Küresel robot yarışması FRC’nin (FIRST Robotics Competition),İstanbul Bosphorus ayağında finalist olan 7840 Emoner takımı, dünya şampiyonası için yola çıkmaya hazırlanıyor.

Ergün Öner Mehmet Öner Anadolu Lisesi bünyesindeki öğrenciler tarafından oluşturulan robotik takımı 7840 Emoner, FIRST Vakfı tarafından lise öğrencileri için düzenlenen uluslararası robotik yarışması kapsamında 5-7 Mart 2019 tarihlerinde düzenlenen FRC Istanbul Bosphorus'da ikinci olarak Dünya Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil etmeye hak kazandı.

Yarışmada ikincilik ödülünün yanı sıra en yüksek puan toplayan takım ödülünü de alan 7840 Emoner, ABD'nin Houston şehrinde yapılacak olan Championship Robot yarışmasında diğer finalistlerle yarışacak.

Emoner Robotics 7840 Robotik Takımı, bu kapsamda uluslararası turnuvada Türkiye’yi temsil etmek için sponsor arayışına başladığını duyurdu. Emoner Robotics 7840 Robotik Takımı’ndan konuyla ilgili olarak Change.org üzerinden de “İstanbul Bosphorus Finalisti Emoner Robotics'e, Dünya Şampiyonasında Destek Olun” başlığıyla bir kampanya başlattı.

UZAY MADENCİLİĞİ İÇİN GELİŞTİRDİLER

Takımdan yapılan açıklamada, yarışma ve geliştirilen robot ile ilgili olarak şu bilgiler verildi: 

  • Yarışmada takımlar, her yıl bir tema çerçevesinde belirli hedeflere top atma, tırmanma, tahterevallide dengede durabilme, çark takabilme gibi görevlerin üstesinden gelebilen robotlar yapmaya çalışırlar. Yarışma teması her sene FIRST Vakfı tarafından belirlenir. FIRST Vakfı, takımlara robotlarında kullanmak üzere belirli parçalar sağlar, ancak takımlar yarışma kurallarına uydukları sürece farklı parçalar üretmekte ve kullanmakta serbesttirler. Robotumuz First Robotics Competiton yarışmasının konseptine uygun olarak tasarlandı ve geliştirildi. Yarışmanın konseptine göre ‘primus’ gezegeninde yapılan uzay madeni sonrasında bizlerin tasarladığı robotlar ile kargoların, uzay gemilerine yüklenip dünyaya ulaşması gerekmekte. Bizim geliştirdiğimiz robot, zeminden kargo toplarını alıp kargo uçağına en kısa sürede ulaştıracak şekilde tasarlanmıştır. Bu tasarımın en verimli halde kullanılabilmesi için aynı zamanda yarışma alanında bulunan kargo kapaklarını da kargo gemisine yerleştirecek şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca robotumuz yarışmanın 2. seviye habitatına da çıkıp ekstra puan alabilmektedir. Bütün bu özelliklerimiz sayesinde yarışmayı finalist olarak bitirip ABD’de düzenlenen şampiyonaya katılma hakkı kazandık.


24 SAATGÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri