizde Galatasaray Kulübünün en önemli projelerinden biri olan Riva ve Florya'nın geliştirilmesi için Emlak Konut ile yapılan anlaşma var. 8 Haziran'da ihaleye çıkacak" şeklinde konuştu.

Daha önceki ruhsatlardan ve projelerden örnekler gösteren Özbek, "Bir tek arzumuz var o da Galatasaray'a fayda sağlamak. 8 Haziran'daki ihale çok önemli. Bu konuyu ne kadar çok tartışırsak, o kadar zarar ederiz. İhaleye girecek firmalar, konunun çok kötü manada eleştirilmesinden endişelenebilir. Bu konuda lütfen sabırlı olalım" açıklamasında bulundu.

Florya Metin Oktay Tesisleri'nin Kemerburgaz'a taşınması, Ali Sami Yen Spor Kompleksi'ne yapılması planlanan spor salonu ve Mecidiyeköy'de yapımı süren otel inşaatıyla ilgili bilgi veren Özbek, projelerde herhangi bir sorun yaşanmadığını aktardı.

Florya'daki arsa karşılığında tahsis edilen Kemerburgaz'daki araziyi en kısa sürede teslim alacaklarını vurgulayan Dursun Özbek, otel inşaatıyla ilgili turizm sektörünün durumuna göre planlı şekilde hareket ettiklerini kaydetti. Özbek, spor salonu konusunda yollarla alakalı küçük pürüzler nedeniyle gecikme yaşandığını ama iradelerinde ve projede değişiklik olmadığını dile getirdi.

YAKLAŞIK 2 BİN 700 ÜYE İHRAÇ EDİLİYOR
Dursun Özbek, aidatlarını 6 yıldır ödemeyen yaklaşık 2 bin 700 üyenin ihraç edileceğini açıkladı.

Özbek, birçok üyenin aidatını yatırmayanlarla ilgili tüzüğü işletmelerinden dolayı eleştiride bulunduğunu kaydederek, "2 bin 700 civarında üye, 6 yıldır peş peşe aidatlarını yatırmamış. Altı yıldır bu insanlar bu kulübe gelip gitmiyorsa hatırlatalım dedik. Kısa mesaj ve mail vasıtasıyla defalarca uyarı yaptık. 20 Mayıs'a kadar süre verdik. Zaman içinde bu sayı 3 bin kişiye çıktı. Şaşırtıcı bir şekilde 2 bin 700 kişiden sadece 250-300 kişi aidatlarını yatırmış. 2 bin 700 kişiden hala ses yok. Tüzüğü çalıştırmak zorunda kalacağımız için son derece üzgünüm." şeklinde görüş belirtti.

Eleştiriden dolayı hiçbir üyeyi disipline sevk etmediklerini bildiren Özbek, "Disiplin uygulamaları nedeniyle etrafı yangın yerine çevirdiler. 'Başkan kendisini, yönetim kurulu kendilerini eleştiren bütün üyeleri disipline veriyor' dediler. 2 senedir görev yapıyoruz. Bugüne kadar hiç bu manada bir tavır gördünüz mü? Ben, eleştirilerden kuvvet alıyorum. Bunu hiçbir zaman disiplin uygulaması gereği taşıyacağına inanmıyorum." diye konuştu.

Bazı üyelerin sosyal medyada yaptığı paylaşımları gösteren Özbek, kendisine ve yönetim kuruluna yönelik hakaret ve küfür içeren ifadeler nedeniyle disiplin sevkleri yapıldığını belirtti.

"SAYIN BAŞKAN ÇAĞRILARA KULAK VERİP YÖNETİMİ YENİLEYİN"
Galatasaray'ın eski yöneticilerinden olan Özer Saracoğlu, Divan Kurulu'nda yaptığı açıklamada olağanüstü genel kurula gidilmesi için imza toplandığını ifade ederek, "Sayın Başkan çağrılara kulak verip yönetimi yenileyin" dedi.
Olağanüstü genel kurula gidilmesi için 700'e yakın imza toplandığını ifade eden Özer Saracoğlu, "Bu kişilerden birisi de benim. Ancak bu yapılanmanın herhangi bir lideri ya da başkanı yoktur. Eğer olsaydı ben imza atmazdım. Ayrıca bu bir muhalefet hareketi değildir, yönetime güç vermek için yapılan bir harekettir. Ben bu imzayı atan kişilerin isimlerini burada paylaşmayacağım. Çünkü eğer paylaşırsam 'cadı avına' dönüşen bir durum ortaya çıkabilir. İlerleyen günlerde ben Sayın Başkan Dursun Özbek'le bu listedeki isimleri paylaşacağım. Sayın Başkanım size buradan çağrımdır, 700 üyenin imzasını ve 100 binlerce Galatasaray taraftarının çağrısına kulak verip yönetiminizi yenilerseniz daha güçlü bir şekilde Galatasaray'ın kazanmasını sağlarsınız" diye konuştu.

İMZA SAYISI 700'Ü BULDU
Olağanüstü genel kurul için imza toplama kampanyasını başlatan üyelerden olan Özer Saracoğlu, 700'e yakın imza topladığını kaydetti.

Dursun Özbek yönetimine muhalif olmadıklarını, daha güçlü bir yönetim istediklerini belirten Saracoğlu, "Bugün itibariyle bu 700 üyenin bir lideri yok. Arkasında bir kişi veya grup da yok. Galatasaray'ın örf ve adetlerine sonuna kadar bağlıyım. Galatasaray'ın demokrasisine inanıyorum. Bu 700 üyenin imzasına saygı duyulmasını bekliyorum. Bu metni bir aday çıkarmak veya başkanı görevinden düşürmek için yazmadık. Başkana güç vermek için bir araya geldik. 700 üyenin ve 100 binlerce taraftarın çağrısına kulak verip yönetiminizi yenilerseniz, Galatasaray kazanacaktır" ifadelerini kullandı.

AHMET ÖZDOĞAN DAVA AÇTI
Galatasaray Kulübü'nün eski başkan adaylarından Ahmet Özdoğan, nisan ayında düzenlenen divan kurulu nedeniyle kulübü mahkemeye verdiğini söyledi.

Özdoğan, genel kurul üyelerinin 12 Nisan'da basına kapalı gerçekleştirilen divan kurul toplantısından çıkarılmasıyla ilgili, "Galatasaray Kulübü Nisan Ayı Olağan Divan Kurulu Toplantısı, hukuka aykırılığı tespit istemiyle mahkemeye taşınmıştır" dedi.

Bunun üzerinde Divan Kurulu Başkanı İrfan Aktar, "Girişiminiz hayırlı olsun. Galatasaray Kulübü mahkemelere taşınıyorsa, taşıyanlar bunun ayıbını taşır. Biz gerekli şekilde cevabını hazırlarız" yanıtını verdi.

GENEL KURUL ÜYELERİ DE İZLEDİ
Galatasaray Kulübü'nün divan kurulu toplantısını genel kurul üyeleri de izledi. Sarı-kırmızılı kulüp üyeliğinde 25 yılını dolduran genel kurul üyelerinin katıldığı divan kurulu toplantısında, genel kurul üyelerine de yer ayrıldı. Toplantıda söz alma hakkı olmayan üyeler, salonda ayrı bir bölümden divan kurulunu takip etti.