HABERTURK.COM / Ajanslar

Dolar/TL, olumsuz haber ve aykırı veri akışının olmaması nedeniyle son dönemde düşük volatiliteye sahip. 5.75 etrafında dalgalanan kur cephesinde fiyatlanacak en önemli veri ise bugün belli olacak enflasyon verisiydi.

Kasım ayında TÜFE beklentisi AA Finans anketine göre yüzde 0,75, Reuters anketine göre 0.7, Bloomberg HT anketine göre 0.76 olurken yıllık enflasyonun da baz etkisinin terse dönmesiyle yüzde 11 seviyesine çıkması bekleniyordu. Enflasyon Ekim ayında yüzde 8.55 ile Aralık 2016'dan beri en düşük seviyesine gerilemişti.

 

TÜİK'in açıkladığı kasım ayı enflasyonu ise beklentilerin oldukça altında, 0,38 geldi ve yıllık TÜFE 10,56'da kaldı.

3 Aralık sabahı dolar, 5.74 TL seviyesinde güne başladıktan sonra enflasyon verisi anlamlı bir değişime neden olmadı.

Piyasa, 12 Aralık'ta yapılacak PPK toplantısındaki faiz kararına odaklanacak. TCMB son üç toplantısında
faizleri 10 puan indirimle yüzde 14'e çekti ve indirimlerin önemli bölümünün tamamlandığı sinyalini verdi ancak ilerleyen dönemde faiz indirimlerine kapıyı kapatmayarak sonraki adımların veri odaklı ve daha sınırlı olabileceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın da katılacağı NATO liderler zirvesinin de izleneceği piyasada ayrıca Cuma günü ABD'de tarımdışı istihdam verisi takip edilecek. Piyasalar ayrıca ABD-Çin ticaret görüşmelerinin seyrini de yakından izliyor.

 

1881 -
1938