Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

İtalyanca kökenli Alaturka kelimesi, dilimizin hakkında en çok arama yapılan kelimelerinden biri durumunda bulunuyor. Peki Alaturka ne anlama geliyor?

ALATURKA NE DEMEK?

Alaturka ne demek, alaturka tanımı ve anlamı nedir, alaturka nedir TDK, alaturka örnek anlatımı nasıldır, alaturka kelimesinin kullanıldığı yerler nelerdir? Gibi merak ettiğiniz soruların cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

Alaturka Tanımı:

Alaturka kelimesinin anlamı; eskide kalmış töre veya adetlerin davranış tutumlarını benimsemek, sabit veya düzenli bir kursa sahip olmamak, düzensiz, düzgün olmayan ve yöntemsiz olarak tanımlanır.

Alaturka Nedir TDK:

Eski Türk gelenek ve törenlerine uygun olan tutum, bu töre hayatını benimsemiş kimse, Doğuluca, alafranga ve alaturka saat olarak tanımlanır.

Alaturka Örnek Anlatımı

Alaturka; alışılmışın dışında eskide kalmış olan davranış veya görüşe sapma, eksantrik, düzensiz davranış, yöntemsiz olan herhangi bir iş, tutarlılık, düzenlilik ya da tekdüzelik eksikliği, yapılan herhangi bir yorumun vizyonsuz olması, giyilen herhangi bir kıyafetin birbirinden alakasız olarak uyumsuz veya düzensiz durması gibi anlamlar için kullanılır.

Alaturka Kelimesinin Kullanıldığı Cümleler:

Bu moda defilesinin çok alaturka giysilerden oluştuğunu düşünüyorum.

Söylediğin sözler ve düşüncelerin çok alaturka.