Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Sekizinci Avrupa Futbol Şampiyonası olma niteliğini taşıyan EURO 1988, önceki yıllarda edindiği başarılarla adından sıkça söz ettiren Batı Almanya'nın ev sahipliğinde düzenlendi.

TURNUVAYA KATILAN TAKIMLAR: Türkiye, Sovyetler Birliği(SSCB), Galler, Yugoslavya, İskoçya, İspanya, İsveç, İsviçre, Polonya, Portekiz, İrlanda, Romanya, Malta, Hollanda, Kuzey İrlanda, Norveç, Lüksemburg, İtalya, İzlanda, Macaristan, Yunanistan, Batı Almanya, Fransa, Finlandiya, İngiltere, Danimarka, Çekoslovakya, Kıbrıs Rum Kesimi, Bulgaristan, Belçika, Avusturya, Arnavutluk

Marco Van Basten, Frank Rijkaard, Paolo Maldini gibi yetenekli futbolcuların parladığı turnuvada hiçbir oyuncu kırmızı kart görmedi. Fair Play timsali organizasyonun bir diğer detayı ise hiçbir karşılaşmanın uzatma ve penaltılara gitmemesi oldu.

Gruplarından lider olarak çıkan ve final turuna katılmaya hak kazanan 7 takım önceki sene olduğu gibi A ve B grubuna ayrıldı.

FİNALE KALAN TAKIMLAR: Danimarka, İngiltere, İtalya, Hollanda, İrlanda, İspanya, Sovyetler Birliği ve Batı Almanya

Danimarka, İspanya, İrlanda ve İngiltere'yi ekarte ederek gruplarından çıkmayı başaran SSCB, Batı Almanya, İtalya ve Hollanda yarı finalde karşılaşmaya hak kazandı.

Yarı finaldeki İtalya-SSCB karşılaşmasını 2-0 önde tamamlayan SSCB, finale çıkmaya hak kazandı. Asıl sürpriz ise Batı Almanya-Hollanda müsabakasından geldi. Uzun bir süredir kupadaki hakimiyetini sürdüren Batı Almanya, Van Basten'in 88'nci dakikada kayarak attığı golüyle 2-1 yenik duruma düşmüş ve finale çıkma şansını Hollanda'ya kaptırmıştır.

Finalde SSCB ile karşılaşma hakkı kazanan Hollanda, tarihlerinde unutamayacakları bir zafere imza attı. 25 Haziran Cumartesi günü saat 15:30'da oynanan,  Gullit ve turnuvanın efsane futbolcusu Van Basten'in birer golüyle kazanılan EURO 1988'in Hollanda için bir başka önemi daha var... Bu turnuva, Hollanda Milli Takımı'nın, tarihindeki uluslararası  ilk ve tek şampiyonluk olarak kayıtlara geçti.

BAKMADAN GEÇME