Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Kış lastiği uygulaması zorunlu mu 2019: Hangi araçlara zorunlu? Zorunlu kış lastiği cezası ne kadar?

    Kış lastiği uygulaması zorunlu mu? Şeklindeki sorular araç sahipleri tarafından merak konusu oldu. Zorunluk kış lastiği uygulaması Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından başlatıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca Kara yolları Trafik Kanunu'na göre, şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar kış lastiği takma zorunluluğunda bulunuyor. Geçtiğimiz dönem kış lastiği kullanmayan 4 bin 277 araç ile sürücüsüne idari yaptırım uygulanmıştı. Bu yıl da sıkı denetimler sürdürülecek.

    ZORUNLU KIŞ LASTİĞİ ZORUNLU MU?

    Karayolları Trafik Kanunu'nun 65/A maddesi gereğincekışlastiğizorunluhale getirilmiş,kışlastiğiuygulamasının hangi araçları kapsadığı, denetimlerde uygulanacak usul ve esaslar ile idari müeyyidelerin neler olduğu hususları, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca "KışLastiğiKullanmaZorunluluğu ile İlgili Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ"de belirlenmişti.

    REKLAM

    Tebliğe göre, Türkiye'de tescil edilmiş olsun veya olmasın, şehirlerarası kara yollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan 4 aylık dönemdekışlastiğikullanılmasızorunlu.

    Üzerinde M+S işareti ve/veya kar tanesi (snowflake) işareti bulunan ve 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda yol tutuşunu arttırmak amacıyla bileşimi özel olarak belirlenmiş ve sırt yüzeyinde özel olarak tasarlanmış desenleri bulunan lastiklerin kullanılması gerekli.

    Sadece buzlu zeminlerdekullanılabilen çivili lastikler dekışlastiğiyerine geçiyor.

    İl sınırları içerisinde,kışlastiğiuygulaması yapılıp yapılmayacağı ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak ilgili valiliklerce belirleniyor.

    Valilikler,kışlastiğiuygulamasını, Bakanlıkça belirlenen tarih aralığındaki sürenin öncesinde ve/veya sonrasında 1'er ay artırabiliyor.

    Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin; kamyonet, minibüs ve otomobillerin tüm lastiklerinin, ayrıca seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin dekışlastiğiolması zorunlu.

    REKLAM

    Araçta patinaj zinciri bulunması veya kullanılmasıkışlastiğizorunluluğunu ortadan kaldırmıyor.

    Kamyon, çekici, tanker ve otobüslerdekışlastiğidiş derinliğinin 4, kamyonet, minibüs ve otomobil türü araçlardakışlastiğidiş derinliğinin 1,6 milimetreden az olmaması gerekiyor. Denetimlerde diş derinliği, lastik sırtının ortasına en yakın dişlerden ölçülüyor.

    KIŞ LASTİĞİ HANGİ ARAÇLARDA ZORUNLU?

    Resmi Gazete'de kış lastiği zorunluluğuna yönelik verilen bilgilere göre, Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin; kamyonet, minibüs ve otomobillerin tüm lastiklerinin; ayrıca seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin kış lastiği olması zorunludur.

    Kış lastikleri 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuş ve yüksek güvenlik sağlıyor.

    KIŞ LASTİĞİ TAKMAMA CEZASI NE KADAR 2019

    Uygulama kapsamında kış lastiği takmayan sürücülere 625 lira ceza kesilecek

    Haberi Hazırlayan: Büşra Kamış
    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ