Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Spor Futbol Spor Toto 2. Lig altay ceza, altay uefa ceza, altay 6 puan silme cezası - Futbol Haberleri

    İstanbul Başakşehir Kulübü ve Kulüpler Birliği Başkanı Göksel Gümüşdağ, Sabah Gazetesi’ne verdiği röportajda projelerini, planlarını ve hedeflerini anlattı. Röportajın önemli bölümleri şöyle:

    “SPOR PROGRAMLARI ESKİSİ KADAR İZLENMİYOR”

    Kulüpler arasında yaşanan gerilimi sonlandırmak adına nasıl bir yol alındı, nereye varıldı?

    Kulüpler Birliği'nin olağan seçiminde başkan adaylığı konusunda yapılan toplantıda ilk defa 18 kulübün tümü oradaydı. F.Bahçe Asbaşkanı Mithat Yenigün de oradaydı. Onu Divan Başkanı yaptık. G.Saray'dan Lutfi Beyi (Arıboğan) ve Beşiktaş'tan Deniz (Atalay) Beyi divan üyesi yaptık. 18 kulübün tümü her toplantıya katılamayabilir. Bizim de İstanbul Başakşehir Kulübü'nde zaman zaman katılmadığımız toplantılar oldu. Ama tabii büyük kulüplerle ilgili süreç hep canlı olduğu için bu hep merak konusu oluyor. Daha önce de söyledim. 'Bir kulüp katılmadı' diye bir daha katılmayacak anlamına gelmez. Bugün bazı şeyler söylenir ama yarın Kulüpler Birliği toplantısına katılınır. Süleyman Seba Sezonu olmasının amacı ne? Futbolun marka değeri gidiyor, sponsorlar gidiyor, izleyiciler futbola eskisi kadar heyecanla bakmıyor. Spor programlarına rağbet yok. Özellikle o birliği, beraberliği önce Kulüpler Birliği olarak sergilememiz gerekiyor. Ben o birlik, beraberliği sağlamak için buradayım. İlerleyen günlerde tüm kulüplerimizin bir arada olduğunu daha çok göreceksiniz. Son iki yılda marka değerimiz çok düştü. Biz bunu nasıl ayağa kaldırırız diye düşünüyoruz çünkü bu ortak menfaatimiz.

    “ORDUSPOR İFLAS ETTİ”

    Spora ilgi azalıyor. Birliğe, beraberliğe, saygıya Kulüpler Birliği'nin öncülük yapması gerektiğine inanıyoruz. İlk işim marka değeri. Çünkü bu büyük bir erozyona uğradı. TFF ile tabii ki görüşeceğiz. Ben toplantılara TFF başkanını da davet ediyorum görüşelim, konuşalım diye. Son toplantıda bunları hep tartıştık. Tüm kulüplerin atışmalardan mutsuz olduğunu görüyorum. Çünkü kulüplerin o kadar büyük sorunları var ki... Mali yapılarımız oldukça sıkıntılı. İki seneye kadar bunları görürüz. Biz de geminin içindeyiz. Özellikle Anadolu kulüplerinde kurumsallaşma yeni başladı. Bundan 1-2 sene evvel kulüpler daha da sıkıntılı durumdaydı. Orduspor iflas etti, duyuyoruz, üzülüyoruz.

    KULÜPLERE MALİ BİR KOMİSYON KURUYORUZ

    TFF Başkanı'ndan duyduğuma göre Kartalspor için 6 puan silinme kararı gelmiş UEFA'dan... 2-3 yıl sonra Türk futbolunda kötü bir patlama yaşanabilir. Kulüpler Birliği olarak özel bir mali komisyon oluşturuyoruz. Bunun adımını atacağım. Bunu TFF başkanıyla da konuştuk. Mali bir komisyon oluşturup içine önemli isimleri koyup başına da çok önemli bir ismi getireceğiz. Bizi bu geçiş süresinde hazırlayacak. Çünkü kulüplerimizin mali yapıları gerçekten sıkıntılı. TFF mali yapılarda bir makyajlama yapmasa sahaya kimse çıkamaz. İki sene sonra TFF ben başladım dediği an iş işten geçmiş olur. Bu komisyon geçiş sürecinde görev yapacak.

    5-6 KULÜP FİNANSAL DENETİME GİRECEK

    3-4 kulübün ne dediğiyle uğraşmaktansa Türk futbolunun genel sorunlarıyla uğraşmamız lazım. Kulüplerin mali sorunlarını çözmeliyiz. Bizim mali yapılar için eğitime ihtiyacımız var. Finansal Fair Play'e geçiş için hazırlık yapılması gerek. Bakın 5-6 kulüp finansal anlamda denetleme geçirecek.

    TERİM’İN PARASINI KONUŞANLAR HIDDINK’E NİYE SES ÇIKARMADI?

    Milli Takım'a dönelim… Abdullah Avcı ve sonrasında Fatih Terim göreve geldi. İzlanda yenilgisi sonrası Terim çok eleştirildi..

    Abdullah Avcı, Milli Takım teknik direktörlüğüne getirilirken, kamuoyunda da böyle bir beklenti vardı. Abdullah hoca bazı talihsizlikler de yaşadı. Kendini geliştirmiş değerli bir arkadaşımızdır. Olabilir. Gene yuvası İstanbul Başakşehir'e döndü. Fatih hoca Türk futbolunun en önemli isimlerinden biri. Benim çok eski dostumdur. Onun kariyerine sahip bir teknik adam Türkiye'de yok. Onun milli takıma verecekleri konusunda inancım tam ve sonsuz. İzlanda maçı sonrası çok fazla eleştiri yapıldı. Fatih hoca bunları hak etmiyor. O buraya uzun bir proje için getirildi ve ben başarılı olacağına inanıyorum. Fatih Terim'in aldığı ücreti eleştirenler neden Hiddink'in aldığı ücreti eleştirmiyor. Fatih hoca Türk futboluna ve Türkiye'ye çok büyük başarılar kazandırdı. Fatih hoca bilirsiniz hiçbir zaman para konuşmaz. Dolayısıyla bence zaman tanımak lazım. Eleştirilerin haksız olduğunu düşünüyorum.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ