Dolar/TL, geçen hafta 5.45 - 5.70 arasında iki yönlü sert dalgalanmalar yaşadı. Enflasyon verisi, Merkez Bankası rezervleri üzerindeki spekülasyonlar, seçim sonrası belirsizlik ve ABD ile S-400 nedeniyle yaşanan ilişkilerdeki gerilim ve karşılıklı demeçler nedeniyle kur hareketli bir hafta geçirdi.

8 Nisan haftasında piyasaların gözü Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın çarşamba günü açıklayacağı Ekonomi Reform Paketi'nde olacak. 

Bakan Albayrak, 28 Mart'ta katıldığı bir televizyon programında, 8 Nisan haftasında  büyüme, enflasyon, bankacılık başta olmak üzere tüm alanlarda atılacak adımları içeren genel çerçeveye ilişkin açıklamalarda bulunacaklarını belirtmişti. Vergi reformu da beklentiler arasında.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise bugün Rusya'nın başkenti Moskova'da olacak. Putin ve Erdoğan arasındaki görüşmelerde S-400 konusunun da ele alınması bekleniyor. Erdoğan, Rusya ziyareti öncesi açıklamalarında seçim sonuçlarına yönelik değerlendirmelerde bulundu ve İstanbul'daki seçimin tamamının usülsüz olduğunu söyledi.

8 Nisan sabahı dolar hafif yukarı yönlü hareketle 5.64 civarında dalgalanarak başladı. Kur 10:30 itibarıyla 5.70 TL'yi aştı. Euro ve sterlin ise sırasıyla 6.34 ve 7.37 TL'den başladığı günde 6.40 ve 7.45 TL üzerine çıktı.

Dünya'da açıklanacak önemli veriler arasında Avrupa ülkelerinin sanayi üretimleri ve FED'in para politikası için baz aldığı verilerin başında gelen enflasyon verisi açıklanacak. ECB toplantısı sonrası yapılacak açıklamalar ve Fed toplantı tutanakları da izlenen gündem arasında.

24 SAATGÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri