Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

1953'te başlayan Küba devriminin 89 yaşındaki lideri Fidel Castro, Komünist Parti'nin kongresinde yaptığı konuşmada, yakında öleceğini söyleyip partililerden inandığı ideallere sahip çıkmalarını istedi.

BBC'nin haberine göre, Küba Komünist Partisi'nin 5 yılda bir düzenlenen kongresinde Fidel Castro'nun kardeşi 84 yaşındaki Raul Castro, 5 yıllığına daha parti liderliğine seçildi. Kongre'de konuşan Fidel Castro, "Yakında 90 yaşında olacağım. Yakında ben de diğer önderler gibi gideceğim. Elbette hepimizin zamanı gelecek. Ancak Kübalı komünistlerin idealleri, inançları bu dünya için, insanlık için fayda sağlamaya devam edecek. Bu idealler için savaşmaya devam etmeliyiz" dedi.

Castro, devrimin ardından ada ülkesi Küba'ya tek parti rejimini ve sosyalist sistemi getirmiş, merkezi planlama ekonomisini uygulamaya sokmuştu. Ancak ülkenin devrim yıllarını yaşamamış genç nesilleri, düşük yaşam standartları ve Küba'ya uygulanan yaptırımlar nedeniyle Komünist Parti'yi suçlamayı sürdürüyor. Raul Castro, haftasonu yaptığı bir konuşmada, Komünist Parti üyeliği için yaş haddinin 60 olması gerektiğini söylemişti. Castro, yeni düzenlemenin yürürlüğe girmesi için 5 yıllık bir geçiş sürecini de önerdi. Küba yönetiminin üst kademesindeki isimlerin neredeyse tümü yaşlı. Raul Castro'nun yardımcısı Jose Ramon Machado Ventura da 85 yaşında bir politikacı.

Fidel Castro, devrim sonrasında, 1959 - 1976 arasında Küba başbakanlığı, 1976 - 2008 arasında da Küba devlet başkanlığı yaptı. 1961 ile 2011 yılları arasında da Küba Komünist Partisi Birinci Sekreterliği görevini yürüttü. Uluslararası alanda ise 1979 - 1983 ve 2006 - 2008 yılları arasında Bağlantısızlar Hareketi'nin Genel Sekreterliğini yaptı. Castro, 31 Temmuz 2006 tarihinde sağlık problemleri nedeniyle yetkilerini o dönemki başkan yardımcısı ve kardeşi Raul Castro'ya devretti. ABD ve Küba arasında 50 yıl önce gerilemeye başlayan ilişkiler, son dönemde atılan adımlarla da düzelmeye başladı.

CİHAN