İstanbul Yeni Havalimanı’ndan dün öğle saatlerinde taksiye binen erkek bir turist, Aksaray’a gitmek istediğini söyledi. Bir süre sonra gideceği yere varan turist, ödemesini yaparak taksiden indi. Ancak cep telefonunu araçta unuttuğunu fark eden turist, çevredekilerinin yardımıyla başka bir telefondan taksiciye ulaştı. Taksiciye durumu anlatan turist, kendisini bıraktığı yere gelmesini cep telefonunu teslim etmesini istedi.

UNUTTUĞU TELEFONUNA 150 LİRA ÖDEDİ

Yakınlarda olduğunu belirten taksici ise bir süre sonra turistin bulunduğu yere geldi. Ancak taksici iddiaya göre cep telefonunu geri vermek karşılığında turistten 150 lira istedi. Turistin parayı vermek istememesi üzerine taksici telefonu havalimanına götüreceğini söyledi. Bunun üzerine turist mecburen taksiciye parayı vermek zorunda kaldı. Yaşananlar ise cep telefonu kamerasına yansıdı.

 

DUYARLI TAKSİCİDEN TAKDİR TOPLAYAN ÖRNEK DAVRANIŞ

İstanbul'da taksicilerle ilgili pek çok şikayet yaşanırken, mesleğinin hakkını veren ve gururla sürdüren şoförler de var.

Bunlardan biri İstanbul Havalimanı Taksiciler Kooperatifi bünyesinde görev yapan taksi şoförü Ahmet Cihan Ay... 

ÇANTASINI TESLİM ALDI

35 yaşındaki Ay, Irak'ın Erbil şehrinden gelen makine mühendisi Hakan Gölkaya'yı İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nden taksisine alarak gideceği adres olan Üsküdar’a bıraktı. Müşterisini bıraktıktan sonra dönüş yoluna geçen Ay, bir süre sonra aracının arka koltuğunda unutulan bir çanta olduğunu fark etti. Bunun üzerine bağlı bulunduğu İstanbul Havalimanı Taksiciler Kooperatifi yöneticileriyle irtibata geçen taksi şoförü, durumu bildirdi. İçinde yaklaşık 130 bin lira değerindeki 20 bin Euro dövizin bulunduğu çantasını takside unuttuğunu anlayan yolcu Hakan Gölkaya ise kooperatifle iletişime geçti. Çantanın şoför tarafından bulunduğunu ve güvende olduğunu öğrenen müşteri, yeniden havalimanına gelerek yüklü miktarda paranın bulunduğu çantasını taksiciden teslim aldı.

AYIN ŞOFÖRÜ İLAN EDİLİP ALTINLA ÖDÜLLENDİRİLDİ

Evli ve 3 çocuk babası taksicinin gösterdiği duyarlı davranış ise herkes tarafından takdirle karşılandı. İstanbul Havalimanı Taksiciler Kooperatifi Başkanı Fahrettin Can ise örnek davranış sergileyen taksicinin ayın şoförü ilan edildiğini belirterek kooperatif adına bir adet çeyrek altın hediye etti.

5 YIL ÖNCE DE 1 MİLYON EURO BULUP SAHİBİNE ULAŞTIRDI

Unutulan paranın teslim edildiği sırada taksi şoförünün daha önce de yine benzer bir olayı yaşadığı ortaya çıktı. Taksi şoförü Ahmet Cihan Ay’ın 5 yıl önce havalimanından aldığı Iraklı iki kardeş tarafından unutulan yaklaşık 6 milyon 500 bin lira değerindeki 1 milyon Euro dövizi de bulup yine sahiplerine teslim ettiği belirtildi.
“Arka koltukta çantayı fark ettim, hemen başkanımızı arayıp bildirdim”
Örnek davranış sergileyerek bulduğu 20 bin Euro dövizi sahibine telim eden taksici Ahmet Cihan Ay, basın mensuplarına yaptığı açıklamada “6 yıldır Havalimanında çalışıyorum. Beyefendiyi Üsküdar’a bıraktıktan sonra köprüden geçerken arka koltukta çantayı fark ettim. Hemen başkanımızı arayıp çantayı bildirdim. Daha sonra getirip çantayı teslim ettik. Daha önce de Iraklı iki kardeşi almıştım. 1 milyon Euro parayı teslim etmiştim. Yine o da aracımın arka koltuğunda unutulmuştu. Tekrar otele gidip paralarını teslim etmiştim” değerlendirmesinde bulundu.

“ÇANTANIN İÇERİSİNDE BÜTÜN SENENİN EMEĞİ VARDI"

İstanbul Havalimanı Taksiciler Kooperatifine gelerek unuttuğu para dolu çantasını teslim alan Yolcu Hakan Gölkaya taksiciye gösterdiği davranış için teşekkür ederek, “Gelirken yolculuk telaşı işte. 4 Valiz bir çantayla geldim. Valizleri aldım çantayı da arabada unuttum maalesef. Arkadaş da sağ olsun. Çantanın içerisinde yüklü miktarda para vardı. İçerisinde bütün senenin emeği vardı. Ayrıca bilgisayar vardı. Bilgisayarın içinde de önemli olan bilgiler vardı. Sağ salim verdiler. Unuttuğumu fark ettiğim anda havalimanındaki taksi durağını aradım. Oradan da arkadaşlar yönlendirdiler. Hiç zorluk da çekmedim” diye konuştu.

“15 YILDA BİR ARAYA GETİREMEYECEĞİ KADAR YÜKSEK BİR PARA"

Havalimanında görevli taksicilerin sabıka kaydı kontrolleri yapılarak işe alındığını belirten İstanbul Havalimanı Taksiciler Kooperatifi Başkanı Fahrettin Can da, “Yolcumuzun durak taksisine binmesinin önemi fazlasıyla ortaya çıkıyor. Arkadaşımız eğer durakta bir taksiye binmemiş olsaydı bu paranın bulunma imkanı hemen hemen yok gibiydi. Yaklaşık 150 bin lira karşılığa denk gelen 20 bin Euro’yu arkadaşımız buldu ve sahibine teslim ettik. Kendisine çok teşekkür ediyoruz ve ayın şoförü ilan ettik. Bu para şoför arkadaşımızın belki de 10-15 yılda bir araya getiremeyeceği kadar yüksek bir para. Bu kooparatifte yıllardır taksicilerimizin sabıka kaydı alınmakta ve GBT’si düzenli olarak aktif hale getirilmektedir. Onun için kooperatifimizin çalışanlarının böyle bir şey yapmaması zaten mümkün değil” dedi.

 

24 SAATGÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri

1881 -
1938