Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
Reuters

ABD'nin, Başkan Donald Trump'ın "Önce Amerika" vizyonuna dayalı yeni ulusal güvenlik stratejisi dün açıklanmış ve belgede Çin ve Rusya, ABD'nin güvenliğini ve refahını tüketmeyi amaçlayan rakipler olarak nitelenmişti.

Washington'daki Çin büyükelçiliğinin web sitesinde bugün yer alan açıklamada, Çin'in, ABD'nin eski sıfır toplamlı oyun düşüncesinden vazgeçeceği ve farklı görüşlere saygı gösterirken, aynı zamanda ortak zemin arayışını benimseyeceği umudunda olduğu belirtildi.

Açıklamada, "Karşılıklı saygı zemininde Çin, ABD dahil diğer ülkelerle barış içinde bir arada yaşamayı desteklemektedir. Ancak ABD Çin'in gelişmesini kabullenmeli ve buna uyum göstermelidir" denildi.

ABD güvenlik belgesinde Çin ve Rusya'nın "revizyonist güçler" olarak nitelenmesi, Trump'ın Çin lideri Xi Jinping ile
yakın ilişkiler geliştirme çabalarına ters düşüyor. Her iki lider de Kuzey Kore'nin nükleer ve füze programlarını durdurmak için çaba gösteriyorlar.

ABD yönetiminden üst düzey bir yetkili Ukrayna ve Gürcistan'a asker sokarak yaptığı müdahalelerle Rusya'nın, Güney Çin Denizi'ndeki saldırganlığıyla da Çin'in, küresel statükoyu değiştirmeye çalıştıklarını söyledi.

Rusya, 2016 yılında yapılan ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettiği yolundaki suçlamaları reddediyor. Çin ise, Çin denizinde adacıklar kurmasının, sadece barışçı amaç taşıdığını savunuyor.

ABD yönetimi Çin'den kaynaklanan fikri mülkiyet hırsızlığının ulusal bir güvenlik sorunu haline geldiği uyarısı
da yaptı.