Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Düğün salonları da koronavirüs tedbirleri kapsamında kapatılan alanlar arasında yer alıyor. Hazırlıklarını aylar öncesinde yapan ve 2020 ilk bahar ve yazında düğün yapmak isteyen çiftler şimdi düğün salonlarının ne zaman açılacağını merak ediyor. Gözler dün akşam gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısına çevrilmişti. Peki Düğünler salonlarının açılacağı tarih belli mi?

DÜĞÜN SALONLARI NE ZAMAN AÇILACAK?

Corona virüsü salgınına yönelik normalleşme sürecinde düğün salonlarının açılacağı tarih için Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan henüz resmi bir açıklama gelmedi. Normalleşme süreci beklenildiği gibi ilerler ise Haziran ayında düğün salonlarının açılacağı öngörülüyor.

REZERVASYONLARDA BÜYÜK DÜŞÜŞ

İstanbul Toplantı ve Düğün Salonu İşletmecileri Esnaf Odası (İSTDO) Başkanı Adem Sönmez, sosyal mesafe nedeniyle kitlesel etkinliklerin iptal edilmesini ve sektörün sorunlarını değerlendirdi. Sönmez, “Odamıza bağlı 1,175 işletme var. Aralık, ocak, şubat aylarını da boş geçiren işletmelerimiz tam sezon başlayacak iken kapatılmasıyla hem maddi hem manevi olarak bir çöküntü yaşadı. 19 Mart tarihinden beri kapalı olan işletmelerimizde yaz aylarına yeni müşteri rezervasyonu yüzde 90 düşmüş durumda. Şu an iş yerleri sadece randevulu olarak mart-nisan aylarındaki düğünler haziran ayı ve sonrasına erteleme işlemlerini yapıyor” diye konuştu.

İLERİKİ DÖNEMLERDE SOSYAL MESAFELİ DÜĞÜNLER OLACAKTIR

Habertürk TV'ye değerlendirmelerde bulunan Umut Akgül, bundan sonraki süreçte sosyal mesafeli düğünlerin olabileceğine dikkat çekerek, "İlerleyen dönemlerde sosyal mesafeli düğün olacaktır diye düşünüyoruz ama şu an önceliğimiz Sağlık Bakanlığı’nın ve Bilim Kurulu’nun önümüzdeki günlerdeki gelişmelere göre yapacağını düşündüğümüz olumlu açıklamalar. Çünkü bu noktada öncelik tabii ki sağlık. Sonraki aşamada, hayat daha da normalleştiğinde belki ikinci safhanın son döneminde düğünlerin bir an önce gerçekleşmesini umuyoruz. Düğünlerin hem açık hem kapalı alanlarda yapılması en büyük arzumuz. Hem damat ve gelinlerimizin bir an önce mağduriyetlerinin sonlanmasını hem de sektörümüzün normal günlerine kavuşmasını arzu ediyoruz" şeklinde konuştu. Akgül'ün açıklamalarının satırbaşları ise şöyle:

Şu anda gerçekten bu sürecin atlatılmasını bekleyen, bu sektöre emek veren çalışanlar sabırla sürecin sonlanmasını bekliyor. Bu noktada süreç uzadıkça hepimiz için dönem daha da zorlaşıyor. Çünkü küçüğünden büyüğüne düğün sektörünün tüm paydaşları tıpkı düğünlerini yapmayı bekleyen çiftler gibi her geçen gün maddi anlamda mağdur oluyorlar. Öncelik elbette sağlık ancak süreçte kurallara uyarak Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığı'nın öngördüğü şartlara göre hareket edebilirsek düğün davet sektörünü normal hayata kavuştururuz diye düşünüyorum.

KORONAVİRÜS DÜĞÜN ŞARTLARINI DEĞİŞTİREBİLİR Mİ?

Koronavirüsün düğün şarkılarını dahi değiştirebileceğini ekleyen Akgül, "Bugün bir düğün yapsaydık bulunduğumuz ortamı dağıtmak için espri niteliğinde şarkılar söyleyebilirdik. Belki de Ajda Pekkan’ın yıllar önce söylemiş olduğu 'Sakın Ha' şarkısını söyleyebilirdik" şeklinde konuyu noktalandırdı.