Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

FIFA dünya sıralamasında 65. sırada bulunan Polonya ile 14. sırada yer alan Yunanistan'ın mücadele edeceği açılış maçı, TSİ 19.00'da başlayacak. Polonya'nın başkenti Varşova'daki National Stat'ta yapılacak maçı, İspanyol hakem Carlos Velasco Carballo yönetecek.

İki takımın daha önceki şampiyonalarda yaptığı karşılaşmalar şöyle sonuçlandı:

1988 Avrupa Futbol Şampiyonası
::::::::::::::::::::::::::::::::
29 Nisan 1987 - Yunanistan-Polonya: 1-0 (Eleme grubu maçı)
15 Ekim 1986 - Polonya-Yunanistan: 2-1 (Eleme grubu maçı)

FIFA Dünya Kupası
::::::::::::::::::::::::::::::::
19 Mayıs 1985 - Yunanistan-Polonya: 1-4 (Eleme grubu maçı)
17 Ekim 1984 - Polonya-Yunanistan: 3-1 (Eleme grubu maçı)

İki takımın daha önceki Avrupa Futbol Şampiyonası finallerindeki istatistikleri şöyle:

Polonya Yunanistan
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
0 4 (Kazandığı maç sayısı)
1 2 (Berabere kaldığı maç sayısı)
2 6 (Kaybettiği maç sayısı)
0.33* 0.75* (Attığı gol)
1.33* 1.08* (Yediği gol)

Maç başına ortalama

2012 Avrupa Futbol Şampiyonası
Polonya ve Yunanistan, eleme grubu maçlarında toplam 15 kez karşılaştı. Polonya bu maçların 10'unu kazanırken, 3'ünü kaybetti, 2'sinde berabere kaldı. Toplam 29 gol atan Polonya, kalesinde 11 gol gördü.

Polonya ve Yunanistan'ın son iki karşılaşması şöyle sonuçlandı:

2011 Yunanistan-Polonya: 0-0

2009 Polonya-Yunanistan: 2-0

Maç kadrosu şu isimlerden oluşuyor:

Polonya
Kaleciler: Wojciech Szczesny (Arsenal), Przemyslaw Tyton (PSV Eindhoven), Grzegorz Sandomierski (Genk)

Savunma: Sebastian Boenisch (Werder Bremen), Marcin Kaminski (Lech Poznan), Damien Perquis (Sochaux), Lukasz Piszczek (Borussia Dortmund), Marcin Wasilewski (Anderlecht), Jakub Wawrzyniak (Legia Varşova), Grzegorz Wojtkowiak (Lech Poznan)

Orta saha: Jakub Blaszczykowski (Borussia Dortmund), Dariusz Dudka (Auxerre), Kamil Grosicki (Sivasspor), Adam Matuszczyk (Fortuna Düsseldorf), Adrian Mierzejewski (Trabzonspor), Rafal Murawski (Lech Poznan), Eugen Polanski (Mainz), Ludovic Obraniak (Bordeaux), Maciej Rybus (Terek Grozni), Rafal Wolski (Legia Varşova)

Forvet: Pawel Brozek (Celtic), Robert Lewandowski (Borussia Dortmund), Artur Sobiech (Hannover)

Yunanistan
Kaleciler: Kostas Chalkias (PAOK), Michalis Sifakis (Aris), Alexandros Tzorvas (Palermo)

Savunma: Vassilis Torossidis (Olympiacos), Kyriakos Papadopoulos (Schalke 04), Sokratis Papastathopoulos (Werder Bremen), Avraam Papadopoulos (Olympiacos), Jose Holebas (Olympiacos), Giorgos Tzavellas (Monaco), Stelios Malezas (PAOK)

Orta saha: Kostas Katsouranis (Panathinaikos), Giorgos Karagounis (Panathinaikos), Giannis Maniatis (Olympiacos), Giorgos Fotakis (PAOK), Grigoris Makos (AEK), Giannis Fetfatzidis (Olympiacos), Sotiris Ninis (Panathinaikos), Kostas Fortounis (Kaiserslautern)

Forvet: Dimitris Salpingidis (PAOK), Giorgos Samaras (Celtic), Fanis Gekas (Samsunspor), Nikos Liberopoulos (AEK), Kostas Mitroglou (Atromitos)

Kilit oyuncular
Polonya: Wojciech Szczesny (Arsenal), Lukasz Piszczek (Borussia Dortmund), Jakub Wawrzyniak (Legia Varşova).

Yunanistan: Sokratis Papastathopoulos (Werder Bremen), Kostas Katsouranis (Panathinaikos), Giorgos Samaras (Celtic).