Dolarda hareketli gün. Güne 5.4650 TL'den başlayan Dolar/TL gün içinde 5.63'ü aştı.  ABD'nin Golan Tepeleri'ni İsrail toprağı olarak tanıması ABD-Türkiye ilişkilerinde gerginliğe yol açarken, Almanya ve Fransa PMI'larının beklentinin çok altında gelmesi ve euro/dolar paritesindeki gerileme de kurdaki yükselişi tetikledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) finansal piyasalarda yaşanan gelişmeleri dikkate alarak 1 hafta vadeli repo ihalelerine ara verdiğini açıklamasının ardından 5.58'li seviyelerden 5.55'e doğru gerileyen kur daha sonra 5.6313'e kadar yükseldi.

BIST-100 endeksinde ise kayıplar bir ara yüzde 3'ü aştı.

 

GELİŞEN ÜLKE PARA BİRİMLERİ DOLAR KARŞISINDA DEĞER YİTİRDİ

Çoğu gelişen ülke para birimi de dolar karşısında bugün değer kaybetti. Brezilya reali yüzde 2'nin üzerinde düştü. Euro da kötü gelen PMI verileri sonrası dolar karşısında yüzde 0.77 düşüşle 1.1287'ye indi.

FED'İN MESAJIYLA GELİŞEN ÜLKE PARALARI DEĞER KAZANMIŞTI

Dolar/TL, çarşamba gecesi Fed'in politika faizini en az bu yıl boyunca yüzde 2.25 ile yüzde 2.50 arasında bırakacağı sinyalini vermesiyle gelişen ülke paraları değer kazanmıştı. Küresel büyüme endişeleri, Brexit belirsizliği gibi riskler Fed sonrası oluşan olumlu havanın dağılmasına neden oluyor.

 

EURO BÖLGESİNDE'N YAVAŞLAMA SİNYALİ

Bugün dolar 5.4650, euro 6.22 ve sterlin ise 7.1820 ile yukarı yönlü başladı. Dolar/TL öğlene doğru 5.57 üzerini , öğleden sonra 5.6313'ü görürken, euro ve sterlin de sırasıyla  6.34 ve 7.40 üzerini gördü.

Türk Lirası'nın değer kaybı yüzde 3'ü yaklaştı. Türkiye'nin kredi risk primi (CDS) ocak ayından beri ilk kez sert yükselişle 365 puana dayandı.

Kurdaki yükselişi Almanya ve Fransa PMI'larının beklentinin çok altında gelmesi ve euro/dolar paritesindeki gerileme tetikledi.

Almanya PMI beklentisi 48'ken 44.7 geldi, 51.4 beklenen Fransa PMI 49,8 olarak açıklandı. Gelişen ülke paraları satış baskısı yerken, ortalama yarım puan civarında değer kayıpları görüldü. Türk Lirası ise negatif ayrışmaya devam ederek yüzde 1.7 kayıp yaşadı.

GÜNCEL DOLAR FİYATI İÇİN TIKLAYINIZ

TL'nin düşüşünde içeride dolara olan talep ve ABD - Türkiye ilişkilerine yönelik kaygılar da öne çıkıyor. ABD'li yetkililer dün S-400 konusunda Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada Türkiye'ye F-35 savaş uçaklarının verilmesi hazırlıklarının askıya alınabileceğini belirtmişti.

ABD'nin uluslararası güvenlik ilişkilerinden sorumlu Savunma Bakan Yardımcısı Vekili Katie Wheelbarger ise "S-400 bir bilgisayar. F-35 bir bilgisayar. Bilgisayarınızı düşmanınızın bilgisayarına bağlamazsınız ve en basit şekilde bunu yapmış olacağız" dedi.