Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Ehliyet sınav sonuçları için heyecan dorukta. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yönetilen ehliyet sınavı geçen hafta 23 Aralık tarihinde gerçekleştirildi. Binlerce aday sınavdan sonra ehliyet sınav sonuçları için meraklı bekleyişi sürdürüyorlar. Peki ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak...

EHLİYET SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Ehliyet soru ve cevapları henüz yayınlanmadı. Geçen hafta sonu gerçekleştirilen ehliyet sınav sonuçları için henüz resmi açıklama gelmedi. MEB resmi sitesi üzerinden resmi açıklama geldiği zaman anlık olarak bildireceğiz.

MEB EHLİYET SINAV SONUÇLARINI NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

Ehliyet sınavı sonuçları açıklandığı zaman "http://www.meb.gov.tr"den yayımlanacaktır. Adaylar TC Kimlik numaraları ile 2017 son ehliyet sınav sonuçlarını kolaylıkla öğrenebilirler.

EHLİYET SINAV SONUCUNA NASIL İTİRAZ EDİLİR?

Ehliyet sınavı sorularına, cevaplarına ya da söz konusu sınavdan alınan puanlara itiraz etmek için sınav sonuçlarının açıklandığı tarihten itibaren adayların 10 günlük itiraz süreleri bulunuyor. 10 gün içerisinde itiraz işlemlerine başlayan adaylar yazdıkları itiraz dilekçelerini ilgili kurum olan Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne iletmeleri gerekiyor.

Bu itiraz dilekçesinin işleme alınması ve itirazın kurum tarafından değerlendirilmesi için kuruma 20 Türk Lirası itiraz başvuru ücreti ödemeleri gerekiyor. Halk Bankası, Ziraat Bankası ya da Türkiye Vakıflar Bankası şubeleri aracılığıyla “Kurumsal Tahsilat Programı” kullanılarak gerçekleştirilebilecek ödemelerden alınan makbuzu itiraz dilekçesine ekleyip kuruma gönderme zorunluluğu da bulunuyor. Ücretin yatırılmaması ya da makbuzun kuruma iletilmemesi halinde itiraz neticesinde haklı olan kişi sürücü adayı olsa dahi itiraz değerlendirmeye alınmadığı için adaylar istediklerini elde edemez. Sınavı ya da sınav başvurusu geçersiz sayıldığı için sınava ilişkin sonuç görüntüleyemeyen adayların ve sınava girmeyenlerin yapacağı itiraz işlemleri hiçbir şekilde değerlendirilmeye alınmaz ve geçerli kabul edilmez. Aynı şekilde adayların kuruma telefon, elektronik posta, faks gibi yollarla yapacağı itirazların da değerlendirilmeye alınması söz konusu değildir.