Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması
Yılın En İyi Filmi 'Hayaletler'
0:00 / 0:00
HABERTURK.COM

Antalya Büyükşehir Belediyesiev sahipliğinde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkılarıyla gerçekleşen 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali, Yıldızların Altında Açık Hava Sineması'nda düzenlenen törenle sona erdi. 3 Ekim'den bu yana Antalyalılara sinema dolu günler yaşatan festivalin kapanış töreninde ödüller sahiplerini buldu.

 

Habertürk ekranlarından canlı yayınlanan geceye; Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Hacıarifoğlu, Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri ve Festivalin İdari Direktörü Cansel Tuncer, Cumhuriyet Halk Partisi Yerel Yönetimler'den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, CHP Antalya İl Başkanı Nusret Bayar, Milletvekilleri Aydın Özer, Cavit Arı, Çetin Osman Budak ile Rafet Zeybek ve ilçe belediye başkanlarının yanı sıra sinema dünyasından birçok isim katıldı.

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri ve Festivalin İdari Direktörü Cansel Tuncer yaptığı konuşmada "İnsanlarına, tüm hekimlerimize ve sağlık çalışanlarımıza bir kez daha teşekkürlerimizi iletmek istiyorum. Tedavisi devam eden Başkanımıza yurdumuzun dört bir yanından verdiğiniz destekle, sevginin ne kadar büyük bir güç olduğunu bizlere bir kez daha gösterdiniz. Salgının gölgesinde hazırlandığımız ve bugün ödül törenini gerçekleştirdiğimiz 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali hepimiz için bambaşka bir tecrübe oldu. Bu yılki festivalin Altın Portakal tarihinde çok farklı bir yeri olacağını düşünüyorum. Daha hazırlık aşamasında birçok kişi festivalin bu yıl yapılmamasını önerdi. Festival çalışmalarını sürdürdüğümüz için bizi eleştirenler oldu. Başkanımız Muhittin Böcek'in öncülüğünde ekip arkadaşlarımızla birlikte zorluklarla dolu bir yola çıktık. Bu zorlu yoldaki en büyük motivasyonumuz ise; sinemaya ve sinemacılara vereceğimiz destek ile halkımıza vereceğimiz moral oldu" dedi.

 

Dünden bugüne festivale emeği geçen herkese teşekkür ederek söze başlayan Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Hacıarifoğlu ise konuşmasında şunları söyledi; "Festivalimizinbaşladığı ilk gününden bugüne çok çeşitli sıkıntılar yaşandı. Bugün biz de tüm dünya da önemli bir sıkıntının içindeyiz. Gerek ülkenin ve dünyanın gerekse de başkanımızın sağlığı nedeniyle ara vermek tercihi normal karşılanabilirdi. Bunu yapmadık. Cumhuriyet öncesi ve sonrası sürekli sıkıntılarla boğuşarak bu ülkeyi var eden bu ülke insanının, azim ve çaba ruhunu taşıyan bizler bugün bütün bu sıkıntılara rağmen festivalimizin 57'ncisini gerçekleştirmenin ve sizlerle birlikte olmanın haklı gururunu yaşıyoruz."

 

Bu yıl Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda 12 film, 16 kategoride toplam 770 bin TL tutarındaki ödül için yarıştı. Senarist, oyuncu, yönetmen ve yazar Ercan Kesal'ın başkanlık ettiği, senarist-gazeteci-yazar-oyuncu Gülse Birsel, senarist ve yönetmen Kıvanç Sezer, oyuncu ve seslendirme sanatçısı Taner Birsel ile gazeteci-yazar-tiyatro eleştirmeni Zeynep Oral'dan oluşan jüri, Azra Deniz Okyay'ın 'Hayaletler' adlı filmini 'En İyi Film'seçti. Ödülü açıklayan Zeynep Oral, gerekçelerini şöyle açıkladı; "Zamanın ruhunu soğukkanlılıkla kavramış ve içinde yaşadığımız karanlığı cesaretle anlatan, alışılagelmiş kalıpları kıran, bizi şaşırtan ve sarsan, sinemamız için benzer çalışmalara ilham olacak güçte bir film."

 

Ulusal Kısa Film Yarışması Jüri Özel Ödülü: Dr. Mahsum Taşkın (Binbir Gece Masalları)

* Dr. Mahsum Taşkın, hastanede görevli olduğu için törene katılamadı.

En İyi Kısa Film: Irmak Karasu (Mamaville)

En İyi Belgesel Jüri Özel Ödülü: Mimaroğlu (Serdar Kökçeoğlu)

En İyi Belgesel:Maddenin Halleri (Deniz Tortum)

Film – Yön En İyi Yönetmen: Erdem Tepegöz (Gölgeler İçinde)

SİYAD En İyi Film: Gölgeler İçinde (Erdem Tepegöz)

 

Toplam 770 bin TL ödüllü Ulusal Uzun Metraj Film Ödülleri

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Emrah Özdemir (Hayaletler)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Nalan Kuruçim (Hayaletler) – Nezaket Erden (İnsanlar İkiye Ayrılır)

En İyi Sanat Yönetmeni: Armen Ghazaryan (Gölgeler İçinde)

En İyi Kurgu: Ayris Alptekin (Hayaletler)

En İyi Müzik: Greg Dombrowski (Gölgeler İçinde)

 

En İyi Görüntü Yönetmeni: Hayk Kirakosyan (Gölgeler İçinde)

En İyi Erkek Oyuncu: Ahmet Mümtaz Taylan (Gelincik)

 

En İyi Kadın Oyuncu: Tuğçe Yolcu, Süreyya Kilimci, Elif Ürse, Gülçin Kültür Şahin, Canan Atalay(Çatlak)

En İyi Senaryo: Tunç Şahin (İnsanlar İkiye Ayrılır)

 

Cahide Sonku Ödülü: Asiye Dinçsoy, Betül Esener, Dudu Yetik (Dirlik Düzenlik)

En İyi Yönetmen: Azra Deniz Okyay (Hayaletler)

 

Behül Dal En İyi İlk Film: Ferit Karol (Kumbara)

Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü: Çatlak (Fikret Reyhan – Nizam Reyhan)

En İyi Film: Hayaletler (Azra Deniz Okyay, Dilek Aydın)

 

 

ULUSLARARASI UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI

En İyi Film: Nereye Gidiyorsun, Aida? (Jasmila Žbanić)

En İyi Yönetmen: Massoud Bakhshi (En Uzun Gece)

En İyi Erkek Oyuncu: Ali Suliman (200 Metre),Salim Daw (Gaza Mon Amour)

En İyi Kadın Oyuncu: Natasa Stork (Belirsiz Bir Süre İçin Birlikteliğe Hazırlık)

 

 

 

 

Bu haberin seslendirmesi Voiser tarafından yapılmıştır.