Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Spor Futbol Süper Lig Beşiktaş Son dakika haberi: Aykut Kocaman'dan Beşiktaş maçı açıklaması! - Beşiktaş Haberleri

    Aykut Kocaman'ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

    "Aslında akışkan bir oyunla başlamamamıza rağmen öne geçmeyi başardık.3. golü de attık, şanssız bir hakem kararı demek lazım ona. Görüldüğü kadarıyla çok net bir pozisyon. Antalyaspor'u oyun dışına biraz daha iteceğimiz bir an olmadı ve oyunun kontrolünü rakibe biraz vermeye başladık. Daha çok topun kullanımını vazgeçmemizden kaynaklanan bir Antalyaspor hakimiyeti oldu. Sonrasında sezona yayılan, rakibin çok bir şey yapmasına gerek kalmayan bir gol yedik."

    "Topun oyunda kalma süresini uzatmak, rakibe özellikle kendi sahamızda oyunun patronu olduğumuzu göstermek ve bunu sonuca çevirmeyi istedik. Oyuncularımız ikinci yarıda yapmaları gerekeni yaptılar ve Antalyaspor, ilk yarıdaki görüntülerinin dışına çıktı. Bu hafta gösterdi ki her şey olabilir bu ligde. Formda bir rakibi yenmenin öneminin farkındayız."

    REKLAM

    TARAFTARA TEŞEKKÜR ETTİ

    "Sezona bizim tarafımızla damga vurduğu gibi, Fenerbahçe camiası adına konuşuyorum tabii ki, bugün stadı doldurmasa da sahayı dolduran, 'Biz de buradayız' diye dolduran bir taraftar vardı. Bugünkü elektrik, sezon boyunca görmediğimiz kadar sahaya enerji katan bir elektrikti. Fenerbahçe taraftarı tam olarak bu değildi, umarım sezonun kalanında bu devam eder."

    BEŞİKTAŞ MAÇI VE YANSIMALARI

    "Hiç tartışmasız, maçın kalan tarafının oynanmasını bekliyorum. Sahadan çıkan takım, Beşiktaş. Tüm görüntüler bu yönde. Hakem sahadayken sahadan çıkan taraf Beşiktaş. Bazı insanlar gibi arsızlık yapmak istemiyorum, 'Hükmen galibiyet' gibi. Maçın kalan tarafının oynanması gerekiyor çok net. Beşiktaş, tarihsel mirası ve konjöktürel mirasıyla da maçı kalan dakikalarında da alabilir. Maçı sanki tatil ettirmek isteyen, korner direklerinin etrafına oturmuş taraftar gruplarıydı. Maçın tatil olması için onlar uğraştı. 2. yarıda da Beşiktaşlı oyuncular provokasyon yaptı."

    "Saha içinde maçı tatil edecek hiçbir şey yoktu. 2 takımın sahada kozlarını paylaşması en mantıklı olanı. Hiçbir sahada görmek istemediğimiz hareketler oldu ancak öbür tarafta da olmayan şeylerin olmuş gibi gösterilmesi çok ayıp. Anlatabiliyor muyum bilmiyorum."

    "OLMAYAN ŞEYLERİN, OLMUŞ GİBİ GÖSTERİLMESİ ÇOK AYIP"

    "Olmayan şeylerin, olmuş gibi gösterilmesi çok ayıp. Son derece ayıp. Esas provokasyonlar bunlar. Hiç kimseye, hiçbir canlıya bir şeyin atılmasını onaylamıyorum, şiddetle kınıyorum. Herkesin canı değerli. Sadece bunlar Fenerbahçe stadında yanlış değil, her yerde yanlış. Dönüyor dolaşıyor, her şey Fenerbahçe üzerinden yapılıyor."

    ŞENOL GÜNEŞ'E EDİLEN KÜFÜRLERİ KINADI

    "Küfürü şiddetle kınıyorum. Şenol Güneş'e yapılmasını da kınıyorum. Arsız bir insan olsam, maçın bizim lehimize hükmen sonuçlanması lazım derim çünkü Beşiktaş sahayı terk etti. Maçın tatil edilmesindeki ana etken Şenol hocanın yere düşmesi ve tünele girerken de gögsüne su çarpmasından sonra sendelemesi."

    "ŞENOL HOCANIN KAFASINA GELEN CİSİM MÜNFERİTTİ"

    "Şenol hocanın kafasına gelen cisim münferitti. Şenol Güneş diğer insanların yanında daha değerli değil, herkes kadar değeri var. Mehmet Topal, Hasan Çetinkaya değersiz mi? Bugüne kadar atılan insanların hiç mi değeri yok. Şenol hocanın kafasındaki dikişler ve kan gibi bir şeyler sürülmüş, batticon olabilir, her şey bunun üzerinden yürüyor."

    "Oğuzhan'ı gördüm, otursana yerine, ceza alacaksın boşu boşuna dedim. Mustafa Pektemek'i gördüm, 'Oğlum susun, boşuna ceza alacaksınız' dedim. Sonra Şenol hocanın içeri giderken göğsüne su geldiğini gördüm."

    BASIN TOPLANTISI

    Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, hafta içi Ziraat Türkiye Kupası'nda Beşiktaş'la oynadıkları ve ikinci yarısında tatil edilen derbiyle ilgili "Arsız olsak, 'Beşiktaş sahadan çıktı, hükmen kazanmamız gerekiyor.' derdik. Hakkaniyetli olan şey, maçın kaldığı yerden devam etmesi." dedi.

    Sarı-lacivertlilerin, Spor Toto Süper Lig'in 30. haftasında Antalyaspor'u 4-1 yendiği maçın ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Kocaman, olaylı derbiyle ilgili gelen sorular üzerine şunları kaydetti:

    "Hiçbir arsızlık yapmayacağım. Arsız olsak, 'Beşiktaş sahadan çıktı, hükmen kazanmamız gerekiyor.' derdik. Hakkaniyetli olan şey, maçın kaldığı yerden devam etmesi. Saha içinde bugüne kadar gördüğümüz, şiddetle kınadığımız, her statta olan şeyler bunlar. O gün yapılanlar bir maçın tatil edilmesi için Türkiye standartlarında kesinlikle yeterli değil. Maçın tatil edilmesinin ana etkeni, Şenol hocanın yere düşmesi. 'Göğsüne gelen suyla sendelemesi ve hakemin de bunu görmesi' deniyor. Beşiktaş 10 kişiyle de bizi yenebilecek kudrete sahip. Finale gidecek takım sahadan çıkmalı."

    Derbide dört korner direğinin oradan atılan maddelerin normal olmadığını aktaran Kocaman, "Fenerbahçeli olduğunu iddia eden kişilerin sürekli bir şey atması. 'Yapmayın, etmeyin.' dedik. Avantajlıyız. Belli bir süreden sonra 10 kişi oynadılar. Futbol taraftar sistemine aykırı bir durum. Maçın tatil edilmesini isteyen bir grup oraya yerleştirilmiş gibiydi." ifadelerini kullandı.

    "KAN YOK KARDEŞİM, KAN"

    Aykut Kocaman, sözlerine şöyle devam etti:

    "Olmayan şeylerin olmuş gibi gösterilmesi ayıp. Şenol hocanın kafasındaki dikişlere, sonradan batikon gibi bir şeyler sürülmüş gibi gözüküyor. İş 5 dikişin üzerinden yürüyor. Hocayı gördüğüm anda koruma ve yardım için yanına koştum. 'Herhangi bir şey var mı?' dedik. Kimsenin canının yanmasını istemiyorum. Seyircilere tepki gösterdik. Oğuzhan, Mustafa Pektemek'i gördüm. Biraz öfkeliydiler. 'Boşu boşuna ceza alacaksınız.' dedim. Bunlar rakip oyuncular. Sonra Şenol hocanın önden gittiğini gördüm. Göğsüne bir suyun geldiğini gördüm. Sonra Tolga'nın çıktığını gördüm. Olayların kaynağında Tolga gözüküyor. Onu bile görmeden, 'Oğlum sakin olun.' dedim. 'Hocam görmüyor musun?' dedi. 'Berbat bir durum ama Türkiye'nin her yerinde futbol böyle.' dedim. Sonra da beklemeye başladık."

    "AKSİNİ SÖYLESİNLER, FUTBOLU BIRAKMAYA HAZIRIM"

    Aykut Kocaman, Beşiktaş soyunma odasında yaşananların açıklanması gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

    "Hocanın başından dolayı maç tatil edildi gibi. Son 4-5 yıldır 'Fenerbahçe şöyle, böyle' deniyor. Yok böyle bir şey. Sahaya cisim atılmasını kınıyorum ama olmayan şeyleri olmuş gibi gösterenleri de kınıyorum. Olayları kameradan adım adım izledim. Allah, Şenol hocaya sağlık versin. Saat 21.48'de odaya yürüyor. Saat 21.57'de odadan çıkıyor. Harika içeri giriyor, üstünü değiştiriyor. Odadan çıktıktan sonra sedyeyle ambulansa alınıyor. Para gelmiş olabilir. Bunun oluşturduğu şeyler olabilir ama kan yok, yok kardeşim. Bu bölgeye pens atılırsa kanar. Şenol hoca ayrı bir insan türü değil. Beş dikiş atıldıysa kanamış olması lazım. Zor ve sağlıksız bir durum bu. Hoca bilincini kaybettiyse içeride bir şeyler yapıldı. Beşiktaş soyunma odası bunu söylemeli. Hoca içeri girene kadar bir tane kan izi gözükmüyor. Eğer aksini kanıtlarlarsa özür dilemeye ve futbolu bırakmaya da hazırım. Hoca içeri girdi daha sonra ambulansla çıktı. Soyunma odasında ne olduğunu anlamıyorum. Görüntülerde hoca yere düşüyor sona metanetli bir şekilde kalkıyor. O kapıdan çıkışı da sedyeyle oldu."

    "BİRKAÇ ZAMAN İÇİNDE FUTBOLDAN AYRILACAĞIM"

    Aykut Kocaman, futboldaki geleceğiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

    Bir televizyon kanalının futbol yorumcularına sert sözlerle yüklenen Kocaman, "O zirzoplar hayatımda hiçbir zaman olmayacaklar. Hayatı insanları karalamak olarak görüyorlar. Birkaç zaman içinde futboldan ayrılacağım. Futbol dünyasını kirleten bu zihniyetler hayatımda olmayacaklar." ifadelerini kullandı.

    Türkiye Futbol Federasyonunun maçla ilgili adaletli ve doğru bir karar ortaya koymak zorunda olduğunu vurgulayan Kocaman, daha önce 3 Temmuz süreciyle ilgili, "Gerçeklerin ortaya çıkma gibi kötü bir huyu vardır." sözlerinin hatırlatılması üzerine, "Gerçek bu sefer çok net ortada. Ortaya çıkmasına gerek yok. Net ortada. 'Baskın basanındır.' deyiminin arkası gibi oldu davranış biçimleri. Maçın tatilini gerektirecek hiçbir durum yoktu." şeklinde konuştu.

    Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş'e Fenerbahçe tribünlerinin Antalyaspor maçındaki kötü tezahüratına da değinen Kocaman, "Şiddetle kınıyorum. Küfürü ne Fenerbahçe ne Galatasaray ne Beşiktaş'a yakıştıramıyorum. Bana da yapılmasını istemiyorum ve şiddetle kınıyorum." değerlendirmesinde bulundu.

    Antalyaspor maçına da değinen Kocaman, şunları ifade etti:

    "Formda olan bir takım vardı karşımızda. Sezona flaş transferlerle şampiyonluk parolasıyla başlayan, dağılma sürecini Hamza hocayla bitiren, kümede kalmaya çalışan bir takımla karşılaştık. 72 puana ulaşıp rakiplerimizin puan kaybetmesini beklemekten başka şansımız yok. Çok akışkan bir oyun oynamamamıza rağmen 2 golü bulduk. Üçüncü golü bulmamıza rağmen tamamen Antalyaspor'un kırılacağı anda yanlış bir kararla golümüz iptal edildi. Antalyaspor hücumlara başladı. Baskıyı iyi yapamadık. Yavaş yavaş topun kontrolünü verdik. Çok rahat bir oyun sergilemeye başladılar. Ayağımızdaki topu verip gol yedik ve Antalyaspor'u maçın içine soktuk. İkinci yarı topu kontrol etmeye başladık. Rakibimiz kendi yarı sahasına çekildi. Ligin gidişatında olası olarak bazı takımlara karşı ikili averajda gerideyiz. Bazılarına üstünüz. Galatasaray'la eşitiz. Burada gol averajı önemli. Antalyaspor karşısında bu ritmi yakalamışken 1-2 fırsatı daha gole çevirebilirdik."

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ