HABERTURK.COM

Cumhurbaşkanı Erdoğan neden MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi evinde ziyaret etti. Kulislerde 'Hasta ziyareti' gibi gerekçeler konuşuldu. Ancak gerçek neden iki lider arasında daha önce gerçekleşen bir görüşmenin perde arkasından çıktı. 

Külliyede gerçekleşen görüşmeler sürerken, bir karşı ziyaret gerçekleştirmek isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Bahçeli arasında bir fotoğraf sonrasında 'ev ziyaretine' karar verildi.  

Edinilen bilgiye göre, görüşmenin öncesinde süreç şöyle gerçekleştirildi. Bahçeli, evinin önünde şalvarlı kasketli bir fotoğraf paylaşmış, fotoğraf sosyal medyada çok tartışılmıştı. Bu fotoğraf üzerine Erdoğan, Bahçeli'ye bir sohbet sırasında, evini merak ettiğini söyleyince 'Bir kahve içeriz' diye görüşme kararlaştırıldı.

İşte bu davet böylece bugün yerine getirildi. İki lider Bahçeli'nin evinde buluşup kahve içti, sohbet etti. Böylece iki liderin sürekli külliyede gerçekleşen görüşmelerinin ardından, ilk kez farklı bir mekanda, bu kez Bahçeli'nin ev sahipliğinde bir görüşme gerçekleşmiş oldu.

MUHARREM SARIKAYA YAZDI:

Ev ziyaretinde bir ilk…

Üniversiteye ilk adımımı attığımda ilk dersime giren öğretim üyesi olarak tanışıklığımın üzerinden 42 yıl geçmiş.

Bugüne kadar MHP lideri Devlet Bahçeli’nin evinde bir konuk ağırladığına tanıklık etmedim.

Hatta Ankara’da şu söz efsanedir:

“Bahçeli’nin evinin içine ancak bir elin parmağı kadar isim (koruma müdürü, özel kalem) girer; onlar da ancak antreye kadar girer…”

Bahçeli’nin evinin içinde verdiği yemekten veya davetten çekilmiş fotoğrafa da rastlanmaz.

Hatta kendisi de fotoğraflarını, yakın geçmişte Adana şalvarla verdiği poz da dahil olmak üzere evinin bahçesinde çektirir.

Daha önemlisi bir devlet büyüğü varsa, yaşına veya ilişkisine bakmaz, onu makamında ziyaret etmeye özen gösterir.

Türk geleneğinden bir tek gün ödün verdiğine tanıklık edilmez.

Bahçeli dün bir ilki gerçekleştirdi ve ilk kez evinde Cumhurbaşkanı ağırladı, bahçesinde fotoğraf çektirdi.

ERDOĞAN’IN DA İLKİ

Bu sadece Bahçeli için değil, Erdoğan açısından da bir ilk olduğunu arkadaşım Çimen Çetin sohbetimizde söyleyince anımsadım.

Erdoğan’ın da Genel Başkan olduğu tarihten itibaren bugüne kadar bir başka siyasi parti liderinin evinde çekilmiş fotoğrafına tanıklık edilmemiştir.

İttifakları zorunlu kılan, partilere yapı değiştiren yeni sistem nelere kadir…