SÜPER LİG, KARLA KAPATTI

Süper Lig'de 17 Haziran'da başlayan 2019-2020 sezonu birinci transfer ve tescil dönemi, 2 Eylül itibarıyla sona erdi. Habertürk'ten Oğuzhan Genç'in haberine göre; Ligimizdeki birçok ekip kadrolarını yeni isimlerle takviye ederken futbolun lokomotifi olan 4 Büyükler de taraftarlarını heyecanlandıracak oyuncuları kadrolarına kattılar. Giden futbolcu 356, gelen futbolcu sayısı ise 392 olan Süper Lig, buna rağmen yaz dönemini karla kapattı. Kulüpler, 67 milyon Euro transfer harcaması yaparken transfer geliri ise 82 milyon Euro'ya ulaştı.

Galatasaray'da Radamel Falcao, Fenerbahçe'de Luiz Gustavo, Beşiktaş'ta Muhammed Elneny ve Trabzonspor'da ise Daniel Sturridge ön plana çıkan isimler oldu.

EN FAZLA ZARAR BEŞİKTAŞ, EN FAZLA KAR TRABZONSPOR'DA

Transfer sürecinde kulüplerin sattıkları ve aldıkları oyunculara göre oluşan mali tabloları da dikkat çekti. Geçmiş yıllardaki yüksek rakamlı satışların aksine sadece Gary Medel'i 2 milyon Euro'ya satan Beşiktaş, buna karşılık 16 milyon Euro'luk transfer yaptı. Kartal -12 milyon Euro ile bu alanda en fazla zararda olan kulüp oldu. Trabzonspor ise 16.5 milyon Euro'luk Yusuf satışının yanında 4 milyon Euro'luk oyuncu alımı yaparken 12 milyon Euro ile en karda gözüken kulüp oldu. Kasımpaşa ise 10 milyon Euro'luk satışa karşılık hiç bonservis harcaması yapmayarak dikkat çeken bir başka ekip oldu.

Transferde en fazla futbolcuyu, 22 isimle İstikbal Mobilya Kayserispor kadrosuna kattı.

REKORLAR ADEM LJAJİC VE YUSUF YAZICI'DA

Süper Lig'de bu sezonun en pahalı oyuncusu, Beşiktaş'ın 6.5 milyon Euro bonservis ödediği Adem Ljajic oldu. Fenerbahçe'nin yeni transferi Luiz Gustavo, 6 milyon Euro ile onu takip etti. Oyuncu satışında ise 16.5 milyon Euro'ya Lille'in yolunu tutan Trabzonspor'un genç yıldızı Yusuf Yazıcı ile 16 milyon Euro'ya Napoli'ye giden Fenerbahçe'nin Makedon yeteneği Eljif Elmas ilk iki sırayı aldılar. Bu yıldızları 10 milyon Euro bonservisle Aston Villa'ya giden Kasımpaşa'nın Mısırlı yıldızı Trezeguet izledi.

Ligin dört büyüklerinden Trabzonspor 17, Galatasaray 14, Fenerbahçe 13, Beşiktaş ise 8 futbolcuyla kadrosuna takviye yaptı
 

GALATASARAY'IN YILDIZLARI LİGE 'DEĞER' KATTI

Süper Lig'de en değerli futbolcular listesinde Galatasaray'ın yeni transferleri dikkat çekti. Aslan'ın kiralık olarak kadrosuna kattığı Jean Michael Seri 25 milyon Euro'luk piyasa değeriyle ilk sıraya yerleşirken, onu 23 milyon Euro'yla Steven Nzonzi izledi. Aslan'ın bir başka yeni transferi Mario Lemina ile Trabzonspor'un iki yıldızı Daniel Sturridge ve Abdülkadir Ömür 15'e milyon Euro'luk değerleriyle bu ikiliyi takip ettiler.

Transfer yasağı bulunan MKE Ankaragücü ise geçen sezon kadrosunda bulunan ancak sözleşmelerini fesheden 4 futbolcuyla yeniden anlaştı.


SÜPER LİG'DE PİYASA DEĞERİ EN YÜKSEK 15 OYUNCU

OyuncuTakımDeğeri
Jean Michael SeriGalatasaray25 milyon Euro
Steven NzonziGalatasaray23 milyon Euro
Mario LeminaGalatasaray15 milyon Euro
Daniel SturridgeTrabzonspor15 milyon Euro
Abdülkadir ÖmürTrabzonspor15 milyon Euro
Adem LjajicBeşiktaş12 milyon Euro
Edin ViscaMedipol Başakşehir12 milyon Euro
Max KruseFenerbahçe12 milyon Euro
Victor MosesFenerbahçe11 milyon Euro
Radamel FalcaoGalatasaray10 milyon Euro
Luiz GustavoFenerbahçe10 milyon Euro
Domagoj VidaBeşiktaş10 milyon Euro
Muhammed ElnenyBeşiktaş8 milyon Euro
Christian LuyindamaGalatasaray7,5 milyon Euro
Garry RodriguesFenerbahçe7,5 milyon Euro


EN DEĞERLİ GALATASARAY

Süper Lig'de yer alan takımların kadro değeri sıralamasında, Galatasaray, 136,40 milyon Euro kadro değeriyle ilk sırada bulunuyor. 84,45 milyon Euro kadro değeriyle Beşiktaş ikinci sırada, 83,38 milyon Euro ile Fenerbahçe üçüncü sırada ve 63,90 milyon Euro ile değeriyle Trabzonspor dördüncü sırada yer aldı. Süper Lig'de yer alan 18 takımın toplam kadro değeri ise 676,59 milyon Euro.

Not: Rakamlarda 'Transfermarkt' verileri baz alınmıştır.