Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Meral Akşener'in liderliğinde kurulan İyi Parti, TBMM'de 5 milletvekili ile temsil edilecek.

MHP ile yolları ayrıldıktan sonra Meclis faaliyetlerini bağımsız milletvekili sıfatıyla yürüten Ümit Özdağ, Yusuf Halaçoğlu, İsmail Ok ve Nuri Okutan, İyi Parti'ye katılacak. Meclis'te İyi Parti'yi temsil edecek beşinci isim ise CHP'den istifa eden Aytun Çıray olacak. Bu beş isim aynı zamanda İyi Parti'nin 200 kişilik kurucular kurulu listesinde yer alan isimler.

TBMM'de grup kurabilmek için 20 sandalyeye ulaşmak gerekiyor. İyi Parti'nin grubu olmayacak ama AK Parti, CHP, HDP ve MHP'den sonra Meclis'te sandalyesi bulunan 5. parti olacak.

Bağımsız vekillerin İyi Parti'ye katılmasının ardından daha önce CHP'den ihraç edilen Aylin Nazlıaka TBMM'deki tek bağımsız milletvekili olacak. CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey'in milletvekilliği de sağlık nedenlerinden dolayı istifa dilekçesini vermesinin ardından bugün düşürüldü. 

Hayatını kaybeden ve milletvekilliği düşürülen isimlerin ardından vekil sayısı 543'e düşmüştü. 5 vekilin İyi Parti'ye katılması ile birlikte sandalye dağılımı şöyle olacak:

Adalet ve Kalkınma Partisi 316
Cumhuriyet Halk Partisi 131
Halkların Demokratik Partisi 54
Milliyetçi Hareket Partisi 36
İyi Parti 5
Bağımsız milletvekili 1
Milletvekilliği sona erenler 7