Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

ABD Başkanı Trump'ın zirveyi iptal ettiğini açıklamasının ardından Kuzey Kore'den ılımlı bir adım gelmiş ve Trump'ın iptaline karşın görüşmeyi gerçekleştirmek istediklerini söylemişlerdi. Bunun üzerine ABD görüşmeyi yeniden gündeme taşımış, Kuzey Kore'ye bir heyet göndermişti. Ardından Kuzey Kore'de ABD'ye bir heyet gönderdi. Kim Jong Un'un sağ kolu olan General Kim Yong Chol, 18 yıl sonra ABD topraklarına giden üst düzey ilk yetkili oldu.

Ajansların son dakika olarak geçtiği haberlerde, gece saatlerinde New York'ta Kim Jong Un'un sağ kolu General Kim Yong Chol ile Dışişleri Bakanı Mike Pompeo New York'un doğu yakasında bir dairede bir araya gelerek yemek yedi. Oldukça sıcak bir atmosferde geçtiği görülen buluşmanın fotoğrafları ise Pompeo'nun Twitter hesabından paylaşıldı. 

İkilinin bugün yeniden bir araya gelmesi bekleniyor.

Beyaz Saray, ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında Singapur'da yapılması muhtemel zirveyle ilgili hazırlıklarını "aktif bir şekilde" sürdürdüğünü açıklamıştı.

Trump, 24 Mayıs'ta, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'a bir mektup yazarak son açıklamalarındaki "öfke ve açık düşmanlıktan" dolayı 12 Haziran’da iki lider arasında Singapur’da yapılması planlanan zirveye katılmayacağını belirtmişti. Kuzey Kore Dışişleri Bakan Yardımcısı Kim Kye-gwan, 25 Mayıs'ta, Trump'ın zirveyi iptal etmesine rağmen ABD ile görüşmelere açık olduklarını söylemişti.

Trump, aynı gün, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile bir araya geleceği bir zirveye hala açık olduğunu ve 12 Haziran'da dahi bu buluşmanın mümkün olabileceğini ifade etmişti.

RUSYA'DAN KUZEY KORE'YE ZİYARET: KIM JONG UN İLE DE BULUŞTU

Ancak ABD'nin Kuzey Kore hamlesinden önce, Rusya'dan da atak geldi ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, mevkidaşı Ri Yong Ho'nun daveti üzerine Kuzey Kore'ye gitti. Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un sabaha karşı ülkeye ulaştığını duyurdu. 

Reuters, Lavrov'un Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ile de görüştüğünü duyurdu. 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kuzey Kore dahil tüm tarafların çıkarlarını karşılayacak anlaşmaları Moskova'nın destekleyeceğini belirtti.

Rus Ria haber ajansına göre, Lavrov Kuzey Kore'nin başkenti Pyongyang'da mevkidaşı Ri Yong Ho ile görüştü. Görüşme sonrasında düzenlenen basın toplantısında Lavrov, Kuzey Kore ile ABD arasındaki müzakerelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kuzey Kore ve ABD arasındaki görüşmelere karışmanın hakları olmadığını ancak bütün tarafların çıkarlarını karşılayan anlaşmaları da desteklemeye hazır olduklarını vurgulayan Lavrov, "Elbette, Kuzey Kore dahil tüm tarafların çıkarlarını karşılayacak somut anlaşmalara destek vermeye hazır olacağız." ifadelerini kullandı.

Moskova'nın Washington ile Pyongyang arasında olduğu gibi Pyongyang ve Seul arasındaki iletişimden de memnun olduğunu kaydeden Lavrov, müzakerelerin başarılı olmasını diledi.

Kore yarımadasındaki nükleer sorunun çok bileşenli olduğunu ve aceleden kaçınılması gerektiğini ifade eden Lavrov, çözümünün zaman alacağına işaret etti.

Kuzey Kore’ye yönelik yaptırımların kaldırılmadığı sürece nükleer program sorununun çözülemeyeceğini savunan Lavrov, kısıtlayıcı önlemleri kaldırma sürecinin müzakere meselesi olduğunu bildirdi.

Lavrov, "Tek oturumda nükleer silahlardan arındırma hususunda çözüm bulmak mümkün değildir. Belli kademeler olmalıdır." diye konuştu.

ABD İLE RUSYA ARASINDA TELEFON

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'la gece saatlerinde telefon görüşmesi yaparak Ukrayna ve Suriye konularını ele aldığı bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Pompeo ve Lavrov görüşmesine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Nauert açıklamasında, "Görüşmede Bakan Pompeo, ABD'nin Rusya'yla ilişkileri geliştirme taraftarı olmasına rağmen, ABD'nin iç meseleleri dahil olmak üzere kaygı duyduğu konularda sağlam adımlar atmaya hazır olduğunu gösterdi." ifadelerini kullandı.

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri